Az Eiffel Műhelyházban 15.000 m² vasbeton kéregfalat használnak fel
Közel 1200 szakember korszerű, minden igényt kielégítő munkahelyévé válik hamarosan az Eiffel Műhelyház, amely 220 méteres hosszúságával és 110 méteres szélességével Magyarország legnagyobb ipari műemléke. Közel 100 építész az elsők között tekinthette meg a még így, szétbontott állapotában is lenyűgöző épületet, ahol a lecsupaszított acélszerkezetek között egyelőre csak a Leier előregyártott beton kéregfalak száma gyarapodik.
A Budapest belvárosában található Operaház körül több mint féltucat olyan kiszolgáló műhely található, amely a számtalan díszlettel és a sok százezer jelmezzel együtt már régen nem fér el a patinás épületben. Utóbbiak a Budapest körüli raktárból költözhetnek át a lehető legkorszerűbb körülmények közé, ahogy a jelmezkészítő, cipész, ötvös, kárpitos és díszletkészítő műhelyek is.
A megújult épületben számukra, és természetesen a próbafolyamatok és stúdiófelvételek résztvevői számára is biztosítják majd a modern munkakörülmények mellett az étkezési, pihenési és rekreációs lehetőségeket is. 2019-re a Magyar Állami Operaház művészeti és logisztikai központjává válik a Feketeházy János tervei alapján készült, évtizedekig a MÁV Kőbányai úton található Északi Járműjavító szerelőcsarnokaként ismert épület. Az Operaház színpadával azonos méretű próbaszínpad és egy 400 fős kisszínház, a Bánffy-terem mellett egy hatalmas méretű és egyedülálló kialakítású díszletraktár is helyet kap majd az egykor 96 mozdony egyidejű javítására alkalmas csarnoktérben. A tervek között szerepel továbbá egy többhektáros közpark kialakítása is.
Az átalakításért felelős tervező gárda, a Közti Zrt. csapata Marosi Miklós Széchenyi-, Ybl- és Pro Architectura díjas építész vezetésével, modern műszaki megoldásokat alkalmazva dolgozik az Opera szellemiségéhez méltó környezet kialakításán. Marosi Miklós vezető tervező az animációs videót bemutatva felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy mindez nem egy futurisztikus álom, hanem pontosan ez készül Kőbányán, az úgynevezett Rozsda-negyedben.
"A mostani bejáráson a lecsupaszított szerkezetek mellett még csak a Leier előregyártott beton falak egy része látszott. A beépülő kéregfal jó része az épületben látszóbeton felületként jelenik majd meg." - mondta el a szakember. Arra a kérdésre, hogy miért is a Leier előregyártott betonfalakkal dolgoznak, a bejárást vezető másik vezető tervező, Pernesz Ágnes azt válaszolta, hogy ekkora mennyiségű és elvárt minőségű (látszóbeton) fal ilyen szoros határidővel történő felépítése kizárólag előregyártott technológiával képzelhető el.
A komplexum felújításának kivitelezője a STRABAG, a konszern képviseletében Kéri Dávid projektvezető és Szőnyei Tamás tervezési koordinátor engedtek bepillantást az épület kivitelezésébe, a körbevezetés során egy már elkészült födémet is megmutatva.
A legújabb technológia és a kortárs építészeti megoldások mellett természetesen helyet kapnak az épület múltjára visszautaló elemek is: az előcsarnok dísze lesz egy 1911-ben készített, 301-es típusú gőzmozdony, berendeznek egy vasúti emlékszobát is, valamint emléktermet szentelnek Feketeházy Jánosnak, a csarnok építészének, aki az Operaház tetőszerkezetét is tervezte.
Háttérinformációk
A közel 130 éves csarnok 2009 óta üresen állt. A 22 hektáros telek 6,7 hektáros részét, rajta a mintegy 25 ezer négyzetméteres szerelőcsarnokkal, 2015 nyarán bocsátotta az állam az Operaház rendelkezésre. A beruházás csaknem 20 milliárd forintos költségvetéséből 14,1 milliárd forintot állami támogatás fedez. Magyarország legnagyobb ipari műemlékének átépítéséhez 15 ezer négyzetméter, a Leier győri betonelemgyártó üzemében készülő vasbeton kéregfal elemet fognak felhasználni.
Új trend az építésben: előregyártott beton kéregfal és -födémelemek
Ha a szokványosnál nagyobb méretű falakról van szó, vagy egy belvárosi foghíjbeépítéskor kevés a felvonulási hely, érdemes átgondolni a Leier előregyártott beton kéregfal és kéregfödém elemek használatát. Szoros határidők, vagy szakemberhiány esetén szintén előnyös lehet az előregyártott monolit beton használata, nem is beszélve a kiterjedt födémek építésének gazdaságossági szempontjairól. Emellett nem csupán a nagyméretű, közösségi vagy ipari igényeket kiszolgáló épületeknél, hanem akár családi házaknál is jelentkezhetnek azok a beruházói igények és technológiai elvárások (pl. pincefalak vagy tetőtér beépítés esetén), amelyek kielégítésére az előregyártott vasbeton elemek alkalmazása a legmegfelelőbb. Ezek az előregyártott elemek mindezen előnyeik mellett remek hangszigetelők is, amely tulajdonságuk társasházak építése esetén kínál használati előnyöket.
A Leier előregyártott fal- és födém elemek letölthető katalógusáért kattintson a hír alatti termékképekre. Amennyiben árajánlatot vagy bővebb információt szeretne kérni a Leier Hungária Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.