Hatékony és időtakarékos megoldás csarnokok építésére
Azoknak a mezőgazdasági, ipari vagy logisztikai vállalkozásoknak, akik építkezést terveznek, kiszámítható és rugalmas megoldást kínálnak a Leier előregyártott betontechnológiával készült vasbeton elemei, melyekkel bármilyen funkciójú csarnok gyorsan szerkezetkészre építhető.
Előregyártás: válasz az építőipar mai kihívásaira
Az építőipar egyre több területén jelennek meg a kevés élőmunkával, esetleg kevesebb szaktudással is gyors építést ígérő technológiák. Ilyenek a mára széles körben – középületek, többlakásos lakóépületek, családi házak, garázsok vagy műhelyek esetén – alkalmazott előregyártott vasbeton falak, födémek, vagy akár lépcső elemek, amelyekkel a szerkezetkész épület gyorsan nő ki a földből.
Számítások támasztják alá, hogy minél több, különböző fajtájú előregyártott elem – falpanel vagy az előregyártott födém – kerül kivitelezésre, annál nagyobb időmegtakarítással lehet számolni az építés során. A Leier folyamatainak köszönhetően a gyártás terv szerint zajlik, az elemek határidőre érkeznek a helyszínre, a hagyományos technológiákhoz viszonyítva akár hetekkel is lerövidülhet a kivitelezés ideje, így a beruházás lebonyolítása jobban tervezhető. A kivitelezés gyorsasága családi házak, társasházak építése során már számtalan esetben volt döntő szempont, mezőgazdasági vagy ipari célú csarnok esetén – tekintettel az épületek döntően egyszerűbb struktúrájára – ez még jelentősebb is lehet.
Hasznos műszaki tartalmak, amelyek a minőségi végeredményt szolgálják
A technológia megrendelő számára kínált egyik fontos előnye önmagából adódik: az előregyártás miatt jóval magasabb minőségű lesz a kész épület, mintha egy más technológiájú épület kivitelezését az építési vállalkozó a helyszínen próbálja megoldani. Az előregyártásnak köszönhetően természetesen jelentős élőmunka is megspórolható. Tapasztalatok szerint például egy családi ház szerkezetkész állapotra építéséhez csupán 3 napra, 4 emberre és az őket irányító projektvezetőre van szükség. Jóllehet egy csarnok méretei döntően más dimenziót jelentenek, ám a formájukat tekintve általában az egyszerűség jellemzi őket, így a családi házak esetén jelentkező előnyök feltétlenül igazak egy csarnok esetén is.
Az előregyártott betontechnológiával készülő csarnok építése során jóval kevesebb zsaluzatra, és minimális helyszíni vasszerelésre van szükség, a panelek méretéből adódóan pedig gyorsan és egyszerűen kialakítható a faltest és a födém. További munka és idő takarítható meg azzal, hogy a falba és födémbe már a gyártás során belekerülhetnek az elektromos és gépészeti elemekhez szükséges elektromos vezetékek helyeinek kirekesztése és a szükséges dobozok, így nem kell utólag vésni, sőt a felület minősége miatt vakolni sem.
Az épület energetikai igényei alapján határozható meg az optimális falvastagság, amivel akár értékes négyzetméterek nyerhetők a belső térben.
A fal- és födémelemek természetesen a beruházás technológiai feltételeihez és a megrendelő egyedi igényeihez igazodva készülnek. Alapvetően nincs kötött méretraszter, jóllehet az elemek nagyságának a logisztikai lehetőségek határt szabhatnak. De persze akár hatalmas fal vagy födémpanelek, vagy éppen 21 m hosszú Leier üreges födémpallók is készülhetnek, melyek gyártáshoz optimalizált darabjainak megtervezése a Leier gyártó mérnökeinek feladata. Mindezt a napjainkban elengedhetetlen, és a Leier mérnökei által is alkalmazott BIM modellezés segíti. Ennek köszönhetően a gyártmánytervezés során a komplett szerkezet 3D modellje a "tervezőasztalon" felépül, ami a gyártást és a kivitelezést még precízebbé teszi, az esetleg tervezés során fel nem lelhető pontatlanságokat kiküszöbölhetővé teszi.
Gazdasági előny az üzemeltetés során
Ha a használati és üzemeltetési előnyöket nézzük, nem elhanyagolható szempont, hogy a vasbeton falakkal sokkal jobb hőtároló képességű a falazat. Ez az energetikai és költségmegtakarítási szempontból fontos tényező, mely a csarnokhoz tartozó irodák, vagy éppen a funkcióból adódóan speciális klímát igénylő terek üzemeltetését is költséghatékonyabbá teszi.