A Dynamic Control-lal a villamosenergia költségek akár 20%-kal is csökkenthetők
Rejtett áramfalók a pincében
Manapság szinte minden épületben megtalálhatók a fűtőtestek. A leadott hőt általában egy fűtőkazán állítja elő. A fűtési keringető szivattyúk szükségesek ahhoz, hogy a berendezés a fűtőkazánban felmelegített vizet a fűtőtestekhez szállítsa. De a vízszállításhoz elektromos áramra van szükségük, és nem is kevésre. Egy átlagos családi otthonban a fűtési keringető szivattyú gyorsan elfogyasztja a teljes háztartási energia egyötödét – többet, mint egy mosógép vagy hűtőszekrény.
A szivattyú teljesítménye és vezérlése döntő fontosságú
Alapvetően meg kell érteni, hogy két fő tényező döntő jelentőségű a fűtőszivattyú elektromos energia fogyasztása szempontjából: először is, annak W-ban kifejezett teljesítménye, másodszor pedig, hogy pontosan hogyan lehet a szabályozót a tényleges fűtési igényhez igazítani.
A következő elv érvényesül: minél alacsonyabb az elektromos teljesítmény, annál kevesebb áramra van szüksége a szivattyúnak. Minél pontosabban reagál a vezérlés a fűtési igényre, annál ritkábban kell magas, vagy akár túl sok W-ot fogyasztania, ami energiát és költségeket takarít meg.
Lehet azt gondolni, hogy az igényvezérelt szivattyúvezérlés manapság magától értetődő, de nem. A németországi fűtési keringető szivattyúk például mintegy negyede több mint 20 éves. Minden második szabályozás nélkül működik. De pontosan ezek a szabályozatlan szivattyúk a nagy áramfalók, mert vagy nem lehet őket beállítani, vagy csak fix értékkel lehet működtetni őket. Általános szabály, hogy folyamatosan nagy teljesítménnyel működnek, ami magas elektromosenergia-fogyasztást eredményez.
Nagy elektromosenergia-fogyasztásuk miatt a szabályozatlan szivattyúk nem csak magas költségeket okoznak, hanem negatív hatással vannak a környezetre is. Az Európai Bizottság ezért úgy határozott, hogy 2013-től kezdődően fokozatosan kivonja a piacról a nem szabályozott fordulatszámú fűtési keringetőszivattyúkat. A jövőben a fűtési keringetőszivattyúkat a műszaki ismeretek legújabb szintjéhez kell igazítani, és meg kell felelniük az energiahatékonyság szigorú követelményeinek is. Ezeknek a követelményeknek való megfelelés érdekében a fűtési keringető szivattyúkat például szabályozható fordulatszámú rendszerrel kell felszerelni.
A nagy hatékonyságú, szabályozható fordulatszámú szivattyúkkal csökkenthetők az elektromosenergia-költségek
A nem szabályozható fordulatszámú fűtési keringetőszivattyúkkal ellentétben, ahol az elektromosenergia-fogyasztás alacsony hőfogyasztás mellett is változatlan marad, a modern, nagy hatékonyságú szivattyúk képesek a tényleges hőigényhez igazítani a teljesítményüket, és csak a ténylegesen felhasznált mennyiségű forró vizet keringtetik. Ebből a célból az érzékelők rögzítik a megfelelő mért változót (pl. nyomás, áramlás vagy hőmérséklet), és továbbítják azokat a fűtésszabályozó rendszernek, amely ennek megfelelően vezérli a szivattyú frekvenciaváltóját.
Mindez önmagában jól hangzik, azonban van egy gyenge pontja is. A legtöbb szabályozható fordulatszámú fűtési keringető szivattyú egy algoritmus segítségével állítja be az áramlási sebességet és a szállítómagasságot, hogy az üzemi pontjuk egy programozott vezérlőgörbe mentén eltolódhasson. A rendszer minimális jelleggörbéje azt a csővezeték-ellenállást írja le, amikor az összes termosztátszelepe teljesen nyitva van. Mivel azonban a rendszernek ez a minimális jelleggörbéje általában nem ismert, a vezérlőgörbe jóval a hagyományos rendszerek minimális jelleggörbéje felett fut. Ennek eredményeként a szabályozás ellenére sok értékes energia megy veszendőbe. Ezen kívül a csővezetékben áramló forró víz zavaró háttérzajt okozhat a fűtőtestek termosztátszelepein.
A dinamikus vezérlés jobb!
A Dynamic Control funkcióval a KSB kifejlesztett egy intelligens rendszert, amely a hagyományos, szabályozható fordulatszámú egységekhez képest akár 20%-kal képes csökkenteni a fűtési keringető szivattyúk energiafogyasztását.
Ezt a Dynamic Control vezérlés teszi lehetővé, amikor a fűtési keringető szivattyú üzemi pontját lefelé, az aktuálisan kiválasztott szabályozási görbétől kiindulva addig tolja, amíg el nem éri a rendszer minimális jelleggörbéjét.
Ha a rendszer jelleggörbéje a minimum alá esik, akkor a Dynamic Control algoritmusa azonnal észleli ezt, és a megfelelő ellátás biztosítása érdekében visszakapcsolja a szivattyút az eredeti szabályozási görbére. Ez nemcsak az elektromos energiát, hanem a környezeti terhelést is csökkenti: a dinamikus vezérlésnek köszönhetően a fűtőberendezés CO₂-kibocsátása is jelentősen csökken.
Egyébként a Dynamic Control nem igényel további ráfordítást a berendezés telepítőjétől és üzemeltetőjétől. Az intelligens program önállóan határozza meg a szivattyú belső jeleitől származó összes szükséges információt. További beállításokat nem kell elvégezni. A rendszer minimális jelleggörbéjének az áramlási sebesség jeléből való felismerése szintén olyan megbízható, hogy az alulellátás kizárásra kerül.
A Dynamic Control jelenleg a KSB Calio, Calio S és Calio Pro fűtési keringető szivattyúkban alapfelszerelésként van beszerelve, azonban firmware-frissítésként a Dynamic Control egyszerűen telepíthető a már beépített harmadik generációs Calio szivattyúkra is.
A Dynamic Control szivattyúvezérlés előnyei:
- Az algoritmus a szoftver oldalán kerül alkalmazásra és nem igényel további érzékelőket vagy működtetőelemeket, ezért nem jár többletköltséggel.
- Mivel a Qtolerance határértékeket a berendezés folyamatosan figyeli, nincs alulellátás.
- Állandó üzemi viselkedés mellett a szivattyú teljesítményfelvétele jelentősen csökkenthető (átlagosan 20%-kal).