Épületeink felújítása a folyamatosan szigorodó energetikai követelmények miatt egyre vastagabb hőszigetelésekkel és szerkezeti kialakítással valósíthatók csak meg. A BACHL azonban innovatív tetőfelújítási megoldást tud nyújtani a magastetők meglévő szerkezeti adottságaihoz igazodva.
Az egyik lehetőség meglévő magastetőknél, ha kiegészítő hőszigetelést helyezünk el a szarufák alsó síkján. Ennek hátránya, hogy a belső térből vesz el hasznos helyet, csökkenti a belmagasságot, így korlátozott mértékű a beépíthető hőszigetelés vastagsága. A beépítés teljes egészében a lakótérben zajlik és a kivitelezés időtartamára ki kell üríteni a tetőteret. Ugyan energetikai szempontból akár jelentős javulás érhető el, de számos, a tetőben fennálló egyéb problémát nem lehet ezáltal orvosolni. Ráadásul a szarufák alsó síkján gondoskodni kell a megfelelő párazáró rétegről is.
A másik esetben a szarufák külső síkján elhelyezett hőszigetelésnél a kivitelezés a külső tér felől történik, így a hőszigetelés vastagságának gyakorlatilag nincs korlátja, és a belső burkolatok is sértetlenek maradnak, ami kiemelten fontos lehet például irodák vagy egy drága burkolatokkal ellátott tetőtér esetén.
A szarufák külső síkján elhelyezett, kiegészítő poliuretán keményhab táblák nem csak az energetikai szintet javítják nagymértékben, de minden másra is lehetőséget biztosítanak:
- átszellőztetett légrés kialakítása vagy növelése a nyári átmelegedés elleni védelem érdekében
- hiányos, töredezett tetőcserepek, tetőlécek cseréje
- hiányos, nem létező vagy nem páraáteresztő tulajdonságú alátétfólia cseréje
- a tető légtömörségének és párazárásának elérése
- statikailag növelhető a tetőszerkezet teherbírása, így elhelyezhető nehezebb tetőcserép, napelem, vagy napkollektor
- a harmatpont a tetőszerkezeten kívülre kerül az állagmegóvás érdekében
Energetikai szempontokat kielégítő vastagságok szarufák feletti hőszigetelésnél
A vastagság meghatározásánál fontos, hogy a szarufák fölé tervezett PIR és a szarufák közötti meglévő hőszigetelés hatását, valamint a szarufa magasságát egyaránt figyelembe vegyük. A következő táblázatban néhány jellemző rétegrendre kiszámított hőátbocsátási tényező látható. Fontos, hogy felújításoknál számos esetben nincs törvény általi kötelező hőtechnikai követelmény.
hőszigetelés helyzete | szarufák között + szarufák felett | szarufák között + szarufák alatt |
hőszigetelés típusa | kőzetgyapot* + PIR** | kőzetgyapot* + kőzetgyapot* |
általános követelmények (9/2023. (V.25.) ÉKM ) U≤0,17 |
15+8=23 cm / 15+10=25 cm | 15+13=28 cm |
KNE szint költséghatékony megvalósításának követelménye (9/2023. (V.25.) ÉKM )
U≈0,12 |
15+16=31 cm / 15+18=33 cm | 15+22=37 cm |
passzívház elvárás
U≈0,10 |
15+20=35 cm / 15+22=37 cm | 15+30=45 cm |
*új kőzetgyapot hővezetési tényező: λd=0,038 W/mK
meglévő kőzetgyapot hővezetési tényező: λterv=0,050 W/mK
**PIR keményhab hővezetési tényező: λd=0,022 W/mK
A táblázat értékeiből kiolvasható, hogy azonos hőtechnikai szint eléréséhez vékonyabb hőszigetelés beépítésére is elegendő a szarufák feletti kiegészítő PIR hőszigetelés alkalmazása:
Nedvességgel szembeni védelem szarufák feletti hőszigeteléssel
A tetőszerkezetbe jutó jelentős mennyiségű nedvesség penészesedéshez, korhadáshoz és a teljes szerkezet károsodásához vezet, ezért minden oldalról meg kell akadályozni a bejutását. Leginkább a szilárd aljzatra fektetett alátétfóliával védekezhetünk, ami általában teljes felületű deszkázattal valósítható meg. Teljes felületű deszkázat nélkül a fólia le- és behajlása és csatlakozásainak pontatlan, részleges ragasztása, nagymértékben hozzájárulhat a nedvesség bejutásához. A teljes felületű deszkázat kiváltható a körkörösen csaphornyos élképzéssel rendelkező PIR keményhab táblák közvetlenül szarufák tetejére történő beépítésével. A táblák felső oldalukon tartalmazzák az alátétfóliát, mely átlapolással és öntapadó ragasztócsíkkal van ellátva, így folytonos, elmozdulásmentes alátétfedést biztosítanak. A deszkázatra fektetett alátétfóliákat legtöbbször vonalszerűen rögzítik a fa felületre, melynél a BACHL tecta-PUR elemek felső oldalán található teljes felületű ragasztás biztonságosabb és gyorsabban kivitelezhető megoldást kínál.
A keményhabokra fektetett alátétfólia egyenértékű (mind a hazai, mind a német ide vonatkozó követelmények szerint) a teljes felületű deszkázatra fektetett alátétfóliával, és lényegesen biztonságosabbnak tekinthető mindkét megoldás, mint a hagyományos, szabadon belógatott fólia-elhelyezés.
A PIR keményhabon lévő alátétfólia lehetőséget ad arra, hogy a tetőfedésre megadott legkisebb dőlésszögtől eltérjünk, mindezt úgy, hogy nem kell teljes felületű deszkázatot beépíteni. Vagyis a BACHL PIR keményhab szigetelés nagyobb biztonságot nyújt a nedvességgel szemben, illetve nagyobb szabadságot biztosít a tetőfedő anyag kiválasztásánál.
Épületeink formavilága igen eltérő, hiszen az építészek számára biztosított szabadság lehetőséget nyújt egymástól eltérő, egyedi tetők kialakítására. Figyelembe kell azonban venni, hogy a manapság nagyon kedvelt mediterrán formájú tetők hajlásszöge jóval alacsonyabb, valamint a szintén közkedvelt sík cserepek vízzárósága némileg kedvezőtlenebb, mint a hullámos társaiké. A fenti szempontoknak magasabb nedvesség elleni biztonságot nyújtó tetőrétegrend felel meg, amely vagy teljes felületű deszkázatot, vagy BACHL tecta-PUR táblák beépítését teszi szükségessé. A BACHL tecta-PUR DS hőszigetelést akkor is használhatjuk, ha nem feltétlenül cél a szarufák feletti hőszigetelés, vagy épületmagassági korlátok állnak fenn. Az 5 cm vastag tecta-PUR DS termék 5 cm vastagságban kiváltja a teljes felületű deszkázatot.
A BACHL tecta-PUR termékek előnyei a teljes felületű deszkázatra fektetett alátétfóliához képest:
- a szarufák feletti kialakításból adódóan, a tető hőhidassága jelentősen mérsékelhető
- a hőhidasság csökkenése miatt hosszabb élettartamú a teljes tetőszerkezet
- nem jelentkezik költségként a teljes felületű deszkázat magas anyag- és munkadíja
- rövidülhet a kivitelezés időtartama (elmarad a deszkázat kivitelezése)
- a tecta-PUR HD-plus és tecta-PUR DS hőszigetelő táblák az alátétfóliának biztosított síkfelület mellett jelentős hőszigetelő hatással is rendelkeznek, közel 8-szor jobb a hőszigetelő képessége, mint a fáé (10 cm BACHL tecta-PUR HD-plus hőszigetelő hatása kb. 75 cm vastag fával, míg 5 cm BACHL tecta-PUR DS hőszigetelő hatása kb. 35 cm vastag fával megegyező)
- nem okoz többlet terhet a tetőszerkezetre nézve, ami felújításnál kiemelten fontos:
- 24 mm vastag fa deszkázat és alátétfólia 1 m²-re jutó tömege: 12,2 kg/m², vagy
- 2,4 cm vastag fa deszkázat 22 mm OSB lap 1 m²-re jutó tömege: 14,5 kg/m², míg
- 5 cm vastag BACHL tecta-PUR DS tömege: 1,7 kg/m²
- kopogó hangok terjedése szempontjából kedvezőbb a fa kapcsolatok megszakítása PIR hőszigeteléssel
- biztonságosabb és gyorsabb alátétfólia elhelyezés, mert nem kell tűzni, ragasztani, kifeszíteni és az alátétfólia nem sávosan, hanem teljes felületen ragasztott az aljzathoz, az átlapolásoknál ragasztócsíkkal ellátva
A BACHL tecta-PUR hőszigetelések kivitelezésének menete
A kivitelezést a cserepek és tetőlécek levételével kell kezdeni, majd meg kell vizsgálni a meglévő hőszigetelés és a párazárás állapotát. Amennyiben hibátlan, működőképes, akkor ezután fel kell helyezni a több réteggel kasírozott PIR lapokat, majd rákerülnek az ellenlécek és az ezeken keresztül hatoló csavarokkal a szarufához történik a rögzítés. Az ellenléc és a BACHL tecta-PUR tábla közé szegtömítő szalag alkalmazása javasolt.
A körbefutó élképzés megszakítás nélküli, hőhídmentes hőszigetelést eredményez a tető külső részén. Az ellenlécek magassága fogja biztosítani az átszellőztetett légrést, amely segít elkerülni a tető nyári átmelegedését. Az ellenlécekre merőlegesen felszegeljük a tetőléceket és felrakjuk a cserepeket. Állapotuktól függően használhatjuk akár a régi tetőlécet és a cserepeket is. Ha a régi hőszigetelésünk hiányos, vetemedett, akkor azt részlegesen vagy teljesen cserélni kell. A szarufák közötti hőszigetelés teljesen töltse ki a szarufa magassága adta teret.
Amennyiben a meglévő párazárás szakadozott, úgy gondoskodnunk kell a tető légtömörségének helyreállításáról. Ezt a BACHL tecta-System fólia beépítésével valósíthatjuk meg, amely a meglévő adottságokat figyelembe véve a szarufák külső síkján, vagy teknőszerűen a szarufákon körbevezetve fektethetünk. Utóbbi esetben a fólia beépítése után kell a szarufák közti hőszigetelést elhelyezni.