Ismerje meg az egyszerű, gyors és hatékony kerítésépítés lépéseit
Az utóbbi időben mind az ipari, mind pedig a lakossági kerítésépítésekre nehéz megfelelő szakembert találni, így a kerítésépítési trendek az egyszerű, egy-két emberes, gyors, kevés szakképzettséget igénylő és hatékonyan telepíthető megoldások felé tolódnak el. A Kerítésrendszerek Kft. munkatársai erre az igényre reagálva állították össze a Krypton 3D és Krypton 2D táblás kerítésrendszereket, melyek talpas vagy talpadapteres oszlop technológiával még kezdők által is sikeresen telepíthetők.
Az oszlop állításkor két megoldás közül választhatunk: egyfelől létezik a jól ismert betonozásos technika, másrészről pedig a már meglévő betonalapra egyszerűen kivitelezhető dübelezés is lehetséges. A cikk további részében ez utóbbi kerül bemutatásra.
1. lépés: Betonozás
A betonmunka állhat a pontalapok (1. ábra) vagy az egybeöntött sávalap (2. ábra) kialakításából.
A pontalap kialakításához egymástól 252 cm távolságban - a fagyhatár alá - lyukakat (20 cm átmérőjű) fúrunk vagy ásunk (40x40x80 cm). Ezt követően a furatot vagy gödröt szintig betonozva, vízszintezve már kész is vagyunk a betonmunkával.
A sávalap több munkát igényel, de ez is egyszerűen elvégezhető. A fagyhatár alá egy 40 cm széles árkot ásunk, majd betonnal töltjük fel. Szükség szerint a sáv oldala zsaluzható, ha a sávalapot a föld szintje felé emeljük. Mint bármilyen épület alapnál, a sávbetont is javasolt egyszerű vasalattal biztosítani törés és repedés ellen. Ezzel a technikával a terep egyenetlenségeit könnyedén orvosolhatjuk, illetve a sávbeton megakadályozza, hogy a kerítés nyomvonala alatt fű vagy gaz növekedjen. Igaz a költsége magasabb, mint a pontalapos változatnak.
Az alapok betonozási munkálatainak elvégzésére is elég egy-két ember, de több emberrel gyorsabban haladhatunk.
2. lépés: Oszlopállítás
A beton megkötése után indulhat a következő lépés, az oszlopok betonalapra helyezése dübelezéssel. Ehhez általában elektromos fúrógépet (vezetékes vagy akkumulátoros) használunk. A talpas oszlop vagy a talpadapter rögzítő furatait a betonra jelöljük és kifúrjuk.
Az oszlopok távolsága 252 cm. A kerítések rögzítése +/-1 cm eltérés korrigálására még lehetőséget ad. A furatokba dübelt ütünk vagy ragasztunk, és belehelyezzük a tőcsavarokat. A csavarokra ráhelyezzük a talpas oszlopot (3. ábra) vagy a talpadaptert (4. ábra) és a csavarra tekert anyával a talpat rögzítjük. A végleges meghúzás előtt az oszlop függőbe állítását vízmértékkel ellenőrizzük. Ha szükséges kismértékű állítás, akkor a meghúzással korrigálunk. Ha nagyobb az eltérés, alátét lemez (beilag) szükséges.
A kapuoszlopok általában talpadapterrel rögzíthetők, itt az oszlopot előbb méretre vágjuk, majd oldalról betekert önmetsző csavarral az adapterre rögzítjük. Ehhez vágó szerszámot és csavarbehajtót használunk.
Ezeket a feladatokat egy-két ember szintén el tudja végezni.
3. lépés: Táblák elhelyezése
Az oszlopok elhelyezése után általában egy-két emberes feladat a kerítés táblák felszerelése. Egy emberes változatnál alátámasztás és lefogó asztalos szorító is szükséges.
A táblák egyszerű rozsdamentes kengyelekkel szerelhetők fel. A táblák magassága állítható. A csavarok meghúzásához dugókulcsos csavarbehajtó javasolt. Az első egy-két tábla elem általában mindenkinek nehezen megy, de könnyedén sikerül a feladatot megoldani. A táblákat lezárásként a meglévő falhoz, kapu oszlophoz vagy egy másik, már meglévő kerítés oszlophoz rögzíthetjük, amit univerzális lefogó önmetsző csavarral vagy felrögzítő, rácsrögzítő önmetsző csavarral tehetünk meg.
Ezeket beépítve, a kerítés projektünk készen is van.
Szükség esetén a kerítés alá lábazat építhető, melyről a Kerítésrendszerek Kft. honlapján olvashat további tájékoztatást.
Krypton 3D vagy Krypton 2D kerítések megépítése talpas oszlopokkal, minimális gyakorlattal és sok-sok elszántsággal könnyedén megvalósítható. Ezt a megoldást javasolják az olyan ipari kivitelezéseknél is, ahol gyorsan, meglévő gyakorlat nélküli, kőműves vagy kertész csapattal akarják a kerítést kivitelezni, illetve az olyan magán vagy sorház építkezésekhez, ahol az idő szorítása miatt gyors megvalósítás szükséges.