Télen fűtenek, nyáron hűtenek
Sokan nem is gondolnák, hogy mennyire hasznos lehet gabionfalak beépítése otthonunkba, pedig egy kezdeti anyagi befektetéssel a jövőben sokat spórolhatunk meg. Ezek mellett manapság emberi feladatunk figyelni a fenntarthatóságra, valamint a környezetvédelemre, melyekhez kiváló eszközként szolgálhatnak a hűtő-fűtő gabionfalak.
Tudta, hogy egy gabionfal építésével klíma nélkül is elérhető a hűs szoba a nyári melegben?
És azt, hogy ezzel még télen a fűtés számlánkat is csökkenthetjük?
Egy ilyen gabion fal igen sok hőt képes megtartani, na de hogyan is működik?
Fűtő hatás
A fűtő hatású gabionfal a házon belül helyezkedik el egy naptérben. A naptér egy olyan helyiség, ami a házzal soros kapcsolódásban van, vele teljesen összenyitható, átlátszó (általában üveg) fallal rendelkezik, fűtéssel viszont nem. Ahhoz, hogy a fal a téli hűvös napokon minél több napfényt kapjon, a naptérnek déli tájolásúnak kell lennie.
A gabion fal képes a hideg napokon magába szívni a napsugarak termelte hőt, ami az üvegfelületen keresztül érkezik. Ugyanakkor a hőt nem csak a gabionfal, hanem a naptér is visszatartja. Ha ilyen hőtároló falat szeretnénk, akkor szükségünk lesz ezek mellett egy levegő keringető rendszerre is, melynek segítségével ezt a hőt el tudjuk juttatni a ház további helyiségeibe is.
A hőtároló gabionfal töltőanyagának legideálisabb a bazalt, mivel ez a vulkanikus kőzet - sötét színe és tömege miatt - remek hőtartó képességgel rendelkezik.
Hűtő hatás
A gabionfalak nem csak a hűvös téli napjainkat könnyíthetik meg, hanem kiváló hűtő hatásuk miatt nyáron is szolgálhatnak minket. Ezt a hűtő hatás víz csepegtetésével érhető el, viszont ebben az esetben elengedhetetlen, hogy a gabionfal alá egy vízzáró réteg kerüljön kialakításra. A víz csepegtetéssel elérhető, hogy a gabionban lévő kövek lehűljenek, melynek eredményeként az egész ház hőmérséklete is csökkenni fog. Egy gabionfal alkalmazásával tehát nincs szükség további légkondicionálásra, hiszen egy természetes légkondicionáló rendszerrel rendelkezünk.
Ezt a módszert számos déli országban alkalmazzák már, ezzel is figyelve a fenntarthatóságra.
De mi az oka annak, hogy a télen működő fűtő hatás nyáron nem érvényesül?
A téli hónapokban a napsugarak laposabb szögben érkeznek a földre, ezért azok akadálytalanul érhetik el a gabionfalat felmelegítve azt. Nyáron a nap sugarai meredekebb szögben érkeznek, így a naptérben álló falat - a tetőszerkezet miatt - nem érik el a nap sugarai. Természetesen emellett egyéb árnyékolásról is gondoskodni kell. Remek megoldás lehet erre olyan kúszónövények telepítése, mint például a zöldborsó. A naptér előtt felépített növényfuttató télen nem árnyékolja a falat, de nyáron, amikor a növények felkúsznak rá, hűs árnyékot ad.
Fűtő hatású gabionfal a Solar Decathlon Europe 2019 versenyen
A Kerítésrendszerek Kft. munkatársai büszkék arra, hogy az általuk forgalmazott gabionok segítségével építhette meg a BME csapata 2019-ben passzívház prototípusát, mellyel a Solar Decathlon Europe nemzetközi versenyen indultak el. További örömükre szolgált, hogy egy ilyen projekt segítségével még nagyobb rálátást kaphattak gabionjaik felhasználási lehetőségeire. Igaz, a hűtő-fűtő hatásáról eddig is volt tudomásuk, azonban csodálatos élmény volt látni ennek megvalósítását.
Az alábbi rövid videóban az építési munkálatokat figyelheti meg.
A Kerítésrendszerek Kft. meggyőződése, hogy a hűtő-fűtő gabionfal egy elgondolkodtató téma, hiszen rengeted energiát spórolhatunk meg vele, ezáltal a költségeinket is csökkenthetjük. Ennek az innovatív gondolkodásmódnak köszönhetően olyan helyzetet teremthetünk, melyben mindenki győztes, mi is, és a környezet is.