A projekt során a cég ügyfele íves gabiont épített nem íves rácsokból
A Kerítésrendszerek Kft. ügyfele a sajátos igényére egy sajátos megoldást talált, melyben egy támfal elkerítésére íves gabiont építettek nem íves rácsokból. Hogy ezt hogyan csinálták? Olvasson tovább és megtudja.
A tervezés
A projektben a biztonság, a zaj és a szélvédelemi szempontok voltak a legfontosabbak.
A ház alatti garázs bejáratához vezető támfal elég magas volt ahhoz, hogy komoly sérüléseket szenvedjen a tetejéről leeső kisgyerek. A tulajdonosok szerették volna megelőzni a bajt, ezért úgy döntöttek, hogy egy kerítéssel fogják megakadályozni a balesetet. A lejárat elején a támfal még nagyon alacsony, mely arra is lehetőséget adott volna, hogy hiába kerítik el azt az egyik oldalról, a másik oldalán a gyermek végig tud sétálni rajta, sőt, a kerítés még a segítségére is lenne, hogy abba kapaszkodva egészen a támfal legmagasabb részére eljusson. Ezt megelőzendő találtak rá a gabionra, amit csak a támfal elején, annak tetejére építettek fel, így azt sem megkerülni nem lehet, sem azután felmászni a támfalra, mivel itt az már túlságosan magas egy gyerek számára.
A megépített gabion további hozadékos előnyként zaj- és szélvédelmet is biztosít a ház alagsori részének, és igény esetén arra kültéri konnektor vagy lámpa kapcsoló is könnyen telepíthető.
Így született meg az elképzelés, hogy a támfal magas részeit az egyik oldalról kerítéstáblákkal elkerítik. Ezzel a megoldással a felmerülő költségekből is faragnak, mivel a gabion – több anyag és munka szükséglete miatt – drágább, mint a sima 2D kerítés. Viszont a kerítés telepítése előtt a támfal alacsony részére gabiont építenek. Adta magát az ötlet, hogy a gabiont is ugyanabból a táblából építsék mint a kerítést, mert így a típus különbözőség ellenére is egységes lesz a megjelenés.
A telepítés
Az 1230 mm magas, RAL7016 antracit színű 2D kerítéstáblákat, a 2000 mm magas 40×60 mm talpas oszlopokat, a rozsdamentes lefogó kengyeleket, valamint a gabion összekötőket és rögzítőket házhoz szállítással rendelték meg. A kő feltöltést részben korábbi maradékból (sötét kövek), részben erre a célra vásárolt fehér mészkő görgeteggel oldották meg.
A telepítést a tulajdonosok saját maguk végezték, melynek során először a teljes szakaszon fel szerették volna állítani a 2D táblákat, majd ezután a gabiont. A probléma azonban az volt, hogy a támfal folyamatos íves, míg a kerítéstáblák egyenesek. A végeredmény viszont akkor lett volna szép, ha sikerül tökéletesen követni a támfal vonalát. A tulajdonosok ezért úgy döntöttek, hogy megpróbálják meghajlítani a 2D rácsokat. Ehhez nem valami speciális eszközt használtak, hanem egyszerű "barkács" megoldást. A táblákat lefektették a földre és deszkát helyeztek rá, amire egy nehezebb személy állt fel, míg valaki a tábla végét a földtől elemelve hajlított a táblán. A módszer bevált, a kerítéstáblák a kívánt mértékben lettek ívesek, így elkezdődhetett a tényleges telepítés.
Először is gödröket kellett ásni az oszlopoknak, majd ezután jöhetett a betonozás. A teljes szakaszhoz összesen hat oszlopra volt szükség. A beton száradása után a 2D kerítéstáblákat kengyellel rögzítették az oszlopokhoz.
Fontos, hogy egy 2D kerítéstábla 2500 mm hosszú, ezért az oszlopoknak 2510 mm távolságra kellett egymástól lenniük (oszlopközéptől oszlopközépig mért távolság). Azonban az utolsó szakasz ennél rövidebb, csak 2200 mm volt. Ez azért van így, mert a gabion 30 cm vastagságú lett, pont úgy, mint a támfal, és az oldalsó tartását nem plusz rácsok felszerelésével oldották meg, hanem az táblák "L" alakú meghajlításával – tehát ez a vastagság levonódott a hosszából. Szerencsére a táblák 90 fokos hajlítása is lehetséges a minőség romlása nélkül, az egyik dupla pálca oldal hajlított részen történő kivágása után.
Az utolsó táblát szintén 90 fokban meghajlították, egy 220 és egy 30 cm-es részre bontva. Ezt az utoljára felállított táblát a támfal elején lévő, már "L" alakban meghajlított táblához rögzítették úgy, hogy azok egy boxot alkossanak. A táblákat többek között klipszekkel lehet egymáshoz rögzíteni, de használható spirál vagy sarokrögzítő is.
Utolsó lépésként jöhetett a töltés. Az építők ebben sem könnyítették meg a saját dolgukat, hiszen kétfajta követ választottak, hogy azokkal egy kis minimális mintát alkossanak. Alapból fehér követ választottak, de középre sötétszürke kövekből szerettek volna egy sávot, mert ez a szín illik a támfalhoz és a kerítésrácshoz is. Ezért hát gondosan megfontolva kellett elhelyezni a köveket, de a végeredmény teljes mértékben megérte a fáradozást.
A Kerítésrendszerek Kft. munkatársai szeretik, hogy ügyfeleik kreatívak. Az általuk biztosított alapanyagokból számos, egymáshoz nem is hasonló kerítést, támfalat, burkolatot, kerti kiegészítőt építettek már.
Gabion megoldásokért keresse a Kerítésrendszerek Kft. munkatársait, akik szívesen állnak rendelkezésére.