A JUB Thermo rendszerével utólagosan hőszigetelhet olyan problémás esetekben, ahol külső szigetelés nem alkalmazható: társasházi lakások falai, műemlék típusú épületek, panelházak.
Az alább javasolt rendszermegoldással utólag is, viszonlyag egyszerűen szigetelhetjük bármikor – az időjárástól függetlenül – akár a hűvös gyerekszobát, mosdó helyiséget. Mindezt anélkül, hogy esztétikailag az kihatna az épület kültéri megjelenésére.
A budapesti lakás egy 60-as évekbeli tégla társasház földszintjén található, ahol a lakóközösség nem szavazta meg az utólagos hőszigetelést és a tulajdonosok küzdöttek a falak alsó élén megjelenő penésszel, a hideget sugárzó falakkal. Mindkettőre szerettek volna megoldást, de a kivitelezés januárban történt, így a belülről ragasztható szigetelő lapok nem jöhettek szóba.
Kiss Dávid szobafestő-mázoló mester tapasztalati beszámolója:
„Év elején első munkaként egy társasházi lakás tisztasági festése volt soron, azzal a problémával, hogy a külső falakon visszatérő probléma a penész megjelenése, emellett igen hidegek is voltak (a kettő összefügg, a hideg falakon jelenik meg a harmatpont, a penész "melegágya"). Mivel a 60-as évek végi tégla társasház nem volt utólag homlokzat szigetelve és nem is tervezte a tulajdonosi közösség, ezért belső oldalról kellett megoldani a kérdést, mindezt a téli hideg időben. Mi legyen ilyenkor?
A belső oldali hőszigetelés sosem az ideális megoldás. Így fordultunk végül a thermo festékek irányába, amik különböző üreges vagy vákuumos, esetleg kerámia „gyöngyöcskék” segítségével képeznek olyan felületet, aminek hőérzete sokkal kellemesebb. Ezek javítják a falfelület hőmérsékletet, ezáltal csökkentve a penész megjelenésének lehetőségét. Természetesen ezen anyagok (glettek és festékek) hőszigetelő képessége nem versenyezhet a vastag EPS szigetelő táblákkal, de a hőérzetet pozitívan befolyásolják a homlokzati falak hidegsugárzásának megszüntetésével. A JUBOLIN Thermo glettel javítottuk a falak egyenetlenségeit, majd a JUPOL Thermo festékkel festettük azt, a gyártói előírás szerint 3 rétegben.
Mindkét anyagnál érdekes volt, hogy kannáik sokkal könnyebbek voltak, mint a sima glettek vagy festékek esetében, ez minden bizonnyal az üreges töltőanyagnak volt köszönhető. A glett jól feldolgozható, nagyon szépen simítható, a festék jó fedőképességű, hígítást azonban nem ajánl a gyártó, mert csökken hőszigetelő tulajdonsága. Így valamivel nehezebben hengerelhető a hagyományos festékekhez képest, egy jó hosszú szőrű teddy henger és egy jó szakember persze könnyen megbirkózik ezen tulajdonságával (mélyalapozás szerintem és a gyártó szerint is szükséges!).
Meglepetésre már az első réteg felhordása után tapintásra jelentősen javult a fal hőérzete, a hideg sugárzás megszűnt, vélelmezhető, hogy a további két réteg még nagyban erősítette ezt a tulajdonságát az anyagnak. Tehát nálunk az ajánlott kategóriába került, régi bérházakon vagy műemléki épületeken, ahol külső szigetelés nem alkalmazható (vagy panelházaknál, társas házaknál, ahol nem ruháztak be a külső szigetelésbe) egy jó alternatíva a külső falak hideg érzetének csökkentésére. Feldolgozását azonban mindenképp szakemberre bíznám, gyakorlott kéz kell az eldolgozáshoz még a mélyalapozott felületek esetében is.”