A polisztirol beton hőszigetelő és építő lemezekkel jelentős mennyiségű energia takarítható meg
A polisztirol beton elkészítéséhez cementet, vizet és speciális adalékot kevernek össze EPS gyöngyökkel vagy újrahasznosított polisztirol darálékkal, így a hagyományos betontól lényegében az különbözteti meg, hogy kavicsos homok helyett EPS golyókat használnak.
A SIXBAU hőszigetelő panel optimális megoldást jelent az új, illetve a régebbi épületek utólagos, kül- és beltéri hőszigetelésére.
A SIXBAU hőszigetelő panel előnyei:
- alaktartó nyomás és hőterhelés esetén is
- pontszerűen is terhelhető
- nem éghető – tűzvédelmi besorolása: A2-s1,d0
- kiváló páraáteresztő képességű
- könnyen, kéziszerszámokkal megmunkálható
- környezetbarát gyártástechnológia
Hőszigetelési rendszer kivitelezése SIXBAU hőszigetelő panelekkel
Az alapfelületnek száraznak, szilárdnak, szennyeződéstől és málló részektől mentesnek kell lennie. Az alapfelület legyen kellően egyenes, a síktól való eltéréseknél az 5 mm-nél nagyobb egyenetlenségeket ki kell javítani. Az épületet, illetve a homlokzati felületeket – melyekre a hőszigetelő lemezeket fel kell erősíteni – a munkák megkezdése előtt vízszintesen ki kell zsinórozni és le kell függőzni. A lábazatok kialakítása a kívánt magasságban indító profil elhelyezésével történhet, alatta szükség esetén építsünk be lábazati XPS zártcellás hőszigetelő táblát.
A hőszigetelő panelek ragasztása, rögzítése
A paneleket jó állapotú, megfelelő sík alapfelület és 4 méternél kisebb magasság esetén elegendő egykomponensű PUR ragasztóhabbal és tárcsás rögzítő dübellel rögzíteni a Szerelvénybolt Kft. által gyártott panelvastagsági méretektől függetlenül. Az elhelyezett paneleket minden esetben kötésben kell egymásra helyezni, az átfedés mértéke minimum 30 cm.
A SIXBAU homlokzati hőszigetelő panelek alsó és felső éle nút-féderes kialakítású az elemek pontos egymásba helyezhetőségének érdekében, így a panelek egymásba illesztése gyors és egyszerű.
A panelek egymáshoz, illetve egyéb más felülethez való ragasztásánál (egykomponensű PUR ragasztóhab esetén) a ragasztandó felületeket nedvesítsük be. A ragasztóhab csak ezután hordható fel.
A panelek mechanikai, tárcsás dübellel való rögzítéséhez, 15 cm hőszigetelő panel vastagságig, táblánként 6 db rögzítőelem szükséges. Ennél vastagabb hőszigetelő panel esetében 9 db rögzítőelem elhelyezése szükséges. A furatokat a hőszigetelő tábla külső széleitől minimum 8 cm távolságra kell elkészíteni, megelőzve a szélek letörését.
A furatokat ütvefúróval célszerű kialakítani, a használandó fúrószár méretét és típusát a rögzítő dübel méretéhez és az alapfelület anyagához igazítva kell megválasztani. A furatba helyezett tárcsás dübel szárát műanyag termo fejjel kialakított fém beütő szeggel kell terpeszteni, majd a rögzítő dübelek tárcsáját a felületi síktól 1-2 mm-rel süllyesszük mélyebbre. A tárcsás rögzítő dübel hossza függ az alapfelület anyagától, minőségétől, de minimális hosszként ajánlott a homlokzati hőszigetelő panel vastagságánál minimálisan 5 cm-rel hosszabb rőgzítődübel használata. A hőszigetelő panelek elhelyezését követően célszerű a felületi síkot ellenőrizni egy 2-3 méteres alumínium léccel. Az esetleges eltérést (púpokat) polisztirol csiszoló szerszámmal lehet korrigálni, majd újabb ellenőrzést követően lehet megkezdeni a felület pormentesítését, és az üvegszövet háló beágyazását.
Az üvegszövet háló beágyazását megelőzően a felületet pormentesíteni kell, majd univerzális alapozóval át kell kenni. Csak ezután lehet megkezdeni az üvegszövet háló ágyazó ragasztót felvinni a felületre. Először sima élű glettvassal vigyük fel a felületre, majd célszerű 10 mm-es fogazott glettvassal eltávolítani a felesleges anyagot. Közvetlen ezután a friss ragasztóanyagba ágyazzuk be a minimum 145 g/m² üvegszövet hálót, és egy szélesebb simítóval a felületet úgy kell elsimítani, hogy a hálót teljesen befedje. Az egymás mellé helyezett üvegszövet hálókat minden esetben átfedéssel kell elhelyezni, a hálók minimális átfedése 10 cm.
A beágyazott, hálózott felület kiszáradása után fel lehet hordani a fedővakolat alapozóját, majd ezt követően a kívánt fedővakolat felhordását végezzük el a vakolattípus technológiai leírása szerint. Annak érdekében, hogy az elkészített homlokzati hőszigetelés el tudja látni teljes mértékben a feladatát, légáteresztő fedővakolat használata javasolt.