Részletekbe menő csomópontok a sokoldalú poliuretánnal
A hővisszanyerő szellőzőrendszer 75 mm átmérőjű légcsatornáinak födémben történő vezetése indokolatlan vastagság- és ezzel súlynövekedést jelentett volna a meglévő alapozás számára, ezért a gépészeti szerelés a födém felett készült. A csövek közé hőszigetelő könnyűbeton került, mely egyben a tetőlejtést is biztosítja.
1. puren PIR, 10 cm vtg., 20 cm széles, teljes felületen ragasztva, dübellel rögzítve
2. Polisztirol hab, 15 cm vastag, lefedi a puren habot, teljes felületen ragasztva, dübellel rögzítve
3. Polisztirol hab, 25 cm vastag teljes felületen ragasztva, dübellel rögzítve
4. puren purenit alátámasztó palló, a beépítés során elhelyezve
5. Az ablakbeépítés során beépített belső lezáró szalag
6. Enyhén duzzadó PUR hab hézagtömítés (Teljes hézagtérfogat!)
7. Lezáró, külső (a PUR hab tömítést is védő) vízzáró lezáró szalag
8. Nyílászáró beépítő vakolóprofil
9. Élvédő
10. Csapadékvédő EPDM fólia megfelelő ragasztóval felragasztva
11. Ablakpárkány alu v=2 mm, típus rögzítő és véglezáró elemekkel
12. MDF belső ablakbélés, v=14 mm
13. Tartósan rugalmas tömítés
14. B30-as fal
15. Vakolt kávabélés (fürdőszoba)
16. Belső ablakpárkány
17. Geotextília elválasztó réteg, az EPDM fólia és az alu párkánylemez között
Az épület lapos teteje befelé, egy pontra lejt. A vízelvezetést egy megfelelően hőszigetelt víznyelő biztosítja, melyet az elfagyás elleni védelem érdekében elektromos fűtéssel terveztek. A belső vízelvezetéses megoldás épületfizikailag helyes, mivel a megolvadó hólé elvezetése már fagymentes beltéri környezetben történik, továbbá elkerülhető a költséges és kényes bádogos munka is.
A tető hőszigetelő rétegeként eredetileg 35 cm átlagos vastagságú, lejtésképző EPS (λ=0,039 W/mK) hab lett előirányozva, mely befogadta volna a szellőztető rendszer csövezését is.
A jelentős vastagságú tető- és homlokzati hőszigetelő rétegek hőhídmentes peremkapcsolata, a tető PVC vízszigetelésének szilárd felületen való szegélyezése, és az attikafedés megfelelő, a termikus burokba illeszkedő megoldása komoly kihívást jelentett. Első változatként impregnált faanyagból készülő, "doboz-jellegű" attika szerkezetet terveztek. A 18 mm-es OSB lapokból álló szerkezet megfelelő csavarozhatósága, a falakon elhelyezkedő legfelső hőszigetelő táblák megfelelő rögzítése bizonytalanságot jelentett, és kérdéses volt a vékony szerkezet tartóssága is.
Az előkészítő munka során, az ablakok beépítésénél adódott a puren purenit (λ=0,07-0,08 W/mK) anyag alkalmazásának lehetősége, így kézenfekvő volt az attika esetében is e termék alkalmazása. A gyártói puren purenit-attika két különböző magassággal és az arra rászerelt befelé lejtő 2,5 cm vastag purenit lapból áll, amely a homlokzati hőszigetelés vastagságához igazodik. Egyéb méretű attika fal, és fedés elkészítése is könnyen, hulladék mentesen kialakítható a standard méretű purenit táblákból, amik faipari gépekkel szabhatók.
A végső megoldás egy vegyes szerkezet lett, mely purenit függőleges elemből, és rajta az attika fedését hordozó, befelé lejtő OSB lemezből áll. A függőleges elem 6 cm-es purenit lap. Ezt, az élén is megálló lapot acél hevederekkel és konzolokkal rögzítették a födémszerkezethez. A kapcsolóelemek a termikus burok belső felületére kerültek, így hőhidat nem jelentenek.
A. B-30-as fal
B. 14 cm vastag vb. födémlemez
C. Laposacél kapcsolószerek 1/3 m-ként
D. 60 mm vtg. puren purenit palló
E. 18 mm vtg. impregnált OSB lap 3% lejtéssel
F. Lejtést adó könnyűbeton réteg, benne a szellőzés elosztóhálózata
G. 18 cm vtg. puren FD-L alukasírozott PIR hab hőszigetelés
H. PVC fólia csapadékvíz szigetelés
I. Attikafedés
J. 25 cm vtg. polisztirol hab homlokzati hőszigetelés és vékonyvakolat rendszer
A tető lejtését a szellőzés csöveinek közét kitöltő könnyűbeton adja, így az egyébként lépcsős élképzésű puren PIR táblákat a vápákban az egyes tetősíkokra való illeszkedés miatt szabni kellett. A vágási élek PU hab kitöltéssel lettek hőhídmentesek.
tervezők:
Dobai János DLA építész tervező, Horváth Sándor épületszerkezeti szakértő