Hatékony, fenntartható és higiénikus melegvíz-ellátás tervezése
Az új, előre összeszerelt Combi Port és Aqua Port hőközponti egységekkel az Uponor higiénikus, energiatakarékos és hatékony megoldásokat kínál a decentralizált melegvíz-ellátáshoz és – modelltől függően – fűtéshez és hűtéshez. Az igény szerinti melegvíz-ellátás minimálisra csökkenti a csőben a víz stagnálását, ami a legionella kockázatának jelentős csökkenéséhez vezet, így magas ivóvízminőséget biztosít. Az igény szerinti ellátás csökkentett energiafogyasztást eredményez, mivel így nem kell folyamatosan szolgáltatni a meleg vizet. A Combi Port és Aqua Port modellek magas fokú ipari előgyártottsága és minősége óriási időmegtakarítást biztosít a tervezési és a kivitelezési fázisban.
Függetlenül attól, hogy lakásról, családi házról vagy társasházról van szó, a lakók megbízható fűtési és hűtési rendszert, valamint magas minőségű ivóvízellátást várnak el. Az energiaválságig sok felhasználó számára nem számított, hogy milyen módon állítják elő a hőenergiát. Az energia 2022-ig elhanyagolható költségtényező volt: a villamos energia átlagos kWh-kénti ára Európában 2013-ban1 mintegy 30%-kal alacsonyabb volt, mint 2023 közepén, a gáz ára pedig 2021 óta emelkedett rohamosan. Az ingatlanok és bérlakások energiaellátásának magasabb költségei mellett az éghajlatváltozásról és az erőforrás-takarékosságról szóló viták arra késztették a felhasználókat, hogy újragondolják az energiához való hozzáállásukat. Emellett az Európai Zöld Megállapodás (European Green Deal) keretében hozott jogszabályok megnövelték az igényt az épületek hatékony üzemeltetésére, valamint a költséghatékony energiaellátási megoldásokra egyaránt. Nemcsak kereskedelmi ingatlanfejlesztők, hanem a magánépületek tulajdonosai is egyre inkább keresik a megfelelő lehetőségeket, mind műszaki oldalról, mind az energiatakarékossági jogszabályok részeként bevezetett támogatások szempontjából. Ennek eredményeképpen a fűtési- és melegvíz ellátó rendszerek energiahatékony megoldásának kiválasztása már nem kizárólag a tervező vagy a kivitelező feladata. Azonban nem könnyű eligazodni a különböző energiaforrásokat felhasználó megoldások dzsungelében és megtalálni a megfelelő rendszert egy újépítésű vagy felújítási projekthez.
Az ivóvízminőség elsődleges
Nemcsak az energiatakarékossági szempontoknak kell szerepet kapniuk, különösen a vízmelegítés terén. Nem kevésbé fontosak az olyan tényezők, mint a melegvíz-szolgáltatás rövid reakcióideje és az ezzel járó komfort, valamint a víz higiéniája, hiszen a víz egyszerre élelmiszer, védendő erőforrás és a regenerálódás, kikapcsolódás forrása is. Fontos a jogalkotó ivóvíz-előírásainak betartása és a felhasználók egészségére való odafigyelés: Az EU/EGT-ben 2021-ben 100 000 háztartásra 2,4 legionellás esetet regisztráltak; ezek 75%-a Spanyolországban, Olaszországban, Franciaországban és Németországban fordult elő. Ez még fontosabbá teszi, hogy alaposan megvizsgáljuk az egyes műszaki megoldások előnyeit és hátrányait az adott projektnél - a biztonságos és fenntartható melegvízellátás érdekében.
Központi vagy decentralizált melegvízellátás
A leggyakoribb melegvízellátási koncepciók a centralizált vagy a decentralizált rendszerek. Mindkét megoldásnak megvan a maga létjogosultsága, és mindkét megoldást a megfelelő előnyeik és hátrányaik alapján kell mérlegelni. Minden szinten érveket kell felsorakoztatni, a projekt tervezési szakaszától a telepítésig, valamint a végfelhasználó számára az előnyök és hátrányok mérlegeléséig. A központi vízmelegítés előnyei abban rejlenek, hogy a fűtési rendszeren keresztül általában többféle energiaformával melegítik a vizet. Ezek az olaj, a gáz, a fa, illetve a pellet, a napenergia, a geotermikus energia és a hőszivattyúk. A központi fűtés bevezetésével, amely az 1970-es évektől kezdve a házépítésben alaprendszerként honosodott meg, a melegvíz előállítás általában a központi fűtési rendszerhez kapcsolódott.
A centralizált megoldás hátrányai két fő területre oszthatók: a költségek és a higiénia. A tárolási és a súrlódási veszteség, az épületen belüli vízelosztás szivattyúval és a melegvíz-keringetés magasabb általános energiafogyasztást eredményeznek. Ezenkívül a hosszú csővezetékek felesleges vízköltségekkel járnak, mivel ha nem áll azonnal rendelkezésre meleg víz, akkor a csapon vagy a zuhanyzóban először hideg víznek kell átfolynia, néha több percig. Ez nemcsak a fogyasztási költségeket növeli, hanem az értékes nyersanyag, az ivóvíz felesleges pazarlását is jelenti. Ráadásul a fűtési rendszer víztartálya sok helyet igényel – az egy köbméter zárt térre jutó építési költségek emelkedésével a pincehelyiség vagy a víztartály számára kialakított extra hely valódi költségtényezővé válik. Végül pedig a centralizált melegvíz-rendszerekben nagyobb a baktériumok kialakulásának kockázata, mivel a melegvíz stagnálása a központi csőhálózatban megkönnyíti a legionella elszaporodását. A centralizált rendszer ellenőrzése törvényi kötelezettség, amely költség- és idővonzattal jár.2
1 Forrás: Strompreise in Europa: Was Strom in der EU kostet (strom-report.com).
2 Csak Németországra vonatkozik
Az új Uponor Combi és Aqua Port hőközponti egységek energiatakarékos, higiénikus és hatékony megoldásokat kínálnak a decentralizált melegvíz-ellátáshoz, valamint modelltől függően a fűtéshez és a hűtéshez. A csatlakoztatásra kész alállomások a fosszilis és megújuló energiaforrások széles skálájával kompatibilisek, és komplett csomagként kerülnek szállításra. Ez a magas fokú ipari előgyártás és minőség csökkenti a hibaforrásokat a tervezés, a megrendelés és a telepítés során. Az akár 30%-kal gyorsabb telepítési idővel és 100%-os ivóvízminőség mellett akár 40%-os energiamegtakarítással az Uponor decentralizált melegvíz készítésre szolgáló megoldásai azon rendszerek közé tartoznak, amelyek a legalacsonyabb energiafogyasztás mellett a legmagasabb szintű komfortot kínálják.