Hella árnyékolók téli fagyvédelme

A redőnyt leengedve a hidegben rásegíthetünk a nyílászárók hőszigetelésére

A korszerű, energiatakarékos épületeknek ma már nem csak a hőszigetelés, hanem a megfelelő árnyékolás is elengedhetetlen része. Hasznos funkciója mellett az árnyékoló szerkezet építészeti elemmé is válik, változatos szín- és formavilágával a minőségi árnyékoló házunk dísze lehet. Egyben meg is változtatja az építészet megszokott, statikus önkifejezési módját; az állandóan változó fényviszonyok és a pillanatnyi fényigények tükörképeként dinamikus textúraként öltözteti fel a homlokzatot.

A megfelelő árnyékolásnak sokat köszönhetünk a nyári hőségben, hiszen jól megtervezve és alkalmazva a szerkezeteket értékes fokokkal csökkenthetjük a benti hőmérsékletet. De mi a helyzet télen? A külső árnyékoló védi az ablakot szélsőséges időben, szigetel is, de arra szinte alig gondolunk, hogy magát az árnyékolót is meg kell védenünk. A feladat azonban egyáltalán nem bonyolult, és a tél kiváló alkalom arra, hogy megháláljuk az árnyékolók nyáron nyújtott teljesítményét.
Télen is hasznos az árnyékoló
Bár nyáron többet használjuk a külső árnyékolóinkat a nap ellen, télen is megvan a szerepük. Egyrészt a redőnyt leengedve a hidegben rásegíthetünk a nyílászárók hőszigetelésére, de sokan szellőztetnek télen úgy, hogy a bukóra kinyitott ablak elé félig vagy teljesen leengedik a szerkezetet. Ezzel azonban rögtön el is érkeztünk az árnyékolók téli fagyvédelmének első, és talán legfontosabb pontjához.
Télen, egész pontosan hóesés közben és után ugyanis nem szabad teljesen leengedni a zsaluziát vagy redőnyt. Ezen rendszerek alumínium zárósínjei ugyanis a téli mínuszokban könnyen összefagyhatnak a párkánnyal. Az ide lehulló hó alsó rétege könnyen megolvad, majd újra megfagy, és vele együtt minden más is, amivel közvetlenül érintkezik a víz. Márpedig ha a zárósín, illetve akár a lamellázat összefagy a párkánnyal, az árnyékoló felhúzása igencsak problémás lesz.

Kézzel működtetett rendszereknél ez nem jelent akkora akadályt, mivel ilyenkor csak annyi fog történni, hogy nem tudjuk felhúzni az árnyékolót a tokjába. Sokkal súlyosabb azonban a helyzet, ha motoros működtetésű rendszerünk van, pláne akkor, ha mindez egy automatizált rendszer része. A motor ugyanis nem fogja érzékelni, hogy a zárósín lefagyott, és folyamatosan erőlködni fog. Ilyenkor akár az is előfordulhat, hogy a meghajtás kiszakítja a lefagyott redőnyt, amivel komoly anyagi károk is járnak.
Előzzük meg a lefagyásokat
A legfontosabb teendő, hogy a téli hónapok alatt se a redőnyt, se a zsaluziát ne engedjük le teljesen, hanem hagyjunk egy 5-10 centiméteres rést. Ugyanakkor ne csak a lamellákra, hanem a párkányra is figyeljünk, és havazások után mindig söpörjük le a felgyűlt hóréteget. Ezzel az egyszerű módszerrel könnyen elejét vehetjük bármilyen lehetséges anyagi kárnak, és az erőltetés elkerülésével a rendszer élettartama is nőni fog. Ha nem figyeltünk, és mégis lefagyott a redőny, semmiképpen ne rángassuk (se kézzel, se a motorral), hanem várjuk meg, amíg kiolvad. Amint elengedte a jég az alumínium lamellákat, a kiszabadult az árnyékolót húzzuk 5-10 centiméterrel feljebb, hogy a jövőben elkerüljük a fagyást.

Külön figyeljünk a zsaluziákra
A redőnyökkel ellentétben a zsaluziák lamelláit vízszintesen is beállíthatjuk, ami szintén nem szerencsés nagy hóesésben. Ha ugyanis nem tekerjük függőleges állásba az alumínium lapokat, a hó pár perc alatt megül rajtuk, amit több szempontból is érdemes elkerülni. Egyrészt a hónak komoly súlya van, és bár a lamellák kiváló minőségű alumíniumból készülnek, ezért nem valószínű, hogy elgörbülnének, nem szerencsés ilyen tartós terhelésnek kitenni őket. Másfelől a vízszintes lapokon a meggyűlt hó alsó rétegei - a párkányhoz hasonlóan - megolvadnak és újra megfagynak. Ezáltal egy vékony jégréteg képződik a lamellák felületén, ami miatt csak nehezen, vagy egyáltalán nem tudjuk majd feltekerni a zsaluziát. Figyeljünk tehát arra, hogy télen lehetőleg mindig függőlegesen álljanak a lamellák, és ne érintkezzenek közvetlenül a párkánnyal, padlóval.

A vászonárnyékolók is ki vannak téve a fagykároknak, a függőleges síkú típusok alumínium zárósínje ugyanúgy lefagyhat, mint a redőnyöké, vagy a zsaluziáké. A vászon továbbá a megolvadó hótól kissé átnedvesedhet, és ha ebben az állapotban fagy meg, akkor nem tudjuk betekerni, illetve ha így tekerjük be, károsíthatjuk az anyagot. Így a vászonárnyékolókat havazás idején a legcélszerűbb feltekert állapotban tartani.

Ha betartjuk a fentiekben leírt néhány egyszerű szabályt, akkor árnyékolóink sértetlenül vészelhetik át a telet, hogy a következő nyáron a legjobb formában legyenek a hőség elleni védekezéshez.
A külső árnyékolókról bővebben olvashat, ha a hír alatti termékképre kattint, amennyiben árajánlatot, bővebb információt vagy katalógust szeretne kérni a HELLA ÁNR Árnyékolástechnika Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.
A hírben szereplő termékek
AF 80 külső zsaluzia AF 80 Plus külső zsaluzia
 
HELLA külső lamellás árnyékolók
2 termék

A HELLA zsaluziái rugalmasak, nem lógnak ki, de ennek ellenére első osztályú védelmet nyújtanak. Lamelláik magas szélterhelés esetén is ellenállóak és mindig „visszaugranak“ a tökéletes formára. A klasszikus zsaluziák C-formájú lapos lamellákkal 50 - 80 mm-es szélességben kaphatók. A kis csomag-magassságuknak köszönhetően a sekély nyílásokba és üregekbe is beférnek.

2 termék
Termékismertető
CAD
Tovább
Termék kártya
AR 63 S ECN sötétítő raffstore AR 92 S ECN sötétítő raffstore AR 92 S ECN WS szélálló sötétítő raffstore ARO 65 sötétítő raffstore-ok
 
HELLA raffstore-ok
6 termék

A HELLA peremezett C-, S- és Z-lamellákkal ellátott raffstore-jai a kiváló megmunkálási minőséggel és a megalkuvás nélküli funkcionalitással tűnnek ki. A természetes napfény terelését és beengedését végzik, hogy biztosítsák az ideális kihasználtságot, és megelőzzék a vakító hatást. Számos okos műszaki adat teszi őket a modern épületekhez elsőnek kiválasztandó termékekké. Esztétikusan illeszkednek üveghomlokzatokba, nagy ablakfelületekbe, valamint a modern koncepciók alapján tervezett épületekbe.

6 termék
Termékismertető
CAD
Tovább
Termék kártya
Kategóriák
Kültéri árnyékolók, rovarhálók, előtetők
Kültéri árnyékolók, rovarhálók, előtetők
Üvegek, fényáteresztő műanyagok, árnyékolók
Üvegek, fényáteresztő műanyagok, árnyékolók
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...