A Hauraton minden igényt kielégítő választékot kínál
A vízelvezető rendszer kiválasztásának egy rendkívül fontos szempontja a rácsozat. A folyókának ez a része érintkezik először a környezeti hatásokkal, ez határozza meg az adott felület képét. A Hauraton, mint piacvezető vízelvezető specialista, minden igényt kielégítő rácsmegoldásokat kínál, legyen szó ipari-, magán-, vagy lakó-városias övezetekről.
Milyen igényeknek kell megfelelnie egy folyókarácsnak?
Ha egy tömör választ szeretnénk, akkor az mondható, hogy a helyesen kiválasztott fedlap
- megfelel a szabványban rögzített követelményeknek;
- elbírja a terhelést;
- biztonságos;
- lehetővé teszi a folyóka gyors takarítását;
- gyors vízelnyelést biztosít;
- esztétikus és időtálló.
MSZ EN 1433:2003: „Jármű- és gyalogosforgalmú területek vízelvezetői” szabvány szerinti alkalmasság
A műszaki alkalmasság legfontosabb kritériuma, hogy egy gyártmánynak minden tekintetben meg kell felelni a vonatkozó szabványoknak. A folyóka szabvány részletezi az osztályokba sorolást (15-900 kN teherbírás), tervezési és vizsgálati követelményeket, a jelölés és a megfelelőség értékelését. A rácsokra vonatkozóan a szabvány meghatározza azok anyagát, résméretét, felfekvésük módját, a rögzítési pontok számát, és a rács kiemelésének erejét.
Csak olyan vízelvezető rendszert javasolt használni, ahol a folyóka, és a fedlap is megfelel a szabvány kritériumoknak!
Teherbírás
A terhelési osztályokkal kapcsolatos információkat az MSZ EN 1433 szabvány tartalmazza. A megfelelő teherbírási osztály kiválasztása a tervező feladata. Fontos kiemelni, hogy az osztályokba sorolás statikai teherbírás szerint van méretezve; viszont a folyókát a legkülönbözőbb intenzitású dinamikus erőhatások is érik: elindulás, kanyarodás, fékezés – esetleg ezek keveréke. Ezek a dinamikai erőhatások nagyobb igénybevételt jelentenek a rácsra, mint a statikus terhelés.
Ezért minden esetet egyedileg kell megvizsgálni, és eszerint választani a vízelvezető rendszert.
A terhelési osztály kiválasztásánál figyelembe kell venni, hogy a jövőben milyen típusú és gyakoriságú forgalom várható a folyókán (mekkora járművek, és milyen rendszerességgel közlekednek), valamint, hogy milyen lesz a forgalom dinamikája és iránya.
Olyan helyeken, ahol a folyókán keresztirányú, vagy nagy sebességű forgalom, gyakori kormányzás, elindulás, fékezés; vagy targoncaforgalom várható, célszerű nagyobb terhelési osztályú, és csavaros rögzítésű rácsot választani.
Rögzíthetőség
A rácsnak rögzülnie kell a folyókához egyrészt, hogy az áthaladó forgalom hatására is a helyén maradjon, másrészt védeni kell az eltulajdonítástól.
A Hauraton rácsok egyedülálló laprugós – úgynevezett Side-Lock – rögzítésének köszönhetően mindkét felfekvési oldalon méterenként 4-4 ponton rögzítve vannak a testhez. Ez egy csavarmentes, biztos rögzítést ad, viszont kioldása rendkívül egyszerű. Ennek a forradalmasított rögzítési módnak köszönhetően jelentős üzemeltetési költségek takaríthatók meg a folyókarendszer tisztításakor.
Vannak azonban esetek, amikor a fokozott biztonság mindent felülír. Extrém dinamikai terhelésnek kitett területeken – ahol egyszerre jelentkeznek statikus, dinamikus, rázó erők – a rácsot úgy lehet biztonságossá tenni, hogy csavaros kötéssel is biztosítjuk a kapcsolatot. Ilyen esetekre a Hauraton rácsok méterenként 16-szoros rögzítési ponttal rendelkeznek (8 pontos rugós és 8 pontos lecsavarozás).
A Side-Lock rendszerről készült videót itt tekintheti meg:
Esztétikum
A kiválasztott folyókarendszer műszaki megfelelőségén túl egyre fontosabb, hogy a folyókarács esztétikai élményt is nyújtson. A folyókarendszer a burkolat meghatározó része, vezeti a szemet, elválaszt felületeket. A fantázia nem ismer határokat, ehhez kell igazodni a folyókarácsoknak is.
A Hauraton rendelkezik a legszélesebb rácsválasztékkal legyen szó színről, formáról, anyagról. A Hauraton széleskörű rácsválasztékát megtekinthetik a weboldalukon: www.hauraton.hu
Vízbelépési keresztmetszet
A folyókarendszer hidraulikai kapacitása a folyókatest vízszállító kapacitásától függ. A rács befolyási keresztmetszete többszörös vizet képes elnyelni, mint amennyit a folyóka szelvény szállítani képes. Ezért a tervezésnél fontos, hogy a folyóka hidraulikai teljesítményét vegyük figyelembe, ne a rács víznyelési kapacitását.
Tekintse meg a folyóka víznyelési tesztjéről készült videót:
Ugyanakkor vannak helyzetek, amikor a vízbelépési keresztmetszet a fontosabb szempont, például lejtős területeknél nem javasolt bordásrácsot, rés folyókát alkalmazni, mert átszaladhat rajta a víz.
Van, hogy épp ellenkezőleg, a biztonság érdekében a rács résszélességét szükséges csökkenteni a biztonság javára (pl.: kerekesszékes, vagy kerékpáros közlekedésnél; irodaházas környezetben fontos a tűsarokvédelem; uszodáknál, játszótereken olyan rácsok alkalmazása, melyek nem balesetveszélyesek, nem tudnak belenyúlni).
Az alábbi videóban megnézheti a bordásrács és GUGI rács vízátvezető képessége közti különbséget:
Időtállóság
Mivel a rácsozat érintkezik először a környezettel, ez a folyókarendszer legérzékenyebb pontja. Minden alkalmazási helynek megvan a maga sajátossága, ami egyedi követelményeket támaszt a folyókaráccsal szemben. A nemzetközi Hauratonnál az elmúlt 60 évben a cég rengeteg felhasználási hellyel találkozott és sok tapasztalatot gyűjtött a speciális alkalmazásokról.
Ahhoz, hogy a folyókarendszer sokáig el tudja látni a fent részletezett funkciókat, elengedhetetlen a megfelelő anyagok alkalmazása. A megfelelő rácsozat kiválasztásakor számba kell venni a klímát, hőmérsékletet, esetleges vegyi hatásokat, sózást.
Például egy mélygarázsban, ahol más a klíma mint a szabad levegőn, és télen tömény sókoncentrátummal érintkezik a rács, a korrózió gyorsan felemészti az anyagokat. Az időtálló megoldás ilyen helyekre a műanyag rácsos folyóka, saválló csavarokkal. Vagy egy strandon, ahol az öntöttvas- és acél rácsok pillanatok alatt felforrósodnának, célszerűbb a műanyag rácsok alkalmazása. Vannak helyek, ahol a legszigorúbb elvárásoknak kell megfelelni – pl. élelmiszeriparban –, ahol elengedhetetlen a rozsdamentes-acél anyagok használata.
A Hauraton öntöttvas rácsokhoz elérhetők KTL bevonatok, melyek kiegészítő védelmet nyújtanak a rács felületén.