Vékonyabb rétegrend a homlokzaton: térnyerés, értékteremtés és környezetvédelem
Az építőiparban az energiahatékonyság és a helytakarékosság kulcsfontosságú szempontok. Az InnoPan TECH Kft., mint 100%-ban hazai gyártó, PIR hőszigetelő tábláival innovatív megoldást kínál a homlokzati hőszigetelés terén.
A PIR hőszigetelő anyagok homlokzati alkalmazása még gyerekcipőben jár Magyarországon, de az Innopan igyekszik ezen a területen is folyamatosan előre lépni. Innopan PIR MF/Therm Front-E hőszigetelő táblájuk hazánkban első PIR hőszigetelésként kapta meg az ÉMI és a TÜV engedélyét homlokzati felhasználásra, a rendszerben alkalmazott termék pedig 45 perces tűzgátlási határértékkel és rendszergaranciával is rendelkezik.
Alapvető műszaki tulajdonságainak tekintetében az Innopan PIR megegyező vagy minimálisan kedvezőbb értékekkel rendelkezik, mint más PIR hőszigetelések, ugyanakkor a homlokzaton alkalmazott egyéb termékekkel összevetve jóval kedvezőbb – λD=0,024 W/mK – hővezetési tényezővel rendelkezik.
Az Innopan PIR MF/Therm Front-E rétegrendje és kivitelezésének módja nem tér el az egyéb táblás hőszigetelő anyagokétól, mindössze néhány technológiai sajátossággal rendelkezik. Jelentős különbség azonban, hogy az Innopan homlokzati hőszigetelő táblák az átlagosnál nagyobb, 1200×600 mm-es méretben készülnek és a kialakított homlokzat csiszolására sincs szükség, így alkalmazása során a kivitelezési idők jellemzően rövidülnek.
Mégis az Innopan PIR homlokzati felhasználásának legnagyobb előnye, hogy lehetőséget teremt olyan vékony – más hőszigetelő anyaggal megvalósíthatatlan – falszerkezetek kivitelezésére, amelyek energiahatékonysági szempontból is megfelelnek a jogszabályi előírásoknak és a fogyasztói elvárásoknak.
Hatékony hőszigetelés az optimális területfelhasználásért
A beépíthető területek folyamatos szűkülése miatt napjaink egyik kardinális építészeti kérdése az optimális területfelhasználás, amely megoldásában az Innopan PIR homlokzati táblák alkalmazása jelentős segítséget nyújthat. A kiemelkedően hatékony Innopan hőszigetelés lehetőséget teremt a vékonyabb épületszerkezetek kialakítására, így új építésű ingatlan esetén jelentős plusz hasznos területet nyerhetünk.
Az alábbi példaszámításban egy 75 m²-es belső hasznos területtel rendelkező „L” alakú ingatlant terveztek meg, melynek külső határoló falszerkezete fix, terület csak a fal vastagságának csökkentésével nyerhető. A falazat 30 cm-es N+F téglából épül falazóhabarcs felhasználásával, belső oldalán 2 cm vastag cementvakolat, külső oldalán 2 cm vastag hőszigetelő vakolat kerül felhordásra. A számításban ajánlott 0,17 W/m²K-s U érték eléréséhez 20 cm vastag EPS hőszigetelő anyag beépítése szükséges, így a falszerkezet teljes vastagsága ~ 54 cm.
A fentebb meghatározott falszerkezet Innopan PIR hőszigetelő táblával való megvalósítása során mindössze 12 cm-es táblavastagságra van szükség a kívánt U-érték eléréséhez, így a falszerkezet vastagsága mindössze ~ 46 cm lesz. A példa szerint a külső határoló falszerkezet helye fix, így a hatékonyabb hőszigeteléssel nyert 8 cm a belső hasznos terület méretét fogja növelni, egészen pontosan 3,64 m²-rel.
3 négyzetméter. Sok vagy kevés?
A számítás során kapott szám természetesen csak egy adat, amely önmagában nem jelent semmit, de kontextusba helyezve jól látható, hogy az optimális hőszigetelő anyag kiválasztásával jelentős előnyökhöz juthatunk. Vizsgáljuk meg a kapott adatok gyakorlati hasznosságát több szempontból is.
Az első eshetőség, hogy a családi házat magunk számára építjük, családunkkal szeretnénk birtokba venni. A hasznosítható lakóterület 3,64 m²-res megnövelése 4,85 százalékkal több teret biztosít számunkra, amely segítségével növelhetjük a gyerekszoba méretét, tágasabb nappalit alakíthatunk ki, de akár egy eddig előre nem tervezett tárolót is létrehozhatunk.
Előfordulhat persze, hogy nem lakni szeretnénk az ingatlanban, hanem eladásra szánjuk, ilyen esetben néhány extra négyzetméter különösen értékes lehet. Országos viszonylatban az ingatlanok átlagos négyzetméter ára 685 ezer Ft, de Budapesten vagy éppen a Balaton partján az 1 millió Ft feletti árak jellemzőek, akár extrém módon meghaladva ezt az összeget. Ingatlanunk értékesítése során tehát hozzávetőleg 2,5 millió forintot jelent az Innopan PIR táblák használatával nyert 3,64 m², de könnyedén rúghat ez az összeg 3-5 millió Ft környékére egy jó fekvésű ingatlan esetében.
Térség | Átlagos négyzetméterár | Átlagos nyereség 3,64 m²-nyi extra hasznos terület esetén |
---|---|---|
Magyarország | 685.000 Ft | 2.493.400 Ft |
Budapest | 1.000.000 Ft | 3.640.000 Ft |
Csongrád-Csanád vármegye | 594.000 Ft | 2.162.160 Ft |
Győr-Moson-Sopron vármegye | 721.000 Ft | 2.624.440 Ft |
Hajdú-Bihar vármegye | 728.000 Ft | 2.649.920 Ft |
Zala vármegye | 546.000 Ft | 1.987.440 Ft |
Hatékony hőszigetelés az optimális területfelhasználásért
Természetesen a vékonyabb épületszerkezetek környezetvédelmi szempontból is előnyösek. Az építkezés során felhasznált anyagok ökológiai lábnyoma jelentős, így fontos, hogy már az építési folyamat során minimalizáljuk a károsanyagok kibocsátását. A vékonyabb szerkezet kevesebb felhasznált építőanyaggal jár, ez pedig egyértelműen csökkenti az ingatlan ökológiai lábnyomát.
Az Innopan PIR hőszigetelő táblák ökologikusak, vagyis az előállításukhoz szükséges energia jóval kisebb, mint a felhasználásuk segítségével megtakarított energiamennyiség. Ezen felül a termékek környezetvédelmi terméknyilatkozattal (EPD) is rendelkeznek, így már a tervezési fázis során pontosan kiszámítható a hőszigetelés beépítésének környezetre gyakorolt hatása a termék teljes életciklusára vetítve.
Az Innopan PIR homlokzati hőszigetelő táblák innovatív megoldást kínálnak hazánkban. Felhasználásukkal vékonyabb épületszerkezetek és jobb energiahatékonyság érhető el, miközben növeljük a hasznos belső teret is. Ezen előnyök révén az Innopan PIR nemcsak az ingatlan értékét növeli, hanem környezetbarát megoldás is, amely hosszú távon jelentős energiamegtakarítást eredményez.