A Hajdu Zrt. HGK gázkazánjai tizenhárom éve jelentek meg először a magyar piacon. Ezt abban az időben kezdték bevezetni, amikor még alig telepítettek kondenzációs gázkazánt (Magyarországon csak 2016 júliusától váltak kötelezővé). A HGK forgalma azonban ennek ellenére évről-évre folyamatosan nőtt. Mind a szakemberek, mind a felhasználók körében nagyon gyorsan népszerűvé vált. A 2015-ös HGK Smart bevezetése óta azonban kicsit összezavarodott a piac. Van a HGK-s tábor, és vannak Smart-osok, akik inkább az okos funkciókat tartják szem előtt.
Persze a mostani HGK gázkazánok sem ugyanazok már, mint 13 évvel ezelőtt voltak. A fejlesztések következtében a falikazán nagyon sok eleme megváltozott. Ilyen például a gázszelep, a szivattyú, az égővezérlő, a kaszkád-vezérlés, az RF OpenTherm szabályozás. A konstrukció azonban alapvetően ugyanaz maradt. A kondenzációs gázkazánok tömeges beépítésével jelentek meg a tömeges meghibásodások. Sok ember csak ekkor jött rá, hogy milyen könnyen tönkremennek ezek a modern kazánok. Főleg a hőcserélők, legyen az alumínium vagy akár rozsdamentes acél. Kilyukadások, eltömődések, tisztíthatatlan párhuzamos vízjáratok. Igen nehéz megvédeni például a pH-érték beállításával, iszapleválasztóval, adalékanyagokkal, hogy megbízhatóan, tartósan működjenek. Sokan ezen negatív tapasztalatok miatt váltanak inkább más fűtési módra.
A hajdu gázkazánokat használók viszont nem ismerik ezeket a gondokat, hiszen ezen falikazánok hőcserélője pontosan az említett hibákból tanulva lett kifejlesztve. Kevésbé érzékeny a pH-változásra, szennyeződésekre, mivel kettő az egyben hőcserélő.
Kettő az egyben, mert füstgáz oldalon alumínium, vízoldalon réz. Ezért tud megfelelni egyszerre a savas és a lúgos hatásoknak is. Egy vízjárat van és nagy keresztmetszetű, alacsony hőmérsékletű. Nehezen tömődik el, de ha kell, könnyen tisztítható. Kettő az egyben azért is, mert ez a hőcserélő állítja elő a használati melegvizet is, ami szintén rézcső és szintén egyjáratú. Ezért tud kondenzáció fellépni melegvíz-előállítás közben is.
A HGK és a HGK Smart falikazánok között alapvető felépítésből adódó különbség nincs, csak a hőcserélőben különböznek. A HGK-ban egyenes bordás, a HGK Smart-ban labirint hőcserélő van, ami a hosszanti bordákon keresztbordákat is tartalmaz. Ennek vonzataként azonban néhány további alkatrész is megváltozik, például az égővezérlő, a gáz- és légellátás elemei. Ugyanis más a hőcserélők karakterisztikája, ezért a falikazánok működése is különböző. A Smart-ban intenzívebb a hőátadás, ezáltal jobb a hatékonysága, gyorsabban reagál a változásokra, nagyobb a maximum és kisebb a minimum teljesítménye, kisebb a HMV küszöbérték. Mivel a Smart-ban nincsenek rozsdamentes terelőlemezek, gyorsabb a hőelvonás a hőcserélő teljes felületéről, ezáltal egy jól beállított kazánnál kisebb a karbantartási igény is.
De mindkettő RF modulos, OpenTherm-es, nagy energiahatékonyságú, fordulatszám szabályozós szivattyúval, átfolyásmérővel szerelt, azaz ugyanazok a belső-külső funkciók megtalálhatók mindkét típusban.
Most akkor melyik legyen?
A HGK Smart tehát a továbbfejlesztett változat, drágább, de a HGK sem rosszabb, ha a neki megfelelő körülmények között működik. Akkor kell mindenképpen Smart-ot választanunk, ha vagy a maximum vagy a minimum teljesítmény-igény ezt indokolja, ha nagyok a teljesítmény ingadozások (pl. kombi üzem, több vízvételi hely), ha nagyrészt alacsony hőmérsékleten, részteljesítményen kell a kazánnak működni, vagy ha egyszerűen csak a modernebbet szeretnénk.