Aljzattal szemben támasztott követelmények
Az aljzat legyen tiszta, sima, száraz, repedéstől és tapadást gátló anyagoktól (pl. festék, olaj, zsír, vakolat, ragasztó) mentes, megfelelő húzó- és nyomószilárdságú. Beton vagy cement esztrich esetén annak nedvességtartalma nem haladhatja meg a 2,5 CM %-ot.
Amennyiben a nedvességtartalom meghaladja a 2,5 CM %-ot, de nem éri el az 5,0 CM %-ot, akkor a PVC burkolat alá Grabo Vaporex páraelvezető alátétet kell fektetni.
Amennyiben az aljzat nedvességtartalma meghaladja az 5 CM %-ot, úgy meg kell várni, amíg az 5,0 CM% alatt nem lesz, vagy vízzáró alátétet kell beépíteni.
Az aljzat hőmérséklete közvetlenül a fektetés előtt 15-30 C° között kell legyen.
A padlók fektetése
A padlóburkolatot a fektetés előtt 1 nappal a helyszínen legalább 18 C° hőmérsékleten kitekercselt állapotban klimatizálni és feszültségmentesíteni kell. A pihentetett burkolóanyagot mindkét végén minimum 5 cm ráhagyással kell leszabni és a széleket pontosan illesztve, ütköztetve fektetni. A tekercseket hosszirányban kell fektetni, ugyanabban az irányban, ahogy a fény esik.
A ragasztás előtt hajtsuk félbe a padlócsíkokat.
Ragasztás
A padlók ragasztásához oldószermentes, alacsony emissziójú diszperziós ragasztó ajánlott. Kétféle ragasztási módszer javasolt, a nedves és a kontakt ragasztás.
Nedves ragasztás
Nedvszívó aljzatok (beton, cement esztrich) esetén vizes diszperziós vagy emulziós akril ragasztó javasolt. A ragasztót a fektetés előtt 1 nappal a padlóval együtt a helyszínen, minimun 18 C°-on klimatizálni kell. Csak az aljzatot kell megkenni A3 vagy B1 fogazású kenőlappal, az anyagszükséglet kb. 300-400 g/m2.
Javasolt ragasztók: Henkel Thomsit UK 400, Mapei Ultra/Bond ECO 350, F-Ball F /44.
Kontakt ragasztás
A kontakt ragasztás nedvszívó (beton, cementesztrich) és nem nedvszívó (PVC) aljzatok esetén is alkalmazható. Nem nedvszívó aljzat esetén kizárólag a kontakt ragasztási módszer javasolt.
A ragasztót A2 vagy A4 jelű kenőlappal egyenletesen kell felhordani az aljzatra, az anyagszükséglet kb. 200-250g/m2. Ezután meg kell várni, hogy a ragasztóanyag teljesen kiszellőzzön, és sárga áttetszővé váljon. Kb. 60-90 perc után ujjpróbát kell végezni, és miután az ujjunkhoz nem tapad a ragasztó, ezután kezdhetjük meg a félbehajtott burkolat fektetését a ragasztóágyba.
Javasolt ragasztó: Thomsit K 188E, amely oldószert nem tartalmazó diszperziós ragasztó és alkalmas kontakt ragasztásra.
A jó tapadás érdekében a burkolatot - középről indulva - kézi parafa bedörzsölővel alaposan át kell simítani, ügyelve arra, hogy ne maradjon alatta légbuborék. Végezetül a ragasztott burkolatot át kell hengerezi 50-60 kg-os hengerrel.
Hegesztés
A hegesztésre a ragasztást követően minimum 24-48 órával később kerülhet sor, a ragasztó típusától függően, a ragasztó gyártók előírásainak megfelelően.
Forrólevegős hegesztés
Nedves helyiségeknél és padlófűtésnél kötelező meleghegesztést alkalmazni!
Az elkészült burkolatot az illesztéseknél gépi, illetve kézi fugamaróval megfelelő mélységben és szélességben ki kell marni, a javasolt fugaszélesség 2-3 mm. A fugát az esetleges szennyeződésektől alaposan meg kell tisztítani.
Forrólevegős hegesztéséhez GraboWeld hegesztőzsinór használata ajánlott. A hegesztőgép hőfokát kb. 300-400 C° közé kell állítani. A hegesztés történhet automata önjáró, vagy kézi készülékkel. A hegesztési varrat kihűlését követően a felesleges zsinórt két lépésben távolítsuk el. Először hegesztő varrat gyalu segítségével a zsinórt félbevágjuk, majd a teljes lehűlést követően a síkba vágást negyedholdkéssel végezzük el.
Hideghegesztés
Könnyű és gyors varrat zárást tesz lehetővé, és főleg a "chips" szórásos és allover felületek esetén előnyös, mivel nagy felületen homogén látványt eredményez.
Szegélyezés
A falmenti szegélyek lezárásához a Graboplast különféle műanyag profilokat ajánl. Amennyiben Vaporex páraelvezető alátét is beépítésre került, akkor a lábazati szegély felhelyezésénél az 5 mm-es légrés kialakítását biztosítani kell.