A szivárgások fő oka a szakszerűtlen kivitelezés, illetve a csomópontok nem megfelelő kialakítása volt
Az esettanulmányban szereplő fordított zöldtető 2006-ban készült. A szerkezet építése és a lejtésképzés kialakítása közben vétett hibák miatt pár évvel később a tető szivárogni kezdett és az alatta elhelyezkedő helyiségek mennyezetén nedves foltok jelentek meg. Az épület szélsőséges időjárás jellemezte területen fekszik, a fagyos telek és a nyári égető hőség is próbára tették.
Első lépés: a probléma elemzése
A felújítás a szivárgás okainak – a vízszigetelés hibáinak, a parapet vízszintes falainak vízszigetelésén található repedéseknek, illetve a vízszigetelések illesztéseit védeni hivatott öntapadó szalagok sérüléseinek - részletes felderítésével kezdődött.
Szokásos hibák egy lapostetőn:
- a vízszigetelés széleinek szakszerűtlen lezárása
- a zöldtető alatti vízszigetelés sérülései
- hibás lejtésképzés miatt felgyülemlő víz, mely folyamatosan a szerkezetbe szivárog
- csomópontok elöregedése, sérülése
- a zöldtető nem megfelelő karbantartása
Második lépés: felújítás
A Fibran szakemberei úgy döntöttek, hogy a fordított tető rétegrendjének megfelelően végzik a felújítást. Kutatások igazolják, hogy a szakszerűen megépített fordított lapostetők tartóssága meghaladja a klasszikus rétegrendű tetőkét. A lapostetők fordított rétegrendjénél a hőszigetelő anyag a vízszigetelő réteg fölé kerül extra mechanikai védelmet nyújtva és növelve ezzel a tető élettartamát.
A tető alkotóelemeinek megfelelő sorrendben történő beépítése:
- A teherhordó szerkezet feletti összes rétegrend elemet vissza kell bontani, el kell távolítani.
- Az öntapadós bitumenes lemezt párazáró rétegként rögzítjük a teherhordó szerkezetre.
- A meglévő hibás lejtésképzést száraz szintező finomhomok feltöltéssel orvosoljuk (hasznos és egyszerű megoldás).
- A szintezőhomokra kerül a FIBRANxps INCLINE, speciális 2%-os lejtésképző XPS lemez, mely hőszigetel is anélkül, hogy felesleges terhet jelentene a szerkezetre.
- A INCLINE lemezekre egy oldalon öntapadó bitumenes vízszigetelő lemez kerül (FIBRANhydro T-3 sk).
- Az öntapadó bitumenes vízszigetelő lemezre kerül a másodig – 4 mm vastag – bitumenes vízszigetelő réteg. Így mindösszesen 7 mm bitumenes vízszigetelés került a tetőre.
- A vízszigetelésre fektetjük a második réteg FIBRANxps 300-L szigetelést, mely tovább javítja a szerkezet hőszigetelését, illetve mechanikai védelmet nyújt a vízszigetelés számára. Ez a típusú XPS alkalmas külső, a vízszigetelés feletti beépítésre.
- A hőszigetelés tetejére kerül a FIBRANskin SEAL vízelvezető fólia.
- A vízelvezető fólia rögzítésre kerül.
- A következő réteg a szűrőfátyol, mely megakadályozza a talajszivárgást.
- Felhordjuk a táptalajt.
- A zöldtető ültetésre alkalmatlan részeit 16/32-es méretű, míg a járható részeket 8/16-os méretű kaviccsal töltjük fel.
- Beültetjük az extenzív és az intenzív növényzetet.
Ne felejtsük el
A lapostetők minőségével kapcsolatos hiedelmek elsősorban nem az alacsony minőségű alkotóelemek beépítése miatt alakultak ki. A szivárgások fő okai a szakszerűtlen kivitelezés, illetve a csomópontok nem megfelelő kialakítása voltak.
A lapostetők tartósságát garantáló tényezők:
- a fordított tető részleteinek alapos tervezése
- magas minőségű termékek
- gondos beépítés
- rendszeres karbantartás
Mindig forduljon szakemberhez, mielőtt a tető felújításához fogna. Új lapostető építése, vagy a régi felújítása esetén forduljon a FIBRAN szakértő csapatához tanácsért.