Hőszigetelő táblák lépcsős, avagy "L" élkialakítással
Az extrudált polisztirolból (XPS) készülő hőszigetelő termékeket nyomószilárdság és felületképzés alapján csoportosíthatjuk. Egyes táblatípusok sima, míg mások érdesített felülettel rendelkeznek, mindkettő a maga saját, speciális célját szolgálva. A FIBRANxps ETICS GF hőszigetelő táblák felülete rácsozott, ennek célja, hogy fokozza a végső homlokzati réteg és a hőszigetelő tábla közötti tapadást. Leginkább a homlokzatokon találkozhatunk ezekkel a táblákkal.
Mi az oka a hőhidak kialakulásának?
Manapság már mind a kivitelezők, mind a tervezők tisztában vannak a hőhidak jelentőségével, és azok nemkívánatos következményeivel. A hőhidak elsősorban megnövekedett hőveszteséget eredményeznek, ami magasabb fűtési energiaigényhez vezet. Amellett, hogy a fűtésszámlánk végösszegén is tapasztaljuk a hőhidak hatását, jelenlétük a belső falfelületeken is szembetűnően megmutatkozik. Előbb-utóbb sötét foltok jelennek meg a falakon, mivel a hőhidak ideális feltételeket biztosítanak a penészképződéshez.
Miként előzzük meg a hőhíd kialakulását a hőszigetelés helyes beépítésével?
A FIBRANxps hőszigetelést gyakorlatilag az épület teljes hőburkolatán alkalmazhatjuk a hőhidak elleni megelőző intézkedésként. Az alábbiakban viszont két konkrét területre koncentrálunk: a hőszigetelő táblák között kialakuló hőhidakra, illetve a homlokzati hőhidak megelőzésére.
A lépcsőzetes „L” és az egyenes „I” élkialakítás közötti különbség
Az élképzéstől függően kétféle táblát különböztetünk meg. Legyen szó egyenes vagy lépcsős élképzésről, az élkialakítás nincs számottevő hatással az épület szerkezetére, azonban az ördög a részletekben rejlik. Az „L” élkialakítású FIBRANxps ETICS GF táblák előnye, hogy használatuk megenged apró illesztési tökéletlenségeket a beépítés során. A lépcsős táblaillesztés biztosítja a homlokzati fal megfelelő védelmét még akkor is, ha a táblák összeillesztése nem hézagmentes. Ez egyfelől megtörténhet az anyag tágulása és összehúzódása miatt, de eredményezheti a hanyag, pontatlan kivitelezés is. Habár egyetlen rosszul lerakott tábla hatása még nem kritikus, több méternyi hasonló „mikro hőhíd” a kiválóan szigetelt épületeknél is kedvezőtlen hatással lehet az energiafelhasználásra.
Homlokzati felületek, ahol FIBRANxps ETICS GF hőszigetelés kerül beépítésre
A FIBRANxps ETICS GF hőszigetelő táblákat gyakran a homlokzat azon részén tanácsos alkalmazni, ahol a célunk a szerkezeti hőhidak negatív hatásainak a mérséklése. Ezek a hőhidak két épületszerkezeti elem találkozásánál, vagy két eltérő hővezető képességű építőanyag érintkezési vonala mentén alakulnak ki. Tipikus példák a födémek és a külső fal csatlakozási vonalai, a vasbeton és téglafalak találkozása, vagy az ablaknyílások. Utóbbi esetben kettős előnye van a hőszigetelő táblák alkalmazásának, azon felül, hogy csökkentik a hőhidak hatását, az ablakbeépítési folyamathoz szükséges sík felületet is biztosítják.
Kiemelt fontosságú homlokzati falrészek szigetelése
A FIBRANxps ETICS GF táblákat elsősorban homlokzati hőszigetelésre használják. Leggyakrabban annak alsó részén, a lábazati szinten alkalmazzák, ahová elengedhetetlen fontosságú, hogy nedvesség- és vízálló hőszigetelést válasszunk. Továbbá, mivel ez az épületrész van leginkább kitéve a járművek, bevásárlókocsik vagy kerékpárok okozta mechanikai sérüléseknek, lényeges, hogy megfelelő végső burkolattal és kellően magas nyomószilárdságú hőszigetelő táblákkal védjük meg.
A lábazat hőszigetelésénél fontos figyelmet fordítani az épület talajszint alatti részére is, gondoljunk itt a földfelszín alatti épületszerkezet függőleges szigetelésére az alapzattól egészen a felszín feletti részig, vagy lábazatig. Ez különösen fontos az épületek energetikai felújítása során, mert megfelelő szigetelés hiányában csak tovább fokozhatjuk az épületalap és a falak találkozásánál kialakuló hőhidak kedvezőtlen hatásait. A talajjal érintkező falakra a sima felületű FIBRANxps 300-L hőszigetelő táblák felhelyezése az ajánlott, azok talajnedvességgel szembeni fokozottabb ellenállóképessége miatt.
A FIBRANxps hőszigetelések elsősorban olyan épületszerkezeti rendszerekben kerülnek felhasználásra, ahol a szigetelésnek tartósan ellen kell tudni állni a víz és a nedvesség hatásának, valamint a teljes épület extrém terhelésének is. Gyakran nem fordítunk kellő figyelmet ezekre a kritikus felszín alatti szerkezetekre. A homlokzat mind esztétikai, mind energiahatékonysági okokból fontos részét képezi az épületburkolatnak, többnyire expandált polisztirolból (EPS vagy hungarocell) és ásványgyapotból készült termékekkel szigetelik azokat, bár a külső környezeti hatásoknak fokozottan kitett homlokzati felületeket fontos lenne az XPS hőszigeteléshez hasonló speciális termékekkel védeni. Ez az oka annak, hogy a kivételes tulajdonságokkal rendelkező FIBRANxps hőszigetelést előszeretettel használják a „kritikus” fontosságú homlokzati részeken.