Miért kiváló választás a zöldtető otthon?
A tető a fejünk fölött sokkal több mint egy egyszerű szerkezeti elem, ami véd az időjárás hatásaitól. A fedél a fejünk felett az otthon szinonímája, ahol biztonságban vagyunk, és kipihenhetjük a nap fáradalmait. A zöldtető - különösen a túlzsúfolt városi központokban, ahol a hasznos terület minden négyzetcentiméterét jól ki kell használni – még ettől is többet kínál. A zöldtetővel megnyert extra hasznos terület lehet a legnyilvánvalóbb, de messze nem az egyetlen előny. Ezt bizonyítja azoknak az új zöldtetős épülettulajdonosoknak az emelkedő száma, akik elődeik zöldtetős épületeit és főleg azok számos különböző előnyeit látva döntenek a rétegrend mellett. (A FIBRAN zöld lapostető rendszereiről tudjon meg többet itt.)
Tekintsünk vissza a 20. századra
Azzal, hogy visszatérünk a korábban kisajátított természethez megteremtjük a a biológiai sokféleség helyreállításának lehetőségét is az élővilágban. Fenti megállapítást követően a túlterhelt városok forró gócpontjainak felszámolását célzó kezdeményezési hullám indult.
A tetőn lévő növényzet nedvességet és oxigént termel, és egyidejűleg javítja a belélegzett levegő minőségét.
Kevésbé ismert, de ennek ellenére igaz, hogy a növények jelentősen hozzájárulnak a zajcsökkentéshez és a por megkötéséhez. Amikor a klímaváltozás hatásai egyre inkább érzékelhetővé válnak leginkább hirtelen heves esőzések formájában, amelyek bármely területet súlyosan érinthetnek, felértékelődik, hogy a zöldtetők a hatékony esővízelvezetés szabályozásra is megoldást kínálnak.
Méltatlanul ritkán említjük meg a vitathatatlan tényt, mely szerint a tető növényzete megvédi a tető alapvető szerkezeti elemeit az idő előtti elöregedéstől és károsodástól. A hőmérséklet-ingadozások és az UV-sugárzás hatásainak csökkentésével a zöldtető meghosszabbítja a hőszigetelés és a vízszigetelés élettartamát. A háztulajdonosok nemcsak az időközi karbantartó felújítások költségeit spórolják meg, hanem pozitív hatást is gyakorolnak a környezetükre illetve kevesebb építési hulladékot termelnek az épület teljes életciklusa alatt.
Mindezeken túl a zöldtető a tulajdonos természethez fűződő pozitív hozzáállását is tükrözi, hiszen megteremti a növénytermesztés lehetőségét. Végül, de nem utolsósorban a zöldtető kíváló teret adhat egy kis lazításra a barátokkal és családtagokkal. Ez nagy előny lehet azokban az időkben mikor a járvány korlátozza mozgásunkat. Éppen ezért felbecsülhetetlenek azok a lakóépületek, amelyeken lapostetőket tudunk kialakítani különösen akkor, ha kikapcsolódásra és a szabadidő eltöltésére alkalmas helyet biztosítanak. Erre kiváló példa a zágrábi Ibler felhőkarcoló.
Bár már 50 éves, az Ibler felhőkarcoló folyamatos karbantartása példaértékű. Öt évvel ezelőtt, a Design District Fesztivál kezdeményezésére, bérlőkkel és fiatal építészekkel együttműködve a tetőterületet zöld oázissá alakították, ahol több csoport is helyet foglalhat anélkül, hogy zavarnák egymást. A tető intimitását a közelmúltban újjáépített pergola tovább fokozta. Nem meglepő módon a felhőkarcoló lakói normál körülmények között is nagyon aktívan használták a tetőkertet de a járvány megjelenése óta még nagyobb népszerűségnek örvend.
A FIBRANxps 300-L hőszigetelés egy kissé szokatlan - virágládaként való - felhasználása, ötletes és egyszerű megoldásnak bizonyult az Ibler tetőn, hiszen a megoldás egyszerre biztosít helyet a növényzet növekedéséhez, és védi a tetőt a magas és az alacsony hőmérséklettől is. A ládák ötletes díszletetként nemcsak a tető és az ég kontúrját lágyítják, de a város sziluettjével is összhangot teremtenek.
Amint az alábbi ábra is mutatja, a lapostető - és különösen a zöld lapostető - az egyik legkomolyabb igénybevételnek kitett épületszerkezeti elem.
A hőszigeteléssel szemben, amely csak az 1970-es évek végén, az 1980-as évek elején kezdett elterjedni és a fűtés-hűtés energiafogyasztásának csökkentésének céljával főleg az utóbbi években mutat számottevő fellendülést a zöldtetők építése sokkal régebbre nyúlik vissza. A babiloni függőkertek, az őskori északi népek fűvel borított pásztor kunyhói révén a zöldtetők már a történelem korai időszakában megjelentek. A Bauhaus-építészet, arra ösztönöz bennünket, hogy térjünk vissza ezekhez a gyökerekhez és adjuk vissza a természetnek amit elvettünk tőle. Napjainkban a zöldtetők építését a jogszabályok is üdvözlik, ösztönzik. Párizs és Dubai világszerte a zöldtetők építését legaktívabban ösztönző városok közé tartoznak. Míg a gyakorlatias Németország élő példaként hivatkozik egy Offenbach városának Goethe kerületében megépített zöldtető mért adataira, amelyek azt mutatják hogy a szóban forgó intenzív zöldtető megépítése utáni első évben egyetlen csepp esővíz sem került a csatornarendszerbe.
A tetők vízelvezetésének problémái különösen az öregebb városokban jelentkeznek, ahol a csatornahálózat kapacitásának fejlesztése nem tartja lépést az épületek és utak gyarapodásával. Ezekben a városokban gyakran előfordul, hogy az esővizet ki kell szivattyúzni a csatornarendszerből, és mivel nagy mennyiségű csapadék esik rövid idő alatt egy felhőszakadásban, az áradás gyakran elkerülhetetlen.
A kék-zöld tető
A „kék-zöld tető” kifejezés két technológia kombinációját jelöli. Míg a klasszikus zöldtetők esetében egy vízterelő réteg gondoskodik a csapadékelvezetésről, a kéktető technológia arra törekszik, hogy növelje a tetőn tárolt víz mennyiséget, szabályozva a tetőről elvezetett vízhozamot. Ismeretes, hogy a kontinentális mérsékelt övezetben, ahol az évi csapadékmennyiség 600-800 mm / m², egy extenzív zöldtető az adott felületen csaknem 50 százalékkal csökkenti a csatornába jutó csapadék mennyisgét. A növények levelein és a táptalajban megmaradó csapadékvíz mellett a csapadék egy része a vízelvezető-felhalmozó rétegben marad, amelynek nagyobb a tárolóképessége, mint a növények pillanatnyi vízigénye. Ily módon az esővíz heves esőzések után a tetőn marad és vagy lassan elpárolog a következő napsütéses időszakban, vagy a növények később hasznosítják. A folyamat tudományosabb leírása szerint, a víz a talajból való párologtatással vagy növényi transpirációval tér vissza a légkörbe.
A FIBRANxps termékek kékeszöld színe követi a kék-zöld tetők trendjének. A FIBRAN műszaki csapata örömmel nyújt szakértői támogatást ötletei megtervezéséhez és megvalósításához. A zöldtető tervezésének részletei itt érhetők el. Küldje el e-mailben kérdéseit, adja meg e-mail címét!
A FIBRAN a megbízhatóság és a minőség szinonimája
A FIBRAN csoport Európa legfontosabb hő- és hangszigetelő gyártóinak egyike. A FIBRANxps-t Görögországban, Portugáliában, Bulgáriában és Szlovéniában gyártják, és épül a vállalatcsoport csehországi gyára. Az összes járatos FIBRANxps termékből folyamatos készletet tartanak, és így mindig képesek biztosítani a gyors szállítást.
Segítség a választáshoz: nem minden türkizkék hőszigetelés FIBRANxps
Mielőtt megvásárolná az XPS-t az építőanyag-kereskedésben, győződjön meg róla, hogy valóban a FIBRAN hőszigetelést választotta! A FIBRANxps termékeknek felismerhető türkiz színük van, a csomagoláson pedig FIBRANxps felirat szerepel.