Az épületek tervezésénél manapság a tervezők már sokkal szabadabban tudják megvalósítani elképzeléseiket. Ebből kifolyólag már nem csak függőleges és vízszintes irányban gondolkodnak az építészek, mert bármilyen geometriájú és keresztmetszetű szerkezeteket meg lehet építeni nem csak hagyományos zsaluval, hanem rendszerzsaluval is.
Ferde falak és pillérek
Ha egy egyenes vonalú, de ferde fal zsaluzatát szeretnénk építeni, azt alapjában véve ugyanúgy kell elkészíteni, mint egy függőleges fal zsaluzatát. Viszont ekkor már nem csak a betonnyomásra kell méretezni a zsaluzatot, hanem a beton súlyára és a zsaluzat önsúlyára is.
Egy függőleges falnál a beállítótámaszok biztonságosan kitámasztják a zsalut a szél ellen és megkönnyítik a zsaluzat függőbe állítását. Ilyenkor betonozás közben nem dolgozik a támasz. Ferde falaknál viszont a támaszokra a szélterhen kívül a zsalu és a beton önsúlya is terhelni fog. Ezért ebben az esetben a támaszok maximális távolságát méretezni kell, a támaszfej teherbírásának figyelembevétele mellett. A támaszok száma nagyban függ a fal magasságától, vastagságától, dőlésszögétől és ebből kifolyólag akár 4× több támasz kell a ferde falakhoz, mint a függőlegesekhez.
A munkaszint kialakításánál ügyelni kell arra, hogy az (közel) vízszintes legyen, így azokat kiegészítő elemekkel kell a zsalura szerelni. Ilyen például az MF75 felcsavarozható munkaállvány.
Ferde beállítás és magasságeltolás
A nagy kónuszos ankerhüvely miatt lehetséges a Framax elemeket egyik vagy mindkét oldalon ferdén, döntve, valamint különböző magasságra helyezni. Mindezekhez a 15,0-s szárnyas anyát szorítólappal is probléma nélkül használhatjuk.
Figyelmeztetés: A döntött elemeket felemelkedés ellen biztosítani kell!
A ferde falak és pillérek alsó részénél a zsalu kontra oldala – mivel ferde a zsalu – a dőlésszög függvényében magasabbról indul. Ezen a részen a zsalu nem fedi le a zsaluzandó fal felületét, egyedi kiegészítésre van szükség.
Falzsalunál ennek kiküszöbölésére egyedi, építéshelyi faanyagot kell a zsalu aljára rögzíteni, vagy ha mód van rá egy fektetett táblasort lehet elhelyezni megfelelő rögzítéssel.
Ha viszont nem falzsaluról, hanem pillérzsaluról beszélünk, az már nem ennyire egyszerű. Itt az egyik megoldás, hogy egyedi zsaluval el kell készíteni egy indítózömöt, amire rá lehet húzni a pillérzsalut, vagy egy speciális, előre elkészített egyedi, a pillér keresztmetszetére illeszkedő, ferde elemmel kell a zsalu ferdeségét megoldani, amihez a pillérzsalut csatlakoztatni lehet.
Megoldás lehet még, ha előre elkészítjük a ferde indító csonkot. Ez helyi faanyagból is készülhet, ilyenkor a betonnyomás elhanyagolható.
Egyedi tervezésű (Top50) zsaluzatnál ezek a problémák egyszerűen, a zsaluval együtt megoldhatók.
Koporsófödém
Ezeknél a szerkezeteknél a vízszintes födém zsalurendszereit lehet alkalmazni, de itt is vannak speciális megoldásokat követelő tényezők. A vízszintes födém esetén csak függőleges irányú erők keletkeznek, melyek továbbítására az aljzathoz függőleges födémtámaszok elegendők. A koporsófödém ferde síkú zsaluzatának a függőleges irányú erő mellett vízszintes erőket is fel kell venni.
E két erő eredőjéből fellépő ferde irányú erőt a zsalusíkjára merőlegesen elhelyezett, az aljzathoz elcsúszás mentesen rögzített ferde födémtámaszokkal kell felvenni, vagy olyan alátámasztó állvánnyal, mely méretezve van vízszintes irányú terhelésre is. Ilyen például a Staxo alátámasztó állvány.
30° alatt, kis hajlásszögű koporsófödémek esetén, a zsalu elkészíthető kontrazsalu vagy egyéb kiegészítő szerkezet nélkül. 30° feletti hajlásszög esetén már ajánlott a kontrazsalu.
30° és 45° közötti szögnél, ha nem készítünk kontrazsalut, a vasalás közé vízszintes irányban 50 cm-ként Streckmetall-t javasolt beépíteni és a beton konzisztenciáját sűrűbbre módosítani. Ezt a betonminőség módosítást minden esetben egyeztetni kell a statikus tervezővel.
45° feletti hajlásszög esetén a kontra zsalu elengedhetetlen. Ekkor a zsalut már nem csak beton súlyára, hanem betonnyomásra is méretezni kell, ami sűrűbb kereszttartó távolságot kíván meg. Ilyenkor a födémzsalu szimpla és kontra zsaluját át kell kötni ankerekkel, pont úgy, mint a kétoldali falzsalunál.
Minél meredekebb egy zsalu, annál jobban csökken a zsalu és a beton közötti súrlódási erő. Kisebb hajlásszögnél a zsalura merőleges erőkomponens nagyobb, mint meredekebb hajlásszögnél. A betonnyomás egy a zsalufelületre merőleges és egy azzal párhuzamos komponensre bomlik. A zsalura merőleges komponens terheit megfelelően méretezett zsalumegtámasztással kell felvenni.
Az ankerátkötéseknél a zsaluhéj védelme érdekében az átkötés kialakítása miatt (átfúrás) célszerű szabható héj csíkot elhelyezni, hogy az átkötés ezen keresztül menjen át. Annak érdekében, hogy a függőleges födémtámasz csak függőleges terhelést kapjon, a ferde kereszttartókra elmozdulás mentesen éket kell rögzíteni, melynek alsó síkja vízszintes, így az a felület csatlakozik a függőleges támaszok főtartójához.
Betonozásnál ügyelni kell a beton bedolgozására is. Ha a koporsófödémnek van vízszintes, középső része, először azt kell bebetonozni, hogy leterhelje a zsalut, aminek neki támaszkodik a ferde sík zsaluja. Ezután lehet a ferde síkot betonozni úgy, hogy – ha van – a két oldal, akkor azt párhuzamosan betonozzuk, az egyenletes oldalirányú terhelés miatt. Ha a ferde födémrész hossza nagy és kontrazsaluja is van, ügyelni kell a beton osztályozódásának vagy darázsfészkes bedolgozásának elkerülésére is. Ezt a bedolgozási távolság csökkentésével – betonozó nyílások kialakításával – vagy a kontrazsalu több ütemben történő elkészítésével lehet megoldani. A kontrazsalu több ütemű kivitelezése időigényesebb, ami nagyban befolyásolja a mixerek és a betonpumpa kiállási idejét is.
Vibrátor használata esetén ügyelni kell annak helyes alkalmazására, melyet egy másik cikkben fogunk majd ismertetni.
Rámpa
Több szintes parkolóházak kialakítása elkerülhetetlen rámpák építése nélkül. Ilyenkor nem csak ferde födémszerkezetekben kell gondolkodnunk, hanem mivel a rámpák egymás alatt helyezkednek el, a födémzsalu visszatámasztása sem vízszintes szerkezetről indul, hanem egy ferdéről. Ennek kialakítása szintén elővigyázatosságot igényel.