Gazdaságosan fenntartható, energiahatékony otthonok
A 2024 júniusában induló otthonfelújítási, energiakorszerűsítési program keretében az 1990 előtt épült családi házak tulajdonosai összesen 6 millió forintos támogatást vehetnek igénybe hőszigetelésre, nyílászárók cseréjére, használati melegvíz rendszer korszerűsítésére, fűtésrendszer korszerűsítésére. A támogatás révén a várakozások szerint több mint 20 ezer családi ház felújítása valósulhat meg. A tulajdonosoknak komplex korszerűsítésre érdemes fókuszálniuk, hiszen a támogatás legfontosabb feltétele egy 30%-os energiamegtakarítás elérése.
Amikor hőszigetelésről, különösen az utólagos hőszigetelésről beszélünk, többnyire a külső falak hővédelmére gondolunk. Nem véletlenül, hiszen az itt eltávozó energia a teljes hőveszteség egyharmadát is kiteheti. De nem szabad, hogy csak a falak szigetelésére szorítkozzunk. Egy négyzetméterre vetítve a legtöbb energia a tetőn keresztül távozik, így annak a szigeteléséről (vagy a padlásfödéméről) is feltétlenül gondoskodnunk kell. Ha van rá lehetőségünk, a padlók hővédelmét sem árt fokozni. A lényeg, hogy az úgynevezett termikus burok megszakítatlanul (ha nem is mindig azonos mértékben) vegye körbe a fűtött épülettérfogatot.
Egy jól megtervezett és kivitelezett felújítással így akár 50%-os energiamegtakarítást is elérhetünk.
A legtöbb energia a falakon távozik, ne hagyjuk!
- A homlokzati hőszigetelő rendszer bevált eljárás.
- A kedvező árú EPS alkalmazása gyorsabb megtérülést ad más szigetelőanyagokhoz képest.
- Az Austrotherm hőszigetelő lemezek minősége nem változik az évtizedek alatt.
- Az EPS hőszigetelés klímavédelmi szempontból is a legjobb választás.
Olcsón fűteni?
Az energiaárak nem csak annál is magasabbak, mint amit korábban el tudtunk képzeli, de ráadásul kiszámíthatatlan a változásuk. A fűtési rendszer kiválasztása évtizedekre szóló döntés, nem tudjuk aszerint cserélgetni, hogy melyik a gazdaságosabb energiaforrás. A megoldás csak az lehet, hogy mindegy, hogy mi az aktuális ára, keveset fogyasszunk belőle. Ez az igazi rezsicsökkentés, és ezt hőszigeteléssel érhetjük el.
A homlokzati hőszigetelő rendszerek elvi felépítése
Hogyan válasszunk hőszigetelő anyagot?
A jó hőszigetelő anyag könnyű, alacsony hővezetési tényezőjű, nem irritál, nem tartalmaz káros összetevőket, belső és külső vizsgálatok által igazolt minőségét tartósan megőrzi. Az Austrotherm szigetelőanyagok megfelelnek ezeknek a követelménynek.
Homlokzati hőszigeteléshez csak piros csíkkal jelzett hőszigetelést lehet alkalmazni. A gyártótól a jogszabály által előírt teljesítmény nyilatkozatot még a megrendelés előtt érdemes beszerezni (teljesítmény nyilatkozat nélkül építőanyag nem építhető be).
A minőséget a folyamatos ellenőrzés garantálja. Az Austrotherm AT-H80 hőszigetelő lemezek hővezetési tényezőjét hetente vizsgálják mindhárom gyárban, és az eredményeket a honlapon közzéteszik: Átlátható minőség
Az expandált polisztirolhab (EPS) környezetvédelmi szempontból különösen kedvező, a bonni Építési anyagok Környezetvédelmi Szervezete (Institut Bauen und Umwelt e. V., IBU) tanúsítása szerint a grafit adalékos polisztirol a legjobb választás.