A közeljövő legígéretesebb rendszerei az ESSMANN kínálatában
A korszerű számítástechnika, a megfelelő modellezési eljárások, valamint a kifejlesztett természetes szellőztetési berendezések lehetőséget teremtenek arra, hogy a megfelelő belső levegőminőséget nem feltétlen csak a hagyományos, kiegyenlített szellőzési berendezésekkel lehessen elérni, hanem a természet erőinek használatával is. A tisztán természetes, vagy a kombinált hibrid rendszerek megvalósítása ugyanolyan, vagy akár magasabb szintű elégedettséget eredményezhetnek.
Az ESSMANN által kifejlesztett természetes szellőztetés-méretezési módszer megalapozza annak a lehetőségét, hogy szabályzott energiahatékony szellőztetési rendszereket tervezzünk és kivitelezzünk. A méretezés alapja a csarnokban, vagy ipari létesítményben keletkező belső hőfejlődés. A természetes szellőztető berendezések működésük szerint lehetnek „természetes” és „hibrid” szellőztető rendszerek.
Természetes szellőztetés
A tisztán természetes szellőztetési berendezések mechanikus ventilátorokat nem tartalmaznak. Számos esetben alkalmazhatóak a tervezett belső légállapot elérésére, az éjszakai hűtési potenciál kiaknázására, valamint hő- és füstelvezetési feladatok ellátására. A rendszer elemei a tetőbe épített levegő elvezetési berendezések, a homlokzatba integrált zsalus szerkezetek, valamint az ezekhez szorosan kapcsolódó szabályozástechnika.
Levegő bevezető- illetve elvezető szerkezetek rovarhálóval, valamint, ha belső térben a technológia zajterhelés indokolja, zajcsillapító kulisszákkal kombinálhatóak. Az ilyen rendszerre jellemző, hogy a bevezetett friss levegő kezeletlen, alkalmazhatósága függ a környezeti hatásoktól, az elérni kívánt eredménytől, viszont a működtetési költsége gyakorlatilag nulla.
Hibrid szellőztetés
A hibrid szellőztetési rendszer esetén a légtechnikai rendszer friss levegő betáplálása gépi úton, míg a levegő elvezetése természetes módon történik. A befújt levegő kezelt, szűrt, igény esetén fűtött és/vagy hűtött, valamint kívánt mennyiségű.
A hibrid szellőztető rendszernek általában magasabb beruházási költségei vannak, mint egy természetes szellőztető, vagy egy egyszerű gépi szellőző rendszernek. A hibrid szellőztető rendszer működése bonyolult algoritmusokat igényel, hogy hatékonyan tudja egyesíteni természetes és mechanikus szellőzés előnyeit. A szabályzás célja, hogy kívánt légállapot elérése mellett minimalizálja az energia-fogyasztást. A hibrid szellőztetési rendszer üzemére jellemző, hogy a tartózkodási zónában huzatmentes a levegőáramlás, a befújt levegő mennyisége és minősége változtatható, az elhasznált levegő elszállítása a sűrűségkülönbség hatására a tetőn elhelyezett alumínium felépítményeken keresztül történik.
A rendszer hatékonysága és a beépített elemek mérete és mennyisége a csarnokban elérni kívánt belső hőmérséklet emelkedéstől, és a külső és belső hőterhelések összegétől függ.
Összefoglalva a hibrid szellőztető rendszer kiválóan alkalmas egy olyan ipari csarnokban, ahol a belső hőfejlődés nagyobb, mint a téli hőszükséglet, illetve a nyári időszakban a termelődő hő elvezetése elengedhetetlen, de a levegő bevezetése előkezelést igényel.
Tervezés lépései, koncepciókészítés, szolgáltatások
Legyen szó új tervezésről, vagy meglévő, működő létesítményről az első és legfontosabb az igények felmérése. A tervezés megkezdése előtt az építészeti, technológiai tervek megismerése mellett, számos kérdésre kell választ kapnunk. Adatot kell begyűjteni az épület szerkezetéről, belső hőfejlődések mértékéről, az épületen belül elvárt hőmérsékletemelkedésről, a munka- és technológiai zónákról, előírt belső levegő minőségről, telepítendő szerkezetek elhelyezéséről, stb.
A kérdések sokasága is jelzi, hogy a megfelelő megoldás megtalálása összetett feladat, valamint azt is, hogy a mérnöki szakértelem a felelős a teljes folyamatért, a tervezéstől a befejezésig.
Meglévő létesítmény szellőztetési problémáinak felderítésére az ESSMANN szakemberei helyszíni méréseket (hőmérséklet, levegő összetétel, füst teszt, stb.) végeznek. Egy szakszerűen megtervezett rendszer a helyesen kivitelezett vezérléssel egész évben alkalmazható a megfelelő légállapot létrehozására, melynek eredményeképpen a technológiai minőség sokkal inkább tartható lesz. Ezen rendszerek részei szorosan kapcsolódnak egymáshoz. A komplett rendszer tervezését és kivitelezését az ESSMANN, mint rendszerszállító végzi.