Égéstermék elvezetés Schiedel kéményrendszerekkel
"A modern házakba nem kell kémény!"
A fenti citátum újkori szólássá vált az utóbbi két-három évben. A Schiedel összegyűjtött négy egyszerű, de megalapozott érvet a kéményes fűtéstervezés mellett:
1. A kéményt előrelátóbb dolog betervezni és beépíteni, mint a hidegben szembesülni a hiányával. Az elektromos berendezések hibája, egy áramszünet vagy a gázszolgáltatás akadozása miatt télen sem marad fűtés nélkül az, akinek kandallója, cserépkályhája van.
2. A gázkazánokat is előrelátóbb kéménybe kötni, mert a kémény nem fagy le, nem befolyásolja nagy hidegben sem a kazán (vagy a hőszivattyú) hatásfokát, és minden hőmérsékleten biztonságosan vezeti el az égésterméket. A kémény egy későbbi készülékcsere esetén is rendelkezésre áll.
3. Házfelújításkor, kazáncsere vagy egy kandalló beépítése előtt a meglévő kéményt célszerű felújítani vagy kicserélni, mert a kéményt a kazánhoz/kályhához igazítva biztonságosabb és hatékonyabb fűtést érhetünk el.
4. Egy univerzális kémény az ingatlan értékét is emeli!
"A kémény helyet vesz el a lakásból!"
Ezt az állítást szintén érdemes megvizsgálni.
Egy 20 cm belső átmérőjű épített kémény külső mérete - típustól függően - 36x36 cm, maximum 38x38 cm, ha szellőzőkürtős kivitelt választunk, akkor 36x50 cm illetve maximum 38x54 cm. Az ilyen kéményeknek kevesebb, mint 0,2 m² a helyigénye, és a fal mellett vezethetők, a betonfödémről vagy a betonalapról indíthatóak.
"Nyitott kandallót már nem lehet beépíteni!"
Ez az állítás sem igaz. A nyitott kandallók azok a kandallók, ahol maga a tűztér nyitott. Ezek az épület, a lakás stílusához igazított kandallók egyben otthonos meleget biztosító fűtőberendezések.
A szükséges kémény méretezéséhez a Schiedel 8.1. számú diagramja áll rendelkezésre.
Keresztmetszet-méretezés nyitott kandallóhoz
Az UNI Plus és Absolut tervezési segédletek 8.1 diagramjában találjuk meg a szükséges belső kéményátmérőt a nyitott kandallóhoz a tűztér nyílásának nagysága és a hatásos kéménymagasság függvényében. (Az Advance tervezési segédletben az 5. számú az erre vonatkozó diagram.) Az alacsony égéstermék hőmérséklet miatt és az ebből következő alacsony felhajtóerő miatt a nyitott kandallókat lehetőség szerint közvetlenül a kémény mellett kell elhelyezni. Az összekötő darabot legalább 45° alatt emelkedően ajánlják a kéménybe bevezetni.
5. diagram
Az 8.1 diagramhoz a következő kiinduló értékeket kell alapul venni:
- Égéstermék tömeg-áram m = 500 kg/h a tűztérnyílás minden m²-re.
- Égéstermék hőmérséklet TF = 80°C.
- Hőátbocsátási ellenállást (1/Λ)b a vonatkozó szabvány szerint kell meghatározni.
A kémény belső falának érdessége kf = 0,0015 m.
- Az összekötő darab hossza max. 1,5 m.
- Az összekötő darab csatlakozása a kéményhez 45° alatt.
Égéslevegő-vezeték a nyitott kandallók esetén
A ma szokásos tömören záró ablakoknál célszerű az égéslevegőt a nyitott kandalló számára saját vezetéken keresztül a kandalló felállítási terébe bevezetni. Az égéslevegő-vezeték szükséges keresztmetszetét a 8.1 diagram (UNI Plus és Absolut tervezési segédletek: 8.1. diagram, Advance tervezési segédlet: 5. diagram) jobb oldali részéből határozhatjuk meg. A diagram a tűztér nyílásának minden m²-felületére 360 m³/h égéslevegő-térfogatáramlást vették alapul. Ehhez feltételezték, hogy a nyitott kandallón kívül további tüzelő-berendezéseket nem üzemeltetnek, amelyek a felállítási tértől égéslevegőt vennének el.
Méretezési példa nyitott kandallóhoz
Adatok:
Fűtőberendezés: nyitott kandalló, amelynek tűztérnyílás nagysága: 0,5 m².
Hatásos kéménymagasság: 6 m.
Az összekötő darab hossza: 1 m.
A felállítási tér térfogata: 150 m³.
Méretezés:
A szükséges belső kéményátmérő az 8.1 diagram szerint = 25 cm.
Égéslevegő-vezeték szükséges szabad keresztmetszete = 260 cm² (a 8.1. diagram jobb oldali része).
Méretezés zárt kandallókhoz
A zárt kandallók manapság valóban elterjedtebbek. A zárt kandallókban a lobogó tűz látványát a tűztér üvegajtaján keresztül élvezhetjük. Ezek a kandallók is kéményes füstelvezetést igényelnek, a szükséges kéményméretezést a Schiedel 6.1-es diagramja segítségével határozhatjuk meg. (UNI Plus és Absolut tervezési segédletek: 6.1. diagram, Advance tervezési segédlet: 3.2. diagram.)
Európai kéményszakértő: Schiedel
A Schiedel a Standard Industries tagjaként vezető szerepet tölt be a füstgázelvezető- és szellőztető rendszerek, valamint az integrált kandallók fejlesztésében. Olyan igényes formatervezésű termékeket alkotnak, melyek emelik az épületek nyújtotta komfortérzetet, lehetővé teszik az otthonos és biztonságos fűtést.
A Schiedel Európa vezető kéményrendszer gyártójaként szerzett szaktudására alapozva egészítette ki kínálatát az integrált szellőztető- és kandalló rendszerekkel. Több mint 70 éves piaci tapasztalattal rendelkezik, tartós és igényes komplett rendszereket, intelligens szerelési megoldásokat és ügyfél specifikus szolgáltatásokat kínál ügyfeleinek. A Schiedel székhelye a felső-ausztriai Nussbach-ban van, magyarországi képviselete Veszprémben működik 1992 óta.
A Schiedel kémények termékismertető katalógusait a hír alatti termékképre kattintva érheti el. Ha árajánlatot vagy további felvilágosítást szeretne kérni a Schiedel Kéménygyár Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.