Energiatakarékos építés homlokzati fal légzárásával

Megoldás Multipor hőszigetelő rendszerrel

Napjainkban alapvető elvárás az energiatakarékos építési mód mind a középületek, mind a családi házas építések terén. Családi ház építés esetén a kivitelezés minősége, valamint annak ellenőrzése azonban számos területen gyakran nem éri el a kívánt színvonalat. A gyártói előírások betartása garantálja a minőséget, ami kihat az épület energiahatékonyságára is, de ebben a szektorban gyakran találkozhatunk szakszerűtlen, rögtönzött, vagy éppen a tévesen értelmezett, a költséghatékonyság érdekében elkövetett kifogásolható megoldásokkal.
Az energiahatékonyság egyik fontos alkotó eleme a légzárás. Jelen cikkben ennek kialakítását tárgyalják, leszűkítve a témát a homlokzati fal légzárására. Mint tudjuk, a belső és külső oldali vakolatnak légzáró szerepe (is) van, amely légzárás a falazat légtömörsége szempontjából lényeges. Egyszerűen fogalmazva, a meleg levegő a fal résein keresztül nem áramolhat a külső tér felé, azaz hőveszteség ilyen formában nem léphet fel. Ezt a légzáró funkciót a falak esetében a vakolat tölti be. Amennyiben a vakolat „elspórolásra” kerül, a falazat légzárása nem fog tökéletesen működni, különösen a nútféderes (NF) termékek esetén, ugyanis ezen elemek a függőleges oldalukon szárazon kapcsolódnak egymáshoz. Az üreges falazóelemeknél az üregek további problémát jelentenek, a falazatban vezetett gépészeti és elektromos vezetékek miatt, mely hornyok összekötik az üregeket, ezáltal a levegő szabályozatlanul áramlik a falazatban, vagy egy kültéri lámpa kiállásnál a szabadba is szökhet. Mindezt belső oldali „szárazvakolattal” kombinálva a kialakult helyzet jelentősen tovább romolhat.

A légzárás hiánya páratechnikai problémákat is felvet. A külső oldali vakolat, vagy hőszigetelés és a belső oldali vakolat között kialakuló levegőrétegben a pára lecsapódhat, amely nedvesség formájában a homlokzaton jelenik meg. Tehát általában – különösen a méretpontatlan falazóelemek esetében - kijelentetjük, hogy a légzáró vakolat szükséges réteg, annak elkészítése szükséges munkafolyamat.

Vannak azonban olyan megoldások, amelyekről nem esik szó a kiadványokban vagy ellenkezik az ajánlott, bejáratott kivitelezési módokkal. Újragondolva ezeket, illetve tapasztalatokra alapozva mégis kijelenthető, hogy az adott munkafolyamatok racionalizálhatók úgy, hogy a kivitelezés minősége, a falazat és ezzel együtt az épület tulajdonságai nem fognak hátrányosan megváltozni. Ilyen lehet például a külső alapvakolat (felületkiegyenlítő réteg) elhagyása Ytong falazatokon, amennyiben azon kiegészítő homlokzati hőszigetelés készül. Külső oldali hőszigetelés készítésénél egy rossz minőségben készített, vagy a nem kellően sík felületű elemekből készített falazatot első lépésben síkra kell vakolni. Ez anyag és munkaigényt, jelentős költséget jelent.

Az Ytong elemek síkeltérése 1 mm alatti, felületük nem bordázott, ami azt jelenti, hogy ha a kivitelezés is megfelelő minőségben készül, abban az esetben egy teljesen sík, homogén falfelületet kapunk. Amennyiben Ytong falat építünk választhatunk sima elemeket a nútféderes helyett. Az ilyen fal elkészítése minimálisan több időráfordítást igényel, de előnye, hogy nútféderes (száraz) kapcsolat helyett habarcsos kapcsolat kerül kialakítása, amely már légtömörré teszi az elemek függőleges csatlakozást is. Az így elkészített fal „elvileg” már önmagában légtömör, de belső oldali vakolat készítésével, biztonsággal légtömörré tehető, külső oldali vakolatra, felületkiegyenlítésre nincs szükség. Mivel mind a vízszintes mind a függőleges fúgák habarccsal kitöltésre kerülnek, azokban páralecsapódás sem alakulhat ki. A falazás folyamán ügyelni kell arra, hogy a vízszintes és a függőleges fúgák teljesen ki legyenek töltve, ne alakuljon ki horony az elemek között, a falfelület sík legyen. Célszerszámok segítségével ez a követelmény könnyen teljesíthető.

A Multipor hőszigetelő rendszer különösen jól illeszkedik ehhez a megoldáshoz. A Multifix ragasztóhabarcs kiválóan tapad az Ytong elemek felületén. A hőszigetelő lapok teljes felületen történő ragasztásával összefüggő és tömör ragasztóréteg alakul ki, azaz páralecsapódás itt sem lehetséges. A Multipor elemek páradiffúziós ellenállása alacsonyabb mint az Ytong falazóelemeké, azaz a nevezett anyagok alkalmazásával páratechnikailag megfelelő (belülről kifelé csökkenő páradiffúziós ellenállású) szerkezet készíthető.

Összességében kijelenthető, hogy megfelelő méretpontosságú, homogén falazóelemek használata esetén, a fugák 100%-os kitöltöttsége mellett, biztosított a szerkezet légtömörsége. Ennek eredményeként jelentősen csökkenthető az építkezés idő, anyag és díjszükséglete azzal, hogy megtakarításra kerülhet a hőszigetelés alatti kiegyenlítő, légtömörséget biztosító vakolatréteg elkészítése.

A Multipor hőszigetelő rendszerről bővebben olvashat, ha a hír alatti termékképre kattint, amennyiben árajánlatot, egyéb információt vagy katalógust szeretne kérni a Xella Magyarország Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.
A hírben szereplő termékek
Multipor hőszigetelő lap
 
Multipor hőszigetelő lap

A Multipor ásványi hőszigetelő lap elsősorban a lefelé hűlő födémek, illetve lakások, házak belső oldali hőszigetelésére ajánlott. Egyúttal a szálas vagy polisztirol hőszigetelések praktikus és környezetbarát alternatívája. Alkalmas régi és új tégla, beton és vakolt falszerkezetek külső hőszigetelésére.

CAD
Termékismertető
Műszaki adatok
CAD
Tovább
Termék kártya
Kategóriák
Pórusbeton szigetelések
Pórusbeton szigetelések
Hőszigetelések, hangszigetelések
Hőszigetelések, hangszigetelések
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...