A megfelelő tetőtéri ablakok mellett a kiegészítő termékek is fontos szerepet játszanak az energiahatékonyság javításában
Tetőteret tervezni mindig izgalmas kihívás, a tér összetettsége, egyedisége rengeteg lehetőséget ad a komfort megteremtéséhez, a helyiségek legideálisabb kialakításához. Ami azonban biztosan közös minden tetőtérben, hogy gondos tervezéssel az elhelyezkedésből, a szerkezetből adódóan sok előnyt ki lehet használni, és az esetleges hátrányokat is könnyen előnnyé lehet formálni. Megfelelő mennyiségű és elrendezésű tetőtéri ablak használatával elegendő természetes fényhez, friss levegőhöz juttatjuk az épületet használókat, így nem csak a használói élmény nő, de csökken a természetes megvilágítás és akár a gépészet szükségessége. Fontos cél az épület megalkotásakor, hogy a hőnyereségeket maximalizáljuk, míg a hőveszteséget a lehető legalacsonyabb szinten tartsuk, nincs ez másként a tetőtérben, a tetőtéri ablakoknál sem. Így tehát a hőátbocsátási tényező, az Uw-érték mellett fontos szerepet kap az üveg összenergia-átbocsátási tényezője is, vagyis a gtot-érték. Az éremnek persze itt is két oldala van. Míg fűtési szezonban nagy hasznát vesszük a passzív szoláris nyereségnek, addig meleg időszakokban igyekszünk a napenergiát kívül tartani, elkerülve evvel a túlmelegedést.
A fenti célok eléréséhez széles választék áll rendelkezésre, ha VELUX tetőtéri ablakok mellett döntünk, kézenfekvő tehát a megfelelő műszaki paraméterekkel rendelkező terméket választani. Érdemes azonban rendszerben gondolkozni, hiszen a kiegészítő termékek olyan pozitív hatással bírnak, amelyre először talán nem is gondolnánk.
Süllyesztett beépítésre szolgáló burkolókeret használatával az ablak 4 cm-rel mélyebbre kerül a tetőszerkezetbe, ezáltal egy kétrétegű üvegezés esetén az Uw-érték 0,1 W/m²K-nel csökken. Ennek köszönhetően a legmagasabb Uw-értékű VELUX tetőtéri ablakok (Uw=1,3 W/m²K) is mind teljesítik a TNM rendeletben meghatározott 1,25 W/m²K követelményszintet (1,3-0,1=1,2 W/m²K).
Ezen kívül a VELUX árnyékolók és redőnyök az energiahatékonyság javítása mellett a nyári hőterhelés csökkentésében is segítségünkre lehetnek. Ha felvállaljuk, hogy csak a külső árnyékolók tekintetében javaslatokat teszünk a megrendelőnek, az ízlés vagy igények befolyásolása nélkül a tetőtéri komfort megteremtéséhez járulunk hozzá. A külső redőnyökkel az összenergia-átbocsátás, gtot 0,55-ről 0,04-re csökken nyáron, azaz 94%-kal mérsékelhetjük az üvegen keresztül a felmelegedést. Hőérzetben ez annyit tesz, mint ha kb. 6 fokkal lenne hűvösebb bent a kánikula idején lehúzott redőny mellett ahhoz képest, mint ha nem lenne semmilyen napvédelem az ablakon. Ugyanez a redőny télen 0,14 W/m²K-nel csökkenti a hőveszteséget. Másik alternatíva a külső hővédő roló, mely kizárólag a nyári időszakban hasznos, 76%-kal csökkenti a gtot értékét. Ez utóbbi kimondottan pénztárcakímélő árnyékoló, bármely épülettulajdonos megengedheti magának. (A példánkban említett értékek 61-es 3-rétegű üvegezés alkalmazása esetére vonatkoznak.)
A belső árnyékolók sem a beérkező fény mennyiségének szabályozását szolgálhatják kizárólag, lehúzott állapotban a hőveszteséget is csökkentik. Fényzáró energiaroló (FHC) használatával egy 2-rétegű üvegezésű GZL tetőtéri ablak hőátbocsátási tényezője 0,33-del, egy 3-rétegű üvegezésű GLL tetőtéri ablaké 0,24-del csökken (GZL+FHC: 1,3-0,33=0,97 W/m²K; GLL+FHC: 1,1-0,24=0,86 W/m²K). Ez az érték egy "egyszerű" fényzáró roló (DKL) és egy 66-os, extra energiatakarékos üvegezésű Premium GGL tetőtéri ablak esetén is még 0,17 W/m²K.
*A termékek teljesítményét az EN ISO 12567-2, az EN 13363-2 és az ISO 15099 szabványok előírásai szerint számították. A teljesítmény az ablaktípus és az üvegezés függvénye.
A VELUX cégcsoport termékeinek letölthető katalógusait megtalálja, ha a hír alatti termékképekre kattint. Amennyiben árajánlatot vagy bővebb információt szeretne kérni a VELUX Magyarország munkatársától, használja a megfelelő gombot.