Több energiát termel, mint fogyaszt
Az ország első aktív készháza
A 2009-ben Pilisszentivánon fél év(!) alatt felépült első magyar aktív készház tervezését és kivitelezését a ROCKWOOL kereskedelmi partnere, a Grand-Ács Tetőcentrum és Készház Kft. bonyolította le. Az aktív készház létrehozásának célja annak igazolása, hogy lehetséges olyan minőségi készház felépítése, mely fosszilis energiafelhasználás, illetve károsanyag-kibocsátás nélkül üzemelhet. A családi ház referencia céllal épült, maga a ház teljesen berendezett és karbantartott állapotban van, és az érdeklődők számára látogatható.
Mit jelent az aktív készház?
Az ideológia: Az épületek fűtésével legalább annyi káros anyagot bocsátunk ki, mint a gépjárművek üzemeltetésével, pedig van hatékony megoldás arra, hogy az épület hőháztartását szabályozzuk, és télen is minimalizált energiafogyasztásunk legyen. Erre a kihívásra ad választ az aktív készház, melyet külső megjelenésében semmi sem különbözteti meg a hagyományos technológiával készült házaktól. A különbség abban rejlik, hogy az ilyen módon épült családi ház a tervek szerint 0 Ft-os rezsiköltséggel üzemeltethető, miközben még plusz energia is keletkezik, amit a tulajdonos akár értékesíthet is. Az épületet úgy tervezték, hogy minden évszakban és napszakban a környezetből és a földből érkező alternatív energiaforrásokat - geotermikus energia, napenergia - maximálisan hasznosítsa. Az aktív készház tehát egy energiatermelő ház.
A technológia: A legújabb technológiának köszönhetően a ház különleges fal- és tetőszerkezet szigeteléssel rendelkezik, melynek része a megszokottnál vastagabb ROCKWOOL hőszigetelés is. Az épület továbbá talajkollektoros központi szellőztető berendezéssel van ellátva. A különleges szigetelés igen alacsony hő-átbocsátási tényezővel rendelkezik. A hagyományos eljárással készült lakóingatlanok esetében a legnagyobb energiaveszteséget a nem megfelelő szigetelés okozza. Az energiaveszteség másik forrása a szellőztetés. Erre nyújt megoldást a hő-visszanyerő központi szellőztető berendezés, amely folyamatosan friss, tiszta levegőt juttat a házba, amelynek hőmérséklete (+5°C) télen magasabb, nyáron pedig alacsonyabb a külső hőmérsékletnél. Ennek a technológiának köszönhetően a ház energiavesztesége - és így energiaigénye is - minimalizálódik. A maradék energiaigényt napelem-rendszer fedezi. A termelt elektromos energia váltóárammá alakítható, amit felhasználhatunk, vagy az árammérőn keresztül betáplálhatjuk a rendszerbe.
Mi passzív, mi aktív?
Magyarországon azt az épületet tekintik alapnak, amely körülbelül 160 kWh/m²/éves fogyasztással rendelkezik. Az az épület, amelynek fogyasztása ennek az értéknek csak 75%-a, vagy ennél kevesebb, az energiatakarékos (A kategória), azt az épületet, amelynek fogyasztása kevesebb, mint az alap 55%-a (A+ kategória), fokozottan energiatakarékosnak tekinthetjük.
Azt az épületet, amelyik csak 15kWh/m²/év vagy kevesebbet fogyaszt, passzív házként emlegetik (10% alatti fogyasztás). És ha tovább megyünk: energiatermelő ház, vagyis aktív készház az az épület, amelyik éves energiamérlege pozitív.
ROCKWOOL hőszigetelés az aktív készházban
Az épület energiavesztesége a speciális hőszigetelésnek, illetve a szellőztető rendszernek köszönhetően minimalizált. A hőszigetelő rendszer kiépítéséhez, a magas szintű igények kielégítéséhez ROCKWOOL hőszigetelőanyag is felhasználásra került: a homlokzat esetében 200 mm vastag Frontrock Max E, a magastető esetében a szarufák között 200 mm vastagságban Deltarock, illetve kiegészítő szigetelésként 50 mm-es Multirock hőszigetelőanyag került beépítésre.
Egy tradicionálisan megépített családi ház külső falainak hőátbocsátási tényezője kb. U=0,4 W/m²K. Minőségi készházaknál ez az érték kb. U=0,2 W/m²K. Referenciaépületünkben a fal hőátbocsátási tényezője: U=0,105 W/m²K, a tetőszerkezeté: U=0,105 W/m²K. Ezen kimagasló értékek létrejöttéhez jelentősen hozzájárulnak az épületben alkalmazott ROCKWOOL hőszigetelések