A felújítás során az Allround rendszert homlokzati, tér- és alátámasztó állványként is alkalmazzák
Idén megkezdték Magyarország egyik legnagyobb székesegyháza, az Egri Bazilika régóta tervezett teljeskörű rekonstrukcióját, mely két ütemben zajlik és várhatóan 2 év alatt fejezik majd be.
A templomot 1831-36 között építették klasszicista stílusban, Hild János tervei alapján itáliai szobrászok közreműködésével. A külső homlokzaton több ékes dombormű helyezkedik el, bejáratát oszlopcsarnok ékesíti. A felújítás során kicserélik a főtemplom elektromos- illetve gyengeáramú rendszerét és új világítási rendszert alakítanak ki. A meglévő lámpákat restaurálják és a korabeli lámpaburákat újragyártva helyezik azokra vissza. Az altemplomban páraelszívó rendszert, valamint új világítást létesítenek.
Az épület belső rekonstrukciója során a szentélyben átalakul a liturgikus tér, új miséző oltárt és felolvasót helyeznek el, melyeket különleges puciscai kőből faragnak ki, azonosan a 110 évvel ezelőtt felállított szószék kőanyagával. Mindezek mellett festő-restaurátor művészek közreműködésével megújulnak a kupolák és a falak is, az oszlopok, falpillérek pedig klasszikus műmárványt kapnak. A templom külső- és belső szobrai is a felújításra kerülnek.
A templom külső homlokzata, illetve a környéke is megújul. A homlokzat az érseki levéltárban fennmaradt akvarell alapján új festést kap, a bazilikához vezető nagy lépcsősor helyreállítását pedig fagyálló kövekből valósul meg. A főszékesegyház körül pedig természetes kővel burkolva egy új, dísznövényekkel szegélyezett körmeneti utat alakítanak ki, a létesítmény melletti területen pedig cukrászda és vizesblokk épül. A projekt második ütemében a két, egyenként 55 méteres nagytorony felújítására is sor kerül.
A tervezést és projektkoordinációt a Hadas Műterem Kft., míg az állványozási munkálatokat Layher megoldásokkal a LocalCOMP Kft. végzi. A teljes állványzat megtervezésében a Layher mérnökei voltak a szakemberek segítségére.
A székesegyház teljes felújításához egy flexibilisen alkalmazható állványrendszerre volt szükség. A Layher Allround felelt meg legjobban a kritériumoknak, mely homlokzati- és térállványként, valamint alátámasztásokra is egyaránt alkalmazható építési helyzettől függően. A sokoldalúan felhasználható, folyamatos fejlesztés alatt álló Allround állványrendszer mára a moduláris állványrendszer szinonimájává vált a piacon.
A külső rekonstrukció során a homlokzati felújítási munkákra, valamint a párkányok kőelemeinek cseréjére alkalmazzák a felépített állványzatot. Mindemellett a timpanonnál térállványként is szolgál, valamint annak oszlopainak és mennyezeti részének felújítását is segíti.
A homlokzati állvány építése során fontos volt, hogy körülbelül 80 cm hely maradjon a homlokzat és az állvány között annak érdekében, hogy a kivitelezők a lábazati köveket is cserélni tudják. Ezt úgy tudták megoldani, hogy az állványzat második szintjén a belső oldali konzolról folytatódik a felette lévő állvány. Az Allround rendszer nagy teherbírása és flexibilis alkalmazási módjának köszönhetően, változatos homlokzati geometria esetén is könnyen megoldható, hogy a projekt egyedi igényeihez rugalmasan alakítsák ki a Layher állványzatot.
A tambur külső felújítására íves homlokzati Allround állványzatot építettek Allround fali konzollal a falhoz rögzítve, így egy önhordó állványt létrehozva.
A főbejárat előtti 2 nagy szobor rekonstrukcióját pedig moduláris állványzattal oldották meg, míg az épület tetején található szobrok esetén a homlokzati állványt térállvánnyá bővítették, mely ebben az állapotában körbeveszi a szobrokat, könnyű hozzáférést biztosítva így a restaurátoroknak.
Ahogy azt korábban említettük, a tornyok felújítása a projekt II. ütemben fog megvalósulni. Ebben az ütemben a kivitelezők a már meglévő állványanyagot fogják újra felhasználni némi kiegészítéssel, így biztosítanak a Layher állványok igazán gazdaságos megoldást. Előreláthatólag a két nagytoronynál az Allround állványzatot konzol segítségével a torony falára fogják rögzíteni, ami így hozzávetőlegesen 45 méter magas lesz.
A belső felújítás során az Allround állványrendszert homlokzati- és térállványként, valamint alátámasztó állványként alkalmazzák. A belső falak mellett homlokzati állványként építették fel, a mennyezeti és boltozati restaurátori munkák esetén pedig a homlokzati állványokat rácsos tartóval vagy egyéb standard Allround elemekkel kötötték össze, így térállványzatot kialakítva, amelyről a szakemberek jobban hozzáférnek az érintett felületekhez.
Az oszlopok és egyéb díszítő elemek köré acél réstakarókat tettek, melyek segítségével pontosabban tudták lezárni a járófelületeket a még biztonságosabb hozzáférés érdekében.
A kupola belső felújításához érdekes állványozási megoldást alkalmaztak.
Mivel a tamburon nagyobb súlyú ablakokat kell lecserélni, így olyan állványrendszerre volt szükség melynek teherbírási képessége 500 kg/m². A nagy teherbírása miatt szintén a Layher Allround rendszerre esett a választás és egy 38 méter magas, 70 tonna súlyú térállvány került megépítésre a kupola alatt. Az állványzat nehéz súlya miatt az altemplom mennyezetét is alá kellett támasztani, mely pont a kupola alatt található. Ezt egy Allround alátámasztással oldották meg, hiszen az állványrendszer standard elemeinek felhasználásával biztonságos, nagy teherbírású alátámasztás építhető.
Az állványzaton belüli biztonságos és gyors közlekedés biztosítására Allround rendszerbe integrált Podest lépcsőket, a felújítási munkálatok zavartalan elvégzésére pedig acél járólapot, valamint acél hézagtakarókat alkalmaztak.
A projekt során 440 tonna állványanyag került felhasználásra. A tervek szerint 2022 őszére fejezik be a felújítási munkálatokat.
Fotó: Dernovics Tamás (magyarepitok.hu)