Doka egyoldali falzsaluzás

Doka egyoldali falzsaluzás

Mikor szükséges egy oldalról zsaluzni?

Egyoldali zsaluzásra általában akkor van szükség, ha a fal másik oldala nem hozzáférhető vagy nagyon messze van. Ilyen esetek például a meglévő épületek mellett, résfalak mellett, szigeteléstartó fal mellett, hangszigetelő dupla falaknál, kiszedett munkaárkok földpartja mellett történő zsaluzás. Vagy ilyen eset a vízépítési műtárgyaknál a nagyon vastag és hosszú tömbfalak zsaluzása, a gátépítési munkák vagy az alagutak bélésfalai. De ilyen lehet még a régi szerkezetek megerősítése köpenyezéssel.

Doka egyoldali falzsaluzás
Doka egyoldali falzsaluzás

Egyoldali falzsalu

Miben is más ez, mint a hagyományos kétoldali falzsalu?
A legfontosabb különbség, hogy a frissbeton nyomásából keletkező nagy vízszintes erőket nem tudjuk egyszerűen menetes ankerrudak segítségével felvenni. Mivel nincs kontra oldal, így a zsalu szimpla oldalán kell valamilyen méretezett teherbíró szerkezetet készítenünk.

Mi lehet ez?

Ezt természetesen a helyszíni adottságok figyelembevételével és a terhek nagyságától függően kell eldöntenünk.

Legegyszerűbb, ha a készítendő fal túloldalán van valamilyen teherbíró szerkezet, és például résfal esetén. Ilyenkor a hagyományos ankerrudak segítségével vissza tudjuk horgonyozni a zsalut. Ehhez nagy teherbírású dűbelek (az ankerek teherbírásával egyező, kb. 90 kN), úgynevezett kőzetankerek szükségesek. Ehhez viszonylag nagy átmérőjű (37 mm) lyukakat kell fúrnunk. Mivel ez a résfal vasalásával is ütközhet, így nem mindig garantált, hogy a zsalutábla ankerlyuk magasságában sikerül fúrnunk. Emiatt célszerű a zsalutáblák között fabetétet alkalmazni és ezen keresztül visszakötni a zsalut. A horgonyzásokat erőmérővel felszerelt feszítő berendezéssel kell próbaterhelni. Ez a módszer persze csak akkor működik, ha nincs vízszigetelés a résfalon, hiszen azt nem fúrhatjuk át.

Dupla (pl. hanggátló) falaknál egyszerűbb a helyzet, mert ott először megöntjük az egyik falat, majd a zsalu elbontása után a falban maradó ankerlyukakat használhatjuk a mellé kerülő fal zsalujának visszakötéséhez.

Doka egyoldali falzsaluzás
Doka egyoldali falzsaluzás

Következő egyszerű módszer, ha a közelben található elkészült vasbeton fal, akkor ott szembetámasztással is operálhatunk. Ehhez használhatunk vízszintesen elhelyezett normál Doka födémtámaszokat. Mivel a födémtámaszok teherbírása lényegesen kisebb, mint az ankerrudak teherbírása (20-90 kN), ezért statikailag méretezni kell a támaszok kiosztását. A vízszintes irányú terhelést vízszintes támaszokkal támasztjuk meg, ezért nem keletkezik függőleges erő, nem kell a zsalut lekötni az aljzathoz. Másik fontos dolog a meglévő vasbeton fal állékonysága. Nehogy a vízszintes támaszokkal „eldöntsük” a kész falat. Ezért vagy külön statikai ellenőrzés szükséges, vagy meg kell támasztani ezt a falat ferde támrudakkal. Olyan esetben is működik a szembetámasztás, ha a fallal szemben elérhető távolságban készül egy ugyanilyen egyoldali fal (liftaknák süllyesztéke, hosszú aknák esetén). Itt csak arra kell figyelni, hogy a betonozás kis rétegeken történjen mindkét oldalon felváltva.

Doka egyoldali falzsaluzás
Doka egyoldali falzsaluzás

Ha a szembetámasztandó falak távol vannak egymástól és így nincs elég hosszú támaszunk, akkor a keretes nagyteherbírású Doka Staxo 100 alátámasztó tornyot használhatjuk elfekteve. Ennek teherbírása már közel van az ankerek teherbírásához, ezért elég a zsalutábla ankerlyukainak közelében támasztanunk.

Doka egyoldali falzsaluzás
Doka egyoldali falzsaluzás

Kisebb falmagasságoknál lehetséges a zsalu megtámasztása ferde födémtámaszokkal. Itt is ugyanaz a helyzet, mint a szembetámasztásnál, vagyis méretezni kell a támaszok kiosztását. A ferde támasztás miatt a támasztó erőknek lesz függőleges komponense is. Ez a zsalut fel akarja emelni, emiatt a zsalutáblák függőleges lekötése szükséges. Ez a módszer inkább kisebb falmagasságoknál javasolt csak, mivel sok hibalehetőséget rejt magában. Ilyenek például, hogy a támaszokat hogyan rögzítjük a zsaluhoz. Ha csak simán nekitámasztjuk a táblák vízszintes bordáinak, akkor a ferde támaszok el fogják hajlítani tábla bordáit és tönkretehetik a zsalut. Ezért a táblákra vízszintes acél síneket rögzítünk, majd a függőleges bordáknál támasztjuk neki a födémtámaszt. A födémtámasz talplemezei is elhajolhatnak, ha nem teszünk alá megfelelő méretű fa éket.

A hírben szereplő termékek
Doka födémtámaszok
 
Doka födémtámaszok

A Doka födémtámaszok minden felhasználáshoz helyes választást jelentenek és nagyban támogatják az építkezéseken végzett kemény munkát. A szabadalmaztatott számozott lyukak, a zúzódás és kiesés elleni védelem, a kovácsolt anyák, a tűzihorganyzott kivitel és a gazdaságos rögzítő kengyel az Eurex top és Eco födémtámaszok azon tulajdonságai, melyek világszerte meggyőzték ügyfeleket. A Doka kiváló minőségű födémtámaszai kívül-belül horganyzottak. Az Eurex 20 és az ECO 20 födémtámaszok kihúzási hossztól függetlenül 20 kN, az Eurex 30-as födémtámaszok, 30 kN, az Eurex 60-as födémtámaszok 60 kN teherbírásúak. A födémtámaszok kihúzási tartománya 92 cm-től 700 cm-ig terjed, az Eurex 60-as támaszok akár 11 m-ig toldhatók.

Termékismertető
Tovább
Termék kártya
Doka Staxo 100 alátámasztó állvány
 
Doka Staxo 100 alátámasztó állvány

A Staxo 100 alátámasztó állvány robusztus acél kereteit nagy alátámasztási magasságokhoz és nagy terheléshez fejlesztették ki. Egyedülállóan hatékony és gyors alátámasztó állvány.

BIM
Termékismertető
BIM
Tovább
Termék kártya
Kategóriák
Zsaluelemek, zsaluzási segédanyagok, állványelemek, létrák
Zsaluelemek, zsaluzási segédanyagok, állványelemek, létrák
Alátámasztó állványok, támaszok
Alátámasztó állványok, támaszok
Födémzsaluzatok
Födémzsaluzatok
Falzsaluzatok
Falzsaluzatok
Zsaluk, állványok
Zsaluk, állványok
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...