Az XPS és az EPS hőszigetelőlapok közötti különbség

Az XPS és az EPS hőszigetelőlapok közötti különbség

A FIBRANxps leggyakoribb felhasználási területei

Az expandált polisztirol (EPS) és az extrudált polisztirol (XPS) termékek a leggyakrabban használt hőszigetelő anyagok közé tartoznak az építőiparban. Alapvetően mindkettő alapanyaga polisztirol, azonban a gyártási folyamatuk közötti jelentős különbségek miatt nem alkalmasak ugyanolyan felhasználási területeken való alkalmazásra.

EPS szigetelés gyártása

Az expandált polisztirol vagy EPS hőszigetelés kisméretű polisztirol gyöngyökből készül, amelyek körülbelül 100°C-os hőmérsékleten a vízgőz és a pentán gáz hatására kitágulnak, és ezzel eredeti térfogatuk akár 50-szeresére is növekedhetnek. A stabilizálódás során a gyöngyök felülete megszilárdul, a bennük található hajtóanyag összehúzódik és ennek hatására levegő diffundál azokba. A gyártás az úgynevezett "blokkformákban" folytatódik, amely során egy újbóli gőzölést követően összepréselik a habosított polisztirolgyöngyöket. A gyöngyök között szabálytalan üregek alakulnak ki, ami egy részben zárt cellaszerkezetű anyagot eredményez.

XPS szigetelés gyártása

Az extrudált polisztirol, avagy XPS szintén kisméretű polisztirol gyöngyökből készül, viszont ennél nem használnak pentán gázt a gyártás során. A nyersanyagot habosítószerekkel és adalékanyagokkal (például égésgátlókkal) keverik, majd az elsődleges extruderbe adagolják, ahol magas nyomáson és hőmérsékleten minden megolvad és összekeveredik. Az olvadt elegyet ezután egy másodlagos extruderbe táplálják, ahol hűtik és tovább keverik mindaddig, amíg az el nem hagyja az extrudert. A habosító gázok és a nyomáskülönbség miatt a keverék gyorsan megduzzad és megszilárdul, ezzel egy végtelen habszalagot képezve, ami a gyártósoron haladva lassan lehűl és megkeményedik. 

A FibranXPS hőszigetelő lapok gyártása
A FibranXPS hőszigetelő lapok gyártása
A folyamat végén a hőszigetelést a kívánt hosszúságúra vágják, éleket képeznek és szükség esetén a lemezek felületét a felhasználás céljának megfelelően kezelik.

A gyártás eredménye egy sűrű, zárt cellaszerkezet, ami megakadályozza a víz behatolását a szigetelőlemez belsejébe, biztosítva ezzel annak hosszú távú szilárdságát.

Az XPS szigetelés zártcellás szerkezete
Az XPS szigetelés zártcellás szerkezete
XPS szigetelés zártcellás szerkezettel
Az EPS hőszigetelés szerkezete
Az EPS hőszigetelés szerkezete
EPS szigetelés szerkezete a gyöngyök közötti résekkel

Hővezetési tényező

A két anyag nagyon hasonló hővezető képességgel (jelölése lambda, "λ"; mértékegysége W/mK) rendelkezik. Ez minél alacsonyabb, annál kedvezőbb az adott anyag hőszigetelési képessége. Az EPS vonatkozásában ez az anyag sűrűségével arányosan változik, minél nagyobb a sűrűség, annál alacsonyabb a lambda érték. Speciális adalékokkal, például grafit hozzáadásával is javítható a hővezetési tényező. Az XPS termékek tekintetében a vezetőképesség többnyire a termék vastagságától függ, a vékonyabb lapok lambda értéke általában alacsonyabb, mint a vastagabb tábláké. Az EPS táblák 0,031 - 0,039 W/mK közötti lambda értékkel bírnak, míg az XPS tábláknál ez a 0,032 - 0,036 W/mK tartományban mozog.

Nyomószilárdság

Az EPS és XPS hőszigetelő lapok nyomószilárdsági értékei azt mutatják meg, hogy milyen mértékű terhelés esetén következik be 10%-os alakváltozás. Az EPS szabványos nyomószilárdsági osztályai 70 kPa-től 200 kPa-ig terjednek, de nagyobb anyagsűrűséggel és speciális alapanyagok felhasználásával 300 vagy akár 400 kPa nyomószilárdság is elérhető. Az XPS hőszigetelés 300 kPa-tól 700 kPa-ig terjedő osztályokra oszlik, köztes kategóriát képeznek a 400 és 500 kPa nyomószilárdságú táblák. A hőszigetelés típusát a várható terheléstől függően szükséges megválasztani. A 300 kPa-os termékek általában lapostetők, a 400 vagy 500 kPa nyomószilárdságú lapok ipari padlók, a 700 kPa-os táblák pedig extrém terhelésnek kitett szerkezetek, például repülőterek vagy forgalmas területek szigetelésére szolgálnak. A szükséges nyomószilárdság meghatározása építőmérnök által végzett számítások alapján kell, hogy történjen.

FibranXPS felhasználása lapostetőn
FibranXPS felhasználása lapostetőn
FIBRANxps alkalmazása lapostetőn
FibranXPS felhasználása alaplemez alatt
FibranXPS felhasználása alaplemez alatt
FIBRANxps alkalmazása alaplemez alatt

Vízfelvétel

Anyagszerkezetének köszönhetően az XPS hőszigetelés vízfelvétele alacsonyabb az EPS szigeteléshez képest. Az XPS sűrű, zártcellás szerkezetének köszönhetően gyakorlatilag vízálló és a párának is ellenáll az extrudált polisztirol szigetelés. Ezt remekül szemlélteti az alábbi videó:

Felhasználás

Bár mindkét termék kiváló hőszigetelési megoldás, mindig be kell tartani a "megfelelő anyag a megfelelő helyen" szabályt. A fenti ​​tulajdonságok alapján egyértelmű, hogy az XPS olyan szigetelő anyag, amely alkalmas olyan alkalmazási területeken való használatra is, ahol más termékek esetleg nem jöhetnek szóba. Magas páratartalom, fokozott nyomóterhelés vagy a kettő kombinációja – a FIBRANxps hőszigetelés a megfelelő opció.

A leggyakoribb felhasználási terültek, ahol a FIBRANxps a legjobb választás:

  • különböző funkciójú lapostetők hőszigetelése,
  • szigetelés az alaplemez alatt,
  • pincefalak és lábazatok hőszigetelése,
  • vakolt és burkolt (kő, kerámia, stb.) homlokzatok hőszigetelése,
  • ipari padlók, repülőterek, kocsibeállók szigetelése,
  • épületen belüli helyiségek hőszigetelése,
  • ablakpárkányok és ereszek készítése.
FibranXPS felhasználása ipari padlóknál
FibranXPS felhasználása ipari padlóknál
FIBRANxps alkalmazása ipari padlónál
FibranXPS felhasználása lábazaton
FibranXPS felhasználása lábazaton
FIBRANxps alkalmazása pincefalon és lábazaton

Az extrudált polisztirolból készült hőszigetelő termékek alkalmazása a megfelelő választás a hatékony hővédelem érdekében a környezeti hatásoknak leginkább kitett körülmények mellett is. 

A hírben szereplő termékek
FIBRANxps 300-L extrudált polisztirol szigetelőlapok FIBRANxps 400-L extrudált polisztirol szigetelőlapok FIBRANxps 500-L extrudált polisztirol szigetelőlapok FIBRANxps INCLINE lejtésképző extrudált polisztirol szigetelőlapok
 
FIBRANxps extrudált polisztirol szigetelések
11 termék

A 300-tól 700 kPa-ig terjedő nyomószilárdsággal rendelkező FIBRANxps hőszigetelő termékek, egy vagy két rétegben beépítve használhatóak a legnagyobb követelményeket támasztó, vízszigeteléssel védett, vagy nem védett szerkezetekben. Amennyiben a szakértő kivitelező gondosságával kerülnek beépítésre a Fibran szigetelőanyagok, hosszú távú és hatékony energiapajzsot alakítanak ki.

11 termék
Termékismertető
Műszaki adatok
CAD
Tovább
Termék kártya
Kategóriák
Polisztirol szigetelések
Polisztirol szigetelések
Hőszigetelések, hangszigetelések
Hőszigetelések, hangszigetelések
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...