Padlóba, lapostetőbe és lépéshangok csillapítására
Ez persze nem azt jelenti, hogy fáznunk kellene. A tavaly életbe lépett, 31/2010/EU számú épületenergetikai direktíva kimondja, hogy kilenc év múlva már csak közel zéró energiafelhasználású épületeket lehet engedélyezni az Európai Unióban. Az elképzelések szerint ezekben az épületekben ugyanúgy nem fáznak, mint a passzívházakban. A minimális energiaveszteséget megújuló energiaforrásokkal pótolnánk, így függetleníteni tudjuk magunkat a kőolaj- és gázexportáló országoktól. Ez viszont még elég messze van - legalábbis ami a szemléletet és a szabályozást illeti. Ahhoz, hogy 2019-re megközelítsük ezt a szintet, jelentősen csökkenteni kell épületeink energiafelhasználását. A 7/2006. TNM rendelet megértett a felülvizsgálatra és a tervezet nemrégiben napvilágot is látott. 2019-re a falak hőszigetelő képességét 55%-kal kell javítani, de a padlók, födémek hőátbocsátási tényezőjét is felére kell csökkenteni. Ehhez a mai szerkezeteket és anyagokat jelentősen fejleszteni kell. Ezt a fejlesztést lépte meg az Austrotherm Kft., mikor az elmúlt években népszerűvé vált Grafit® és Grafit Reflex® homlokzati hőszigetelő termékek után új, grafitadalékos EPS lemezeket hozott forgalomba.
Padlóba, lapostetőbe
A terhelhető AT-N100 és AT-N150 szürke színű változatai, a Grafit® 100 és a Grafit® 150 15-20%-kal alacsonyabb hővezetési tényezőjű termékek. Használatukkal csökkenthetők a szerkezeti vastagságok, ami különösen a fokozott hőszigetelésű, alacsony energiájú házaknál és passzívházaknál előnyös.
A hangszigetelő anyagok többségese jó hőszigetelő is, de ezt a tulajdonságot nem mindig használjuk ki. Emeletközi födém esetében fűzött tereket választunk el, így a hőszigetelésnek nincs semmilyen szerepe. Más az eset a talajon fekvő padlónál. Ilyenkor nem kérdéses, hogy szükség van a hőszigetelésre, inkább az a kérdés merül fel: szükség van-e a kopogó hangok gátlására? Természetesen igen, hiszen a testhangok szabadon tudnak tovaterjedni a merev épületvázon, és csak akkor halnak el, amikor egy rugalmas anyag felveszi, felemészti az energiáját. Aki lakott már panelépületben, az jól tudja, hogy ha valaki nekilát falat fúrni, azt az egész házban érzik. Igaz ez a kisebb épületekre is, ha nem választjuk el rugalmas anyaggal a járófelületet, úgy hallani fogjuk a léptek koppanását az egész lakásban; akkor is, ha csak a pincében van a zajforrás. Érdemes tehát ilyenkor, mikor mindkét funkciót jól be tudja tölteni a szigetelőanyag, a fokozott hőszigetelő képességű Grafit® L4, L5 anyagokat beépíteni.
Az energiahatékonyság iránti igény sorra hívja elő az új termékeket. Pár évvel ezelőtt még mindenki csak a fehér színű EPS lemezekkel szigetelt. A grafitadalékos hőszigetelések még csak most kezdenek elterjedni, de hamarosan az lesz a kirívó, ha valaki nem a szürke anyagokat használja épülete hőszigetelésére.
A Grafit® expandált polisztirol termék letölthető adatlapjáért kattintson a hír alatti termékképre, ha árajánlatot vagy bővebb információt szeretne kérni az Austrotherm Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.