A korszerű, energiatakarékos épületeknek ma már nem csak a hőszigetelés, hanem a megfelelő árnyékolás is elengedhetetlen része
Az erőforrások folyamatosan csökkennek, az energiaköltségek pedig ezzel együtt emelkednek. Eközben növekszik az igény a nagyobb kényelemre: senki sem szeretne nyáron otthonában, vagy munkahelyén elviselhetetlen hőségtől szenvedni.
A lakó- és irodaépületek hűtésének energiaigénye évtizedek óta növekszik. Ennek egyik oka a homlokzatok folyamatosan növekvő üvegfelületei. Fontos tehát lehetőségeket keresni arra, hogy az épületek költséges és drága klímatechnika nélkül, fenntartható módon biztosítsanak megfelelő belső hőmérsékleti viszonyokat használóik és lakóik számára. A robbanásszerűen elterjedt hőszigetelési hullámnak köszönhetően az épületek télen egyre kevesebb értékes fűtéshőt adnak le a környezetüknek - a mai legkorszerűbb házak esetében már csak 10 %-át annak, amely az 1990-es évek elején még standard volt. Ezzel ellentétben a Nemzetközi Energia Ügynökség a helyiségek hűtéséhez szükséges energiaszükséglet ötszörös növekedését prognosztizálja!
Amióta a klímaberendezés a gépjárműveinkben alapfelszereltségnek számít, azóta egyre kedveltebb lett a lakóépületekben is. Ugyanis, ha valaki az autójában kellemes hőmérsékletet tart, miért izzadna nyári estéken 30°C-os melegben a szobában? Ezért már márciustól kezdve növekszik a hűtőberendezések eladása az elektromos szaküzletekben. Készülékenként 2 vagy 3 kW-ból kiindulva ki lehet számolni ezen készülékek óriási összesített energiafelhasználását, ha egyszerre be vannak kapcsolva.
A klimatizálás miatt megnövekedett áramfelhasználás nagy függőséget jelent a nyersolaj- és gázellátóktól, amely országok ráadásul gyakran politikailag instabil térségekben helyezkednek el. Ezt a függőséget a minimumra kellene csökkenteni. A klimatizálás megfékezése az úgynevezett "passzív" hűtési technikák támogatásával kezdődik, amelyek közül a legfontosabb a napvédelem.
Az időszakos napvédelem csökkenti az irodában a hűtésterhelést.
A "Keep Cool" keretén belül kiemelt megoldásként kezelik az árnyékolástechnikát. Megmutatják, hogy mennyi energiát lehet megspórolni a hűtés, világítás és fűtés területén a passzív technikák, mint például a zsaluziák, redőnyök és napellenzők által. Kiemelik a multifunkcionális rendszereket, amelyek napvédelmet, tükrözés elleni védelmet, nappali világítást, betekintés elleni védelmet, külvilággal való kapcsolatot egyszerre biztosítanak. Mindezek a tervezők és felhasználók számára segítséget nyújtanak a megfelelő rendszer kiválasztásában.
Standard épülettípusok (lakóépület, irodaépület) számára a francia Institutes Armines és az Osztrák Energia Ügynökség szimulációs számításokat végzett, amelyek azt mutatják, hogy az árnyékolástechnika jelenti a leghatékonyabb intézkedést az ideális nyári hőérzet biztosítására és a hűtés energiaszükségletének csökkentésére. Az eredmények szerint az energiamegtakarítás nagyságrendileg magasabb, mint ami az energiahatékony készülékek, az energiatakarékos világítás, a mechanikus szellőzés és más passzív lehetőségek által elérhető. Különösen érvényes ez a nyílászárón kívül felszerelt napvédelemre.
Az ábra azt mutatja, hogy a napvédelmi technika - az épület típusától függően - mennyire befolyásolja a hűtési igényt. A napvédelem 45-75%-os hűtésterhelés csökkentéssel a leghatékonyabb intézkedés a lakó- és irodaépületek építésénél.