A talajszint alatti épületrészek megfelelő hőszigetelése

A talajszint alatti épületrészek megfelelő hőszigetelése

A RAVATHERM XPS hőszigetelések kiválóan alkalmazhatóak a nedvességnek kitett helyeken is

A terepszint alatti épületrészek hőszigetelése létfontosságú a benne található helyiségek komfort feltételeinek betartása érdekében, ugyanakkor az itt használható hőszigetelésnek különleges igénybevételnek is meg kell felelnie:

  • állandó és/vagy fokozott nedvességterhelés (talajpára, talajnedvesség, talajvíz, rétegvizek),
  • oldalnyomás, ami a terepszint alatti mélységgel és a környező talajszerkezet belső súrlódási tulajdonságainak függvényében változik (szükséges a geotechnikai/talajmechanikai viszonyok ismerete).

A felszín alatti szerkezetek hőszigetelésének előnyei:

  • jelentősen csökkenti a fűtött helyiségek hőveszteségét
  • a fűtetlen épületrészek esetén csökkenti a hőingadozást, így növeli a szerkezet élettartamát
  • megakadályozza a páralecsapódást, ezért hatásos a penészedés ellen
  • védi a vízszigetelést a hőingadozástól és a mechanikai hatásoktól, így növeli annak tartósságát
  • véd a fagy ellen
  • megakadályozza a talaj lehetséges elcsúszását, süllyedését

A hagyományos pinceszinti rétegsorrend kívülről: talaj – fal – vízszigetelés – hőszigetelés – pincefal, amikor a vízszigetelés kerülhet ún. szigetelést tartó falra, majd azt követően készül a szükség szerinti hőszigetelés és a pincefal, vagy fordított építési sorrend esetén (pincefal – vízszigetelés) ún. szigetelést védő fal szükséges. A szigetelést tartó-, vagy védő-fal általában falazott, ritkán öntött-falas szerkezet.

A hőszigetelő táblák helyes elhelyezése

A RAVATHERM XPS hőszigetelő táblák önmagukban a vízszigetelést nem oldják meg, arról a szigetelt fal mögötti tér szárazsági követelménye szerinti talajvíz, talajnedvesség vagy talajpára elleni szigeteléssel kell gondoskodni.

A talajszint alatti épületrészek megfelelő hőszigetelése
RAVATHERM XPS alépítményi hőszigetelés

Talajjal érintkező vízszigetelt falfelületeken a mechanikai rögzítés nem megengedett a vízszigetelés folytonosságának védelme miatt. Itt minden esetben ragasztással kell a hőszigetelő lemezeket rögzíteni. A ragasztó igénybevételtől függően lehet poliuretán ragasztóhab vagy bitumenbázisú, oldószermentes egy- vagy kétkomponensű ragasztó. Talajvíz esetén teljes felületű ragasztással ez utóbbit kell használni. Terepszint felett a ragasztást célszerű – tudatosan tervezett – dübeles rögzítés kiegészítéssel biztosítani.

Különös gondossággal kell eljárni a hőszigetelt pincefalak melletti talajvisszatöltés során. A RAVATHERM XPS hőszigetelő táblák mellé célszerű a magas vízáteresztő képességű töltés beépítése (egyszemcsés kavics, egyszemcsés kőzúzalék). A földvisszatöltés rétegesen és gondos tömörítéssel készüljön, mert így elkerülhető a talaj természetes ülepedéséből a felületre ható csúsztatóerő. Azonos szabályok szerint kell eljárni szivárgó építés esetén is. Szabálytalan visszatöltés esetén, az ülepedő talaj elmozdítja, károsítja, roncsolja a hőszigetelést.

A talajvíznyomásnak, rétegvizeknek kitett épületek megvalósítása mindig fokozott körültekintést igényel. A vízszigetelést vagy a vízzáró betonfalat, lemezalapot, padlólemezt úgy kell tervezni és kivitelezni, hogy az épület teljes élettartama alatt ellenálljon a víznyomás okozta igénybevételeknek. A talajvíznyomás elleni szigetelés tervezési szempontjait, az alkalmazható megoldásokat az alépítmények szigetelésére vonatkozó irányelvek tartalmazzák. Az extrudált polisztirolhab hőszigetelő lemezek előnyösen alkalmazhatók vízzáró beton alépítmény esetén, a vasbeton lemezalap és pincefal bennmaradó zsaluzataként, illetve függőleges szerkezeten utólagos elhelyezéssel is. Alternatív megoldás, amikor csak a lemezalap vízzáró vasbeton, a pinceoldalfalon pedig talajvíznyomás elleni szigetelés készül. A vízzáró vasbeton szerkezetek belső felületén – ha a helyiség funkciója megköveteli – nedvesség, illetve pára elleni szigetelést kell készíteni.

A hőszigetelő lemezek maximális beépítési mélységét úgy kell meghatározni, hogy a hőszigetelő táblákat érő együttes igénybevételek ne haladják meg a nyomószilárdság tartós terhelésre vonatkozó tervezési értékét.

A talajszint alatti épületrészek megfelelő hőszigetelése
A talajszint alatti épületrészek megfelelő hőszigetelése

Talajvíznyomás esetén az alépítmények hőszigeteléséhez a lépcsős élképzésű, hőhídmentesen illeszthető a RAVATHERM XPS 300 SL, valamint 500 SL és 700 SL hőszigetelő lemezeket zárt hézaggal, eltolt kötésben kell teljes felületű ragasztással rögzíteni a vízzáró beton pinceoldalfalhoz vagy a talajvíznyomás elleni szigeteléshez. Az oldószermentes hideg bitumenes ragasztót fogazott simítóval célszerű felhordani a vízszigetelés és a hőszigetelő táblák felületére, majd simítóval áthúzva elegyengetni és a felületeket egymáshoz nyomni. A függőleges felületen beépített hőszigetelő táblák alsó megtámasztása szükséges, megakadályozandó a képlékeny bitumenes ragasztóval rögzített hőszigetelésnek a földvisszatöltés tömörítésekor történő esetleges lecsúszását. Fokozott figyelmet kell fordítani a kivitelezés során a már elkészült talajvíznyomás elleni szigetelés épségére.

A hírben szereplő termékek
RAVATHERM XPS 300 WB hőszigetelés RAVATHERM XPS 300 SL hőszigetelés	RAVATHERM XPS 300 ST hőszigetelés RAVATHERM XPS 500 SL hőszigetelés
 
RAVATHERM XPS hőszigetelés
5 termék

A kék színű RAVATHERM XPS hőszigetelő lemezek lehetővé teszik az olyan különleges igénybevételű épületrészek hőszigetelését, mint az épületlábazatok, lapostetők, pincefalak, ipari padlók, homlokzatok. Az XPS (extrudált polisztirolhab) egy olyan homogén, zártcellás anyagszerkezetű hőszigetelés, mely kiváló hőszigetelő képessége mellett vízálló, sőt nagy nyomószilárdságának köszönhetően ellenáll az állandó, több tonnás fizikai terhelésnek is.

5 termék
Termékismertető
Műszaki adatok
BIM
Tovább
Termék kártya
Kategóriák
Polisztirol szigetelések
Polisztirol szigetelések
Hőszigetelések, hangszigetelések
Hőszigetelések, hangszigetelések
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...