A Mapei rugalmas fugázóanyagai igazi problémamegoldók
A burkolás egyetlen témakörében sem feszül olyan ellentét a szakma szerinti műszaki szükségesség és a valós megrendelői igények között, mint amivel nap mint nap találkozunk a fugaszélesség témakörében.
Ha egy burkoló egy kültéri 60 cm-es lapnál azt mondaná, hogy 7 mm-es fugával rakja le, mert ez a műszaki követelmény, akkor a megrendelő kinevetné és végül nem kérné a munkát. A 2-3 mm-es fugaszélesség a járatos méret, ettől a megrendelőnél felfelé eltérni szinte lehetetlen.
A burkolással foglalkozó szakmai szervezet a MÉVSZ (Magyar Építőkémia és Vakolat Szövetség) műszaki indokok alapján egyértelműen meghatározza a fugaszélességeket. Szakmai szervezetként nem volt és nem is lehetett tekintettel a változó divatra és megrendelői igényekre. A fugaszélesség maghatározásakor egyetlen szempontot vettek figyelembe, mégpedig azt, hogy olyan minimális szélességeket határozzanak meg, ami a különböző kerámia minőségek rugalmassági modulusainak szélső értékei mellett is fel tudja venni a várható mozgásokat, hőtágulásokat. És persze mindezt valamekkora biztonsági tényezővel megszorozva. Így történhetett meg, hogy a műszaki és megrendelői igények ilyen távol kerültek egymástól.
*Forrás: Magyar Építőkémia és Vakolat Szövetség: Műszaki irányelv - Kerámiaburkolatok kialakítása
Megfelelő fugaszélesség - vállaljuk a kockázatot?
A burkolónak pedig látszólag két választása van. Ha a műszaki kockázat miatt nem csinálja meg a munkát akkor éhen hal. Ha vállalja a kockázatot, akkor a később bekövetkezett hibákat kell javítania. Azonban, ha azt gondoljuk, nem tehát mást, akkor tévedünk.
Először is fel kell hívnia a megrendelő figyelmét a műszaki kockázatra. El kell magyaráznia - nyugodtan hivatkozhat a MÉVSZ kiadványra -, hogy a szakma álláspontja bizony más. Márpedig neki ezt kellene betartania. Ha nem, akkor lapok torlódása miatti lapfelválás vagy törés várható. Ha ennek a kockázatát a megrendelő felvállalja - lehetőleg írásban - akkor minden rendben van. Ha ezt a burkoló megteszi, akkor egyrészt lehetőséget adott a műszaki kockázatok megismerésére, másrészt jogilag is védhetővé vált az, hogy eltért a szakmai elvárásoktól. Emellett, ha igazán jó szakember, akkor jó műszaki megoldásokkal tovább javítható a helyzet.
Rugalmasabb fugák választásával javítható a helyzet
Rugalmasabb fuga választásával, vagy a burkolati dilatációs mezők csökkentésével a kockázat is csökkenthető. A hagyományos fugák rugalmasságában is vannak eltérések.
Az Ultracolor Plus például rugalmasabb, mint a Keracolor FF Flex. Ha kültéren oldalfalon vagy beltérben kell fugázni, akkor a Flexcolor készre kevert diszperziós fugázó nyújt a Mapei által is garantált megoldást. A 3 leggyakoribb színben kapható diszperziós termék lényegesen rugalmasabb, mint a cementes társai. Így kényes esetekben igazi problémamegoldó termék lehet.