Mit tehetünk, hogy megelőzzük a kéménykárokat?
A Schiedel szaktanácsadóihoz több ízben is fordultak tanácsért olyanok, akiknek régi falazott kéményük vagy az új, de szakszerűtlenül, figyelmetlenül megépített, illetve üzemeltetett kéményrendszerük miatt kisebb-nagyobb káruk keletkezett. 25 év a hazai kéményszakmában elég idő ahhoz, hogy a Schiedel sokféle kéményproblémával találkozva átadhassa tapasztalatait és jó tanácsokkal segítse megelőzni a baleseteket, kéménykárokat.
A kémény négy fontos, kritikus pontja:
A kémény négy fontos, kritikus pontja:
- a kémény indítása
- a kazáncsatlakozás
- a statika és megtámasztás
- a kéménytorkolat kialakítása
A kéménytalp
A kémény indítása fontos pont, mert a kéményben lefolyó kondenzátumot anélkül kell a csatornarendszerbe vezetni, hogy az a kéménylábat átnedvesítené, vagy a környező falszerkezetet eláztatná. Jó kezdéssel egyszerűbb a folytatás!
A kéményszakértő tanácsa: a kondenzátum elvezetéséről mindenképpen gondoskodjunk. Ha a csatornahálózat segítségével szeretnénk ezt megoldani, akkor egyeztetni és engedélyeztetni kell a helyi vízművekkel is, ugyanúgy ahogy például az esővíz csatornába való bekötését is.
A kéményszakértő tippje: a kész kéményláb
A Schiedel Absolut kéményrendszer első métere gyárilag egybeszerelt. Az egyméteres kéménylábban a kémény indításához szükséges összes alkatrész a helyén van. Beépített szifonnal, a helyre emelést segítő kampókkal és variálható levegőkürtő modulokkal együtt sokoldalú felhasználást tesz lehetővé.
A csatlakozás
A fűtési rendszer kialakítása során kritikus pont a kémény és a kazán összekapcsolása. Nemcsak a megfelelő bekötés magasságára kell odafigyelni, hanem arra is, hogy a rákötéskor a kéménycsonk és a kazánbekötő között elegendő hézagot hagyjunk. A bekötés rendszerjellegű kialakításával megelőzhető a kéménycsonk lerepedése.
A kéményszakértő tanácsa: a kéménycsonk és a kazánbekötő cső között minimálisan 1 cm-es hézagot hagyni kell - ez a hőtágulás miatt fontos, hiszen hő hatására a kályha fém füstelvezető csöve jobban kitágul, mint a kerámiacső csonkja, vagy más anyag. Ha a kéménycsonk és a bekötő cső között nincs hézag, túlzott felmelegedéskor a kerámiacső elrepedhet.
A kéményszakértő tippje: a bekötő adapter
A Schiedel bővítő adaptert azért ajánlják, mert a csonk meghosszabbítása nélkül nyújt rendszermegoldást. Tökéletes kapcsolatot tesz lehetővé a kályhacső és a kémény között, és megakadályozza az anyagok eltérő mértékű hőtágulása miatt gyakran előforduló kéménykárokat.
A megerősítés és megtámasztás
A szélsőséges időjárás okozta kéménykárok megelőzhetők. A kémény szabadon álló szakaszai épületen belül és kívül egyaránt kritikus részek. A szabadon álló kéményszakaszok megerősítése, illetve a kémény tetőszarufák közötti megtámasztása nem csupán esztétikai, hanem sokkal inkább biztonsági kérdés.
A kéményszakértő tanácsa: soha ne használjunk tetőléceket a kémény megtámasztásához! A kémények megtámasztása csakis nem éghető anyagokkal történhet, amelynek a tető mozgása miatt fellépő erőhatásokat is bírnia kell.
A kéményszakértő tippjei: a kéménytámasztó szerkezet és a megerősítő készlet
A Schiedel kéménytámasztó szerkezet stabilabbá és biztonságosabbá teszi a kéményt. A kéménytámasztót igény szerint a szarufa fölé, alá vagy közé lehet felszerelni. A kéménytámasztó univerzálisan minden tetőlejtéshez hozzáigazítható. Tompítva a tető mozgásait hatékonyan akadályozza, hogy a kémény beton köpenytéglái megrepedezzenek. Hőhidak létrejötte kizárt, mivel a szerelési felület szigetelhető.
A Schiedel megerősítő készlet a kéményszerkezet statikai biztosítását szolgálja a tetősík felett. Viharos szél, erős hónyomás sem dönti el így a kéményt. A megerősítő készletet a kémény összeépítésekor a köpenytégla sarokfurataiban kell elhelyezni, és a készlethez csomagolt habarccsal kiönteni, így biztosítva a statikát.
A kéménytorkolat
Az idő múlása és az időjárás próbára teszi az épület külső részeit. A külső vakolat megrepedezhet. Mivel a kémény a tetőn helyezkedik el, a vakolat esetleges hiányosságai állandóan szem előtt vannak. A tetőn elvégzendő munka veszélyes lehet, sokszor szakembert igényel, ezért komoly nyűgöt jelenthet minden tulajdonosnak.
A kéményszakértő tanácsa: a kémény állékonysága javítható azáltal, ha a ház falához hasonlóan, a tetőn túli, szabadon álló szakaszt is szigeteljük. A szigetelés fokozza a kémény időtállóságát, hiszen segítségével ritkábban van szükség a természeti viszontagságok és az idő múlása miatt megrepedezett vakolat felújítására. A heves esőzések miatt a kéménybe kívülről beáramló, nagy mennyiségű nedvesség ellen hatékony védelmet jelenthet az ún. esővédő sapka.
A kéményszakértő tippjei: a hőszigetelt vakolathoz illeszkedő kéményfedlap és az esővédő sapka
A Schiedel fedlapok könnyűbetonból készülnek és csavarok segítségével rögzíthetők a kéményhez. A Schiedel hálóerősített, vékony könnyűbeton fedlapjai a hagyományos nehézbeton, illetve műkő fedkövekhez képest sokkal könnyebbek. Ez a kémény legfelső szakaszának építésekor rendkívül nagy előny, mert a fedlap magasba való emelését nagyban megkönnyíti. A széles méretválaszték lehetővé teszi, hogy a kéményt körbeszigeteljék, díszkővel burkolják, vagy akár kisméretű téglával körbefalazzák.
A Schiedel esővédő sapka hatékonyan és egyszerűen védi a kéményt heves esőzések esetén. Már védőrácsos kivitelben is elérhető.
Szellőzőkürtős a kéménye? Önnek ajánlják a Schiedel levegőkürtő sapkát, amely a szellőzőkürtő aknájának lefedésére szolgál, illetve madarak és szemét, például falevelek, ágak bejutása ellen is véd.
A Schiedel kéményrendszerek termékismertető katalógusait, ezen belül a födémáttörésre vonatkozó építési utasításokat a hír alatti termékképre kattintva érheti el. Ha árajánlatot vagy további felvilágosítást szeretne kérni a Schiedel Kéménygyár Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.