Kulcsszerepet kapott az előzetes állványtervezés
2016-ban kezdődött a főváros Huba utcai Sarutlan Karmelita Rendtartomány Budapest Fővárosi védelem alatt álló épületegyüttesének felújítása, amelynek állványozás szempontjából legérdekesebb eleme a templom.
A szerkezethelyreállítási kivitelezési munkálatokat a fővállalkozó Bux Bau Kft. végzi. Az állványozásért és a felvonóért Strausz Péter irányításával a Bakony-ács Kft. szakemberei felelnek, akik kifejezetten templomok felújítására specializálódtak. Az állványozó csapat a megbízható és biztonságos Layher termékeket használta a projekt sikere érdekében.
A tervezés kulcsfontosságú az állványozási munkák során
Templomok esetében különösen lényeges, hogy az állványzatot pontosan megtervezzék, hiszen ezek az épületek változatos geometriájú, tagolt homlokzati képet mutatnak; tornyok, pillérek, szobrok, párkányok ékesítik, amelyekhez az állványzatot is pontosan kell hozzáigazítani a profi kivitelezési munkához. A biztonságos Layher állványrendszerek alkalmazásával azonban ez is adott.
Tornyok állványtervezésénél gyakran kihívást jelentő feladat azoknál az oldalaknál megtervezni az állványt, amelyek nem közvetlenül a földről indulnak, ilyen esetekben meg kell oldani a toronyhoz való rögzítést. A jelen projektnél is ez a helyzet állt fent, ugyanis a főtorony két oldalán a templomhajó foglalt helyet, amelynek a boltozatai nem terhelhetőek, a tetőszerkezetét pedig teljes egészében el kellett a torony munkálataival párhuzamosan bontani és újjáépíteni. A fővállalkozó - saját ötlete alapján - egy közel 10 tonna súlyú, egyedi gyártással készített acél fogadószerkezettel oldotta meg az állvány induló szintjének alátámasztását.
Kulcsszerepet kapott így az előzetes állványtervezés, ugyanis a teljes acélszerkezet méretezéséhez szükséges terhekre vonatkozó információkat a részletes állványterv biztosította a kivitelező statikus tervezője számára. Az állványterv birtokában a teljes állványzat - a szükséges restaurátori és kődaruzási munkákkal összeegyeztetve - kevesebb, mint 4 hét alatt ért fel közel 50 m-es állványmagasságig (a mintegy 75 m-es utcaszinttől mért magasságba), miközben az állványzathoz szükséges elemeket – organizációs hely hiányában – külső telephelyen összekészített napi beszállítással kellett megoldani. A Bakony-ács Kft. által tervezett és kivitelezett állványzat a Layher mérnökök segítségével valósult meg a Layher SIM, a Layher digitális állványtervező koncepciója szerint. Ezzel a BIM-hez igazodó módszerrel az állványozás még hatékonyabb lesz, hiszen
- a logisztika pontosan, ütemezve tervezhető,
- állványterv birtokában kevesebb emberi erőforrást igényelhet az építés,
- az összeszerelési idő rövidebbé válik,
- pontos anyaglista állítható össze, amellyel idő és pénz spórolható,
- kisebb a hibalehetőség.
A karmelita templom projektje is jól példázza az előzetes tervezés fontosságát, hiszen az állványzat majdnem teljes mértékben a tervek szerint épült meg. Így gyorsabban, költséghatékonyabban és biztonságosan építették fel a szükséges állványzatot.
Milyen állványmegoldásokat használtak a projekt során?
A toronyra és a külső homlokzatra Layher Blitz homlokzati állvány került, amely az egyszerű és villámgyors állványzat. Felújítási külső-belső homlokzati munkák során gyakran alkalmazzák ezt az állványrendszert, hiszen csupán 6 alapelemből áll, könnyen és gyorsan építhető.
Érdekes geometriájuk miatt a tornyok egyedi állványozási megoldásokat kívántak, ez a rugalmasan alkalmazható Layher termékek használatával nem jelentett problémát. A templomtorony állványzata 25 méterről indul, ezt az egyedi acél fogadószerkezetről oldották meg, valamint mintegy 50 méter magas. Számos belső konzolt használtak az állvány és a templomtorony közötti felület kitöltésére, így szélesebb munkafelületet tudtak kialakítani.
A biztonságos munkavégzést ezek mellett a 3 soros oldalvédelem – bokaléc, középkorlát, felső korlát – biztosította ennél a projektnél is. Mivel Budapest forgalmas részén helyezkedik el a templom, fontos volt, hogy minden elővigyázatossági intézkedést betartsanak a szakemberek.
A belső udvar homlokzati állványánál Layher Podest lépcsőt alkalmaztak, amely segíti a gyorsabb és könnyebb közlekedést, illetve az eszközök egyszerűbb logisztikáját is lehetővé teszi.
A 13. kerületi Kármelhegyi Boldogasszony Templom állványozása során mintegy 2500 négyzetméternyi állványanyag került felhasználásra, melyet 5 gyakorlott állványozó épített fel. Magyarország egyik legmagasabb Geda felvonóját használták, amely 64 méter magasra viszi fel a szükséges építőanyagot. Érdekesség, hogy a templom állványozási munkái során a szakemberek 1918-as, 1945-ös és 1956-os dátumozású, vésett téglákra is bukkantak.
Fotó: Nagy Mihály (magyarepitok.hu)