Újabb példa a gyors és gazdaságos tetőburkolásra
Hogyan esett a választás pont a Lindab SRP Click termékére?
Mivel már addig is jó tapasztalataim voltak a keménylemezes síkfedéssel kapcsolatban, én ajánlottam a generálkivitelezőnek ezt a megoldást. A tervezőnek sem volt kifogása ellene, hiszen mint látható is, nagyon elegáns, modern textúrával lehetett koronázni a tetőt.
Úgy tudom, két változatban is kínálja a Lindab. Önök melyiket építették be?
Az SRP Click valóban normál és a design kivitelben is kapható. Az utóbbi esetében a lemezen két ún. merevítő borda fut végig. Ennek kettős haszna van. Egyrészt elegendő alá egy hézagolt alátámasztás, másrészt ezek a párhuzamos kiemelkedések tagolják a síkot, más látványt eredményeznek. Mi egyébként most az előbbit használtuk. Abban viszont megegyeznek, hogy mindkét változat előkorcolással kerül a kivitelezőhöz.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
A Lindab már a gyárban kialakítja azokat a korcokat, amiket a lágylemezek - mondjuk a PLX - esetében a tetőn maguk hajlítanak össze a bádogosok. Az SRP elemeit a milliméter pontossággal kialakított és illeszkedő korcoknál csak össze kell pattintani. Innen a click név is. Elképzelhető, hogy mennyivel gyorsabban halad a munka. Persze ez annak is köszönhető, hogy a gyártóhoz beadott méretezésünk alapján tökéletesen méretre vágott lemezeket kapunk, amiket csak össze kell illesztenünk.
Sűrű áttörésekkel bíró felületekre, ahol tetőablakok, kiugró formák, félkörívek vagy éppen homorú alakzatok is vannak, a formálhatóbb PLX való. Az olyan, megszakítás nélküli síkokra viszont, mint a mosonmagyaróvári lakóparknál, oda az SRP praktikusabb. Tetszetősségét illetően nem marad el a másiktól. Ezt is vagy 17 féle színben árulják, ráadásul három fajta változatban: Classic, Classic Matt, Premium. A megkülönböztetést a speciális bevonat vastagságbeli és anyagösszetételi különbségei adják. A tűzihorganyzott, svédacél alapanyag és ez a további fedőréteg az SRP-t tökéletesen ellenállóvá teszi a mechanikai hatásokkal, az UV sugárzással és – természetesen - a rozsdával szemben is. Nem véletlen, hogy a Lindab igen hosszú távú garanciákkal bocsátja piacra a termékeit. Persze az is igaz, hogy ilyen minőségi anyagokhoz profi szakemberek is kellenek. Bár az előregyártottság magas foka miatt ritkán kell szabnunk az anyagot, de ha mégis szükség van rá, mint pl. itt a kémények oldalfalának borításánál, akkor azt - pont az említett védőréteg megóvása érdekében - nagy körültekintéssel kell végezni. Mert ha sérül, azt - a bejutó nedvesség miatt - az acélmag is megszenvedi.
Hát! Bizony sokkal jobban, mint pl. a horgany vagy az alumínium. Az utóbbinál pl. mérések bizonyítják, hogy 80 °C hőmérséklet-változás esetén 2-3 mm-t is tágul az anyag méterenként. Az SRP hasonló helyzetben csak egyet. Ettől függetlenül a dilatációs hatásokat a gyártó úgy küszöböli ki, hogy a lemez egyik oldalán ovális rögzítőnyílásokat perforálnak az anyagba. Mi, bádogosok pedig úgy illesztjük az alátámasztás fájába fúródó rögzítőcsavart, hogy az pont középen legyen. A szerkezet így függőlegesen, gyűrődés, deformáció nélkül tud mozogni.
Ha már a meteorológiánál tartunk. Azt láthatjuk, hogy ezek itt – szaknyelven szólva – ún. alacsony hajlásszögű tetők. Milyen technológiát használnak a víz bejutásával szemben az SRP-ből kialakított héjazatok esetében?
Jól látja! Ezek itt tényleg csak 14°-ban lejtenek, de se a víz, se a por nem juthat a fedés alá. Ezt biztosítják a patent korczárások. A vízszintes irányú kereszttoldásoknál, tetőáttöréseknél pedig a Lindab öntapadós habos kialakítású és igen tartós szigetelőcsíkját ragasztjuk az illesztésekhez. Nagyon fontos továbbá a megfelelő rétegrend alkalmazása. Ha a lakótérből haladunk kifelé, akkor – esetünkben - az úgy néz ki, hogy vasbeton födém, párazáró fólia, hőszigetelés, páraáteresztő fólia. Erre kerül a teljes deszkázat és végül a lemezfedés. A fóliákkal kapcsolatban érdemes annyi kitérőt tennünk, hogy azokat a kialakítandó tető megcélzott vízbiztonsági fokának függvényében kell kiválasztanunk. A Lindabnál nagyon sokféle anyagú, vastagságú és szerkezetű fólia áll ehhez rendelkezésre. A cég szakértőit ismerve pedig azt mondhatom, hogy az építtetők nyugodtan rájuk bízhatják magukat ebben a kérdésben is. Nem fognak csalódni! Jól kitalált rendszer ez, jól képzett munkatársakkal.
Vápa lemez, oromlemez, kiemelt rögzítőszelvény, beakasztó rögzítőelem (fércszalag), beakasztó eresz-szegély, szegélylemez negatív tetőszög töréshez, gerincszegély, rögzítőcsavarok, tömítések, fóliák, a tetőbiztonsági szerelvények, ereszcsatorna. Soroljam még? Ezek mind olyan elemek, amelyek egy gyártótól származnak, azonos anyagból, azonos bevonatokkal. Ez azért is fontos, mert a szerkezet így, a már említett hőmérsékleti ingadozások hatására, együtt tágul vagy húzódik össze. Az alkatrészek kompatibilitása tökéletes. A helyszínre a tető formájához illeszkedő méretekre vágva szállítják. Egyébként olyan precíz csomagolásban, hogy én a hosszú évek során sérült darabbal még nem találkoztam. Ráadásul a Lindab nagyon jól használható szerelési útmutatókat is mellékel. Látható, tehát hogy a fejlesztők a tetőburkolás minden mozzanatára figyeltek, minden fázisra rendszerszerű megoldást kínálnak.
Milyen „Lindabos” feladat várja?
Mosonszolnokon készítek tetőt egy ravatalozóra. Itt fogom először használni a Lindab újdonságát, a DuraFrost terméket. Ez alapvetően egy PLX lágylemez, de ezúttal nem fényes, hanem matt poliészter bevonatot kapott. Egyelőre a szürke négy árnyalatában kínálják. Feltételezem, hogy ez a látványvilág a maga visszafogott, tompa textúrájával megindítja a tervezők fantáziáját, hiszen nagyon elegáns, letisztult jelleget kölcsönöz az egész épületnek. Azt hiszem, hogy ennek a ravatalozónak is nagyon méltóságteljes megjelenést fog adni a szögletes ereszcsatornával együtt. Az utóbbiról pedig annyit kell tudni, hogy szintén érdekes designelem lehet az építészek számára. Amennyiben az építtető ezt rendeli meg, egyenesen Svédországból érkezik a formabontó és egyedi csapadékvíz-elvezető termék.
Gratulálunk az „Év kivitelezője” megtisztelő díjhoz, amit a Lindabtól kapott. A szavaiból azonban úgy veszem ki, hogy nem csupán emiatt kötődik a céghez.
Tudja, hányan csináltuk meg ennek a lakóparknak a közel 3000 négyzetméteres tetőburkolását? Ketten! Hogyan lett volna ez lehetséges, ha nem ilyen anyagokkal, ilyen gyors szállítás mellett, egyértelműen megjelölt darabokkal dolgozunk? Vagy ha nincs az a segítőkész kiszolgálás, szakértelem, amivel a cég szakértői segítették a munkánkat? Ha a Lindab által rendszeresen szervezett tanfolyamokon, továbbképzéseken, konzultációkon nem sajátíthatom el a legújabb módszereket, fogásokat? A Lindab burkolati rendszereiben, a Topline-tól a Seamline-on keresztül a Coverline-ig - higgye el, már nem egyszer használtam ezeket - az a nagyszerű, hogy bár a rendszer teljesen egyedi, mégis szinte bármilyen tetőt, oldalburkolatot ki lehet belőle alakítani. De hát ezt - ahogyan az elején elhangzott - már az iskolában is tanítják!