A MEVA zsaluk alkalmazásának más és más előnye volt a döntő a két európai lakóépület projektnél
Vajon igaz-e, hogy egy jelentősebb beruházás teljes költségvetésében a zsaluzásra költött összeg elenyésző tétel?
Az alábbi példákban a 202 bérlakás építése optimalizált zsaluhasználattal történt, a sorház látványos méretű falainak építése során pedig a betonacél megtakarítás volt jelentős. Egy azonban közös volt bennük: az innovatív MEVA zsaluk alkalmazásának köszönhető gyorsaság és anyagtakarékosság költségmegtakarítást eredményezett.
202 bérlakás építése optimalizált zsaluhasználattal
Az angliai Stockportban, az L7 Architects tervei alapján, az egykoron ott állt malom után Springmount Mill Apartments-nek elnevezett épületben 202 bérlakást alakítottak ki olyan téglahomlokzatokkal, amelyek a korabeli gyárépület stílusát idézik.
A beruházás kivitelezője, a Carpenter Build Ltd egy termékbemutatón ismerkedett meg a MEVA műszaki megoldásaival, ami alapján úgy döntött, hogy kipróbálja a MEVA zsaluzatokat a nyolc-, illetve hatemeletes épületegyüttes (a 106 lakásos Brinkswayhez és a 96 lakásos Springmounthoz), valamint az alatta elhelyezkedő háromszintes parkoló kialakításához.
Az építés helyszíne az átlagosnál magasabban fekszik és északról délre mintegy 10 métert lejt. Innen gyönyörű kilátás nyílik a Mersey folyóra és a Pennine-hegyekre.
A Carpenter Build Ltd nagyobb mennyiségű MEVA zsaluzatot és tartóállványt vásárolt, és a hozzá tartozó szolgáltatásokat is igénybe vette. A födémekhez a MevaDec, a falakhoz az AluStar zsalurendszert használták, míg az erkélylemezek építéséhez a MEP tartóállványok bizonyultak a legjobbnak.
Az építkezés a MevaDec zsalukkal gyorsan haladt annak ellenére, hogy emeletenként körülbelül 2.500 m² födémfelületet kellett kialakítani.
A stockporti projektnél azonban nem csak a hatékony és időtakarékos kivitelezés szólt a MevaDec mellett. További előnynek bizonyult ugyanis a rendszer nagyfokú raszterfüggetlensége is, amellyel az bármely alaprajzhoz és födémvastagsághoz rugalmasan hozzáigazítható. Ebben az esetben főként a 160/80 cm méretű elemeket használták, ezek súlya mindössze 16 kg/m² volt.
A kivitelező további előnyként emelte ki, hogy a rendszer lehetővé teszi a zsaluelemek felülről vagy alulról történő elhelyezését, valamint a három zsaluzási módszer – az elem-, a fő- és kereszttartós, illetve az ejtőfej-főtartóelem módszer – közötti rugalmas választást. Ez utóbbi különösen nagy felületek esetén hatékony. Az egyes módszerek emellett gond nélkül kombinálhatók egymással, így a zsalu bármilyen épületalaprajzhoz és födémvastagsághoz könnyedén alkalmazkodik.
A minimálisra csökkentett pótlási felületekkel a kivitelezés gyors és egyszerű, az anyagfelhasználás pedig alacsonyan tartható, ami számos kivitelezés esetén jelent akár pénzben is kifejezhető előnyt.
A Springmount Mill projektnél az erkélylemezek építésén a H20-as fatartókkal szerelt MEP tartóállványok feladata a biztonságos alátámasztás volt. Az építkezés helyszínén a tárolást és a logisztikát az alapelemek kis száma (támasz, toldó és keret) is könnyítette. A MEP sokoldalúságára jellemző, hogy a födémzsaluzatok, födémasztalok, alubordák és előregyártott elemek alátámasztását is megoldja 21 méter magasságig. Itt is csak kevés élőmunkára van szükség, és a MevaDec-hez hasonlóan a gyorssüllyesztő rendszer néhány kalapácsütéssel tehermentesíti a támaszt.
A munkafolyamatokat tovább gyorsította, hogy a falakhoz és a pillérekhez is ugyanazt a zsalut használták. A Carpenter Build az alumíniumból készült könnyű és kézreálló univerzális zsaluzatot az AluStar rendszert választotta, amely ideális daru nélküli használatra, így alkalmazásával idő és pénz takarítható meg.
Sorház látványos méretű falakkal és betonacél megtakarítással
A két épülettömbben tizenkét egységből álló svájci, badeni sorház építésének egyik különlegessége volt, hogy a Hächler AG Hoch- und Tiefbau mindössze egy ütemben betonozta az egyes házegységek közötti jelentős méretű válaszfalakat.
Az épületegyüttesnél az úgynevezett hibrid építési eljárást választották: amíg a sorház alsó szintje hagyományos betonozással készül, a felső szintek fal- és födémkonstrukciójához fa elemeket használtak. A tervezői előírások szerint az egyenként 28 cm vastag, 10,50 m magas és 11,37 m hosszú falaknak kiváló látványbeton minőségben kellett elkészülniük. A sértetlen zsaluhéjjal kialakított, tiszta és egyenletes struktúrájú látványfelületeket az alapból a rendszerhez tartozó műanyag zsaluhéj biztosította. A kivitelező 250 m²-nyi Mammut XT elemet és Triplex oldaltámaszokat bérelt. Az XT 23-as kónuszos ankerrel megvalósítható volt a nagytáblás, 100 kN/m² frissbetonnyomás-felvevő képességű és elemenként 8,75 m² (3,50 × 2,50 m) felületű zsaluzat egyoldali átkötése. A kivitelező a szabadon álló falak elkészítéséhez saját módszerét alkalmazta. Ennek lényege, hogy a tervezés által előírt, több ütemű betonozás helyett egy ütemben betonozott, aminek megvalósításához át kellett dolgozni a zsaluzási és vasalási terveket, de megérte. Így ugyanis falanként csaknem 700 kg betonacélt takarítottak meg, mivel nem volt szükség vasak átfedéses toldására.
A teljes, 11,37 m széles és 10,50 m magas falfelülethez összesen 15 darab Mammut XT 350/250-es elemet használtak fel: ötöt egymás mellett és egyenként hármat egymás felett. A kizsaluzás után két 10,50 × 5,00 m, valamint egy 10,50 × 2,50 m méretű daruzási egységet helyeztek át.
Adatok és tények
Springmount Mill Apartments, Stockport (Egyesült Királyság)
Beruházó: Carpenter Investments, Liverpool
Generálkivitelező: Carpenter Build Ltd, Liverpool
Szerkezettervezés: Term Engineering, Liverpool
Építészet: L7 Architects, Liverpool
MEVA rendszerek: MevaDec födémzsaluzat, MEP tartóállvány, AluStar falzsalu, KLK-kúszórendszer, KAB összecsukható munkaállvány
Sorházak, Baden (Svájc)
Építtető: Lägern Wohnen, Wettingen
Generálkivitelező: Hächler AG Hoch- + Tiefbau, Wettingen
MEVA rendszerek: Mammut XT falzsalu, Triplex oldaltámaszok