Megkezdte működését Magyarország első napelemes tetőcserepet gyártó üzeme
2021. szeptember 21-én üzembe helyezték Pécsett a több mint 100 éves építőipari nagyvállalat egyedülálló, Terrán Generon napelemes tetőcserép gyárát. Ezzel a cég egy újabb lépést tett a gazdasági növekedés és a fenntartható jövő elkötelezett támogatása felé. Az ünnepélyes gyáravatón Varga Mihály pénzügyminiszter is tiszteletét tette.
Felelős gyártóként a vásárlók elégedettségén túl a Terrán mindig is szem előtt tartotta a környezetbarát gondolkodást. Ahogy a fenntarthatóság az emberek mindennapi életének egyre inkább szerves részét képezi, úgy igyekszik a cég is pozitív példát mutatni az iparág számára.
Az otthonuk korszerűsítését tervező magyar családok kívánságlistájának első helyén sok esetben a tető felújítása áll, és egyre többen tervezik saját napelemes rendszer telepítését is. Mindehhez többféle lakossági napelemtelepítési és ehhez kapcsolódó fűtéskorszerűsítési állami támogatás áll rendelkezésre. Az így megnövekedett piaci igény hívta életre a Terrán egyedülálló, Generon napelemes tetőcserép gyárát.
„A magyar építőipar a gazdaság újraindításában az egyik élenjáró ágazat, júliusban ötödével növelte teljesítményét éves összehasonlításban. A gazdaság újraindításában kiemelt szerepe van a hatékonyságot növelő beruházásoknak, ezért a kormány támogatja a megújuló energia és a zöld megoldások elterjedését. A Terrán eredményesen pályázott a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program forrásaira, amellyel egy világszínvonalú gyártóüzemet épített fel Pécsett.” – mondta Varga Mihály, pénzügyminiszter.
„A pécsi Generon gyárban üzembe helyezett gyártósor és technológia kifejezetten a mi igényeinknek megfelelően került kifejlesztésre és megépítésre. Tervezésekor egy rugalmas moduláris sorkonfigurációt definiáltunk, amely lehetővé teszi a kiselemes napelemek területén szélesebb körű termékváltozatok elkészítését is a jövőben. Fontos tudni, hogy a félvezető lapkákon, az üvegen és csatlakozókon túl mindent, ami a termék előállításához szükséges, mi készítünk.” – mondja Jankó Árpád, a Generon divízió vezetője.
A termék bevezetése óta közel 200 otthon és középület energiaellátását biztosítja Generon rendszer, ami összesen több mint 75 ezer beépített modult jelent. A tervek szerint ez a szám 2021-ben elérheti a 100 ezret, így az év végére megközelítőleg 250 épület tetején találkozhatunk majd napelemes tetőcseréppel.
A Generonnal kapcsolatos folyamatos innovációnak köszönhetően az idei év végétől már egy továbbfejlesztett, megjelenésében még szebb termék lesz elérhető. Ezen felül a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel kötött 3 éves K+F megállapodásnak köszönhetően további előrelépések várhatók termékfejlesztés területén.
„Hatalmas büszkeség számunkra, hogy a Generon napelemes tetőcserepeink a cégcsoport hatodik automata gyártósorán készülhetnek. Döntésünket a gyár létrehozásával kapcsolatban, az egyre növekvő piaci igények zökkenőmentes kiszolgálására alapoztuk. A gazdasági mutatók és a vásárlói visszajelzések is azt jelzik számunkra, hogy jó úton haladunk. Célunk elérni, hogy évente legalább 200 ezer Generon gördüljön le a gyártósorról, tovább növeljük a termék versenyképességét, és minél több napelemes tetőcserép kerüljön beépítésre a zöld villamosenergia-termelés érdekében.” – mondja Gódi Attila a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft. ügyvezető igazgatója.
1920-ban 3 ember munkájával kezdődött minden, 2021-ben pedig már közel 400 főt foglalkoztat a cég, akik közül Magyarországon jelenleg 308 fő dolgozik. A legújabb Generon gyár 20 új embernek ad munkalehetőséget, ami a közeljövőben akár még triplájára is növekedhet a külföldi értékesítések fényében.
A környező országokban már zajlik a piacok feltérképezése, a Generon piaci bevezetésének megalapozása.
„Terveink szerint a horvát és román piacon jövő évtől hivatalosan elindul az értékesítés, az előzetes érdeklődés nagy, a termék forgalomba hozatali feltételei megvannak. Ráadásul mivel Romániában 2018 óta saját betoncserép-gyártó egységgel is rendelkezünk, minden egyéb szállítási, tárolási és szerviz lehetőség is adott.” – mondja Tóth Szabolcs regionális marketing igazgató.
„A Generon napelemes tetőcserép jelenleg nemzetközileg is egyedülálló fejlesztés és tudomásunk szerint ez az egyetlen kereskedelmi forgalomban kapható tetőcserépre integrált napelem. Egyedisége abban rejlik, hogy ezt beépítve a tető észrevehetetlenül kap az eredeti, védelmi funkción túl zöldenergia-hasznosító szerepet is. Ez a vásárlóinknak kifejezetten fontos, hiszen otthonuk megjelenése, esztétikuma, környezetre gyakorolt hatása egy emberöltőn keresztül elkíséri az ott lakókat.”
Háttérinformáció
A Terrán Tetőcserép Gyártó Kft. munkavállalóinak kutatás-fejlesztési tevékenysége eredményeként kifejlesztésre került a kézzel készített ún. „Terrán szolár cserép” végső prototípusának kialakítása, gyáripari körülmények közötti, költséghatékony ipari sorozatgyártási eljárásának kidolgozása, majd következő lépésben annak tömegtermelésben való megvalósítása. Ez külső K+F szolgáltatás igénybevételével történt, mely egyes részfeladatok együttműködése során valósult meg.
A projekt a GINOP-2.1.2-8-1-4-16-2018-00484 számú pályázat keretein belül valósult meg.
A pályázati beruházás értéke 724.820.384 Ft, melyből az állami támogatás 326.169.172 Ft, a Magyar Fejlesztési Banktól igényelt kölcsön 163.084.586 Ft és az önerő 235.566.626 Ft volt.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg.