Új építésű ház esetén ma már természetes, hogy a hőszigetelésre is gondolunk. Felújítandó ingatlan esetén pedig érdemes minél előbb belevágni, hiszen az erre fordított összeg néhány éven belül megtérül. De milyen előnyei vannak még a hőszigetelésnek? És vajon elég, ha csak a falakat szigeteljük?
A King Stone Chemicals hőszigetelésről szóló cikksorozatának első részében ezekre a kérdésekre adnak választ.
Az épületek energetikai jellemzőinek előírásai nemrégiben szigorodtak, 2021. január 1-től csak közel nulla energiaigényű épületre adható építési engedély. A határoló falakra 0,24-es értékű hőátbocsátási tényezőt ír elő a rendelet, mely a korábbi 0,45-ös érték fele. Ez azt jelenti, hogy a legjobb üreges kerámia falazóelemből is csak utólagos hőszigeteléssel építhető külső fal.
A hőszigetelés azonban nemcsak a rendeletnek való megfelelés miatt fontos, hanem számos kedvező hatása van, felújítandó ingatlanok esetén is:
- Hőszigetelés alkalmazásával télen-nyáron növekszik a ház komfortja, ugyanis a határoló falak télen nem hűlnek le annyira, nyáron pedig nem melegszenek túl. A falak jobb hőtartásának további előnye, hogy a belső hőmérséklet is kevésbé ingadozik: télen a fűtéssel elért meleget, nyáron pedig a hűvösebb levegőt is könnyebben megtartja az épület.
- A falak hőingadozásának csökkentése növeli a falazatok élettartamát és csökkenti a falszerkezetekben kialakult hőhidak negatív hatását, a párakicsapódást, és az ezzel kapcsolatos penészedést, ami sok háztartásban jelent problémát.
- Hőszigetelés alkalmazásával takarékoskodhatunk a felhasznált fosszilis energiahordozókkal, mint a földgáz, fa, szén. A kevesebb energiafelhasználás csökkenti a lakóépületek károsanyag kibocsátását, ami egészségesebb környezetet és tisztább levegőt biztosít.
- A hőszigetelésre fordított összeg jó befektetés, hiszen néhány éven belül megtérül. Hőszigetelés alkalmazásával kevesebb fűtési/hűtési energiára van szükség, ezáltal a költségek jelentősen csökkennek, mérsékelve a háztartás kiadásait. Emellett a hőszigetelés növeli az épület értékét is.
Érdemes tudni, hogy a családi házak hőveszteségének kb. 30-40%-a távozik homlokzati falakon keresztül. Ezen kívül további 60-70% energiaveszteség távozik még el különböző felületeken. Ez a további hőveszteség a következőképpen oszlik meg:
- a padlón keresztül 10-15%,
- a tetőn keresztül 20- 30%,
- a nyílászárókon keresztül pedig további 15-25%-ot veszítünk el.
Tehát a homlokzati falak külső szigetelésével párhuzamosan mindenképp érdemes a nyílászárókat energiatakarékosra cserélni, utána következhet a homlokzat szigetelése, a lábazat szakszerű szigetelésével együtt. Nem szabad azonban elmaradnia a tetőtér, illetve beépítetlen tetőtér esetén a födém szigetelésének, és mindenképpen érdemes megoldani a padló szigetelését is.
Mindezeket érdemes időben minél közelebb egymás után megtenni, ezzel garantálható ugyanis a tökéletes végeredmény.
A cikksorozat következő részében a hőszigetelési módokat, illetve a hőszigetelés kiválasztásának lépéseit veszik végig.