Az energetikai kihívások, az igény az építkezések gyorsítására, egyszerűsítésére, a szakemberhiány folyamatos fejlesztésre ösztönzi a gyártókat. „Az építőipari innovációk rohamos, a hétköznapi használatba pillanatok alatt integrálódó terjedésének lehetünk szemtanúi.”– mondta Botta D. Mihály, a szerkezetépítéshez zsaluzatokat szállító egyik legnagyobb hazai vállalkozás, a Meva Zsalurendszerek Zrt. ügyvezetője. A szakember így látja a szerkezetépítés jelenét és jövőjét.
„Immáron 12 éve foglalkozom vasbeton rendszerzsaluzatok értékesítésével és népszerűsítésével. Meglepve tapasztalom, hogy ez alatt, a szakma szempontjából relatív rövid időszak alatt milyen sokat változtak a megrendelői igények a látszóbetonok, látványbetonok terén.” – állapította meg a szakember.
Magas minőségi elvárások, megnövekedett kockázat
Mára nem nevezhető közhelynek, hogy a megrendelői igények gyökeresen megváltoztak. A tendenciát az előregyártók talán már korábban is érzékelték, mára a monolit vasbeton szerkezetek kivitelezői is egyre inkább tapasztalják. Ezek teljesítése egyre komolyabb kihívást jelent a beszállítók számára. Akár a tapasztalt, rutinos kivitelezők is egyre gyakrabban kerülnek szembe valódi kihívást jelentő, összetett feladatokkal, amelyek során az esztétikus és egységes, hibátlan látszóbeton felületek gyors előállítását igényli a megrendelő.
„Az elmúlt évek értékesítési munkája során azt tapasztaljuk, hogy amit korábban látszóbetonnak gondoltunk, és külön erre specializáltan állítottak elő a szerkezetépítők a beruházók számára, az manapság magától értetődő minőséget jelent.”
Ahogy az építőipar számos területén érezhető hasonló trend, úgy a beton előállítással, a zsaluzással és a beton bedolgozással foglalkozó szakembereket is feladat elé állítja ez az újfajta igényesség. A mai kivitelezési költségek ismeretében egy ilyen megbízás elnyerése messze túlmutathat a megszokott vállalkozási kockázaton. A cégvezető szerint egy-egy ilyen munka kivitelezése sokszor akár a vállalkozás működési biztonságát is veszélyeztetheti.
Versenyelőnyben a műanyag zsalutábla
A végeredményt számtalan tényező befolyásolja: a beton receptúrája, a keverések pontossága, a keverés és a bedolgozás ideje, a külső hőmérséklet, a tűző nap hatása, a bedolgozás mikéntje, a vibrálás módszeressége az összeredmény szempontjából mind egy-egy fontos részlet.
Ám a zsaluzat, a zsaluzás minősége is meghatározó tényező, amelynek minden kicsi (vagy akár nagy) hibája örökre nyomot hagy a kész beton felületén. „Ami 12 évvel ezelőtt számomra még utópiának tűnt, mára mindennapi valósággá vált: a műanyag zsalutáblák elmúlt években történt robbanásszerű terjedése egyre több céget hozott versenyelőnybe ezeknél az egyre gyakoribb megrendeléseknél.” – mondta Botta D. Mihály. Azonban a legjobb kivitelezők is csak akkor járnak sikerrel a beruházóknál, ha ezt a versenyelőnyt átgondolt tervezéssel (például a zsaluzat lenyomati képének, átkötési helyeinek a pontos, előzetes megtervezésével), a betonozások, munkahézagok, ütemhatárok átgondolásával, a zsaluzat gyors és pontos összerakásával, forgatásával egészítik ki. A cél nem csak a jó, de a pontos munkavégzés.
„Laikusként és az épített környezetet érdeklődéssel szemlélő emberként egyaránt arra számítok, hogy a beruházók elvárása az igényes betonfelületekkel kapcsolatosan Magyarországon is tovább fog nőni. Ehhez pedig nem csupán jó eszközökre van szükség. A jó felületi minőséget akár használtan is biztosító, polírozható zsaluzat, a tapasztalt zsalutervezők és a kivitelezésre vonatkozó tanácsadás már rendelkezésre áll. Arra bíztatom a szakma gyakorlóit – „kicsiket” és „nagyokat” egyaránt – hogy keressenek minket, mert egy jótanács nem biztos, hogy pénzbe kerül, de a rosszul, vagy határidőn túl elkészített vállalás viszont egészen biztosan nagyon sokba.” – tette hozzá a szakértő.