5 épület és 5 terv verseng a 15. Média Építészeti Díjáért
"A magyar építészet eredményei minőségüket tekintve kiemelkednek a régió fejlesztései közül" - összegezte Indira van’t Klooster, a MÉD 2019 nemzetközi előzsűri elnöke az idei felhozatalt.
Az Építészfórum által alapított Média Építészeti Díja tizenöt éve mutatja be a kortárs magyar építészet csúcsteljesítményeit. 2019. október 17-én jelentették be azokat az épületeket és terveket, amelyeket a nemzetközi szaktekintélyekből álló előzsűri választott a döntősök közé több, mint 130 jelentkező közül. November 8-án az alkotók a Média Építészeti Díjának nyilvános gáláján mutatják be a döntős terveket és épületeket az Uránia Nemzeti Filmszínházban, a vezető magyar sajtóorgánumok újságíróiból álló médiazsűri, illetve az átadón megjelenő közönség előtt. A MÉD célja felhívni a figyelmet a kortárs építészet eredményeire és arra, hogy épített környezetünk formálása a szakma és az értő nyilvánosság közös ügye.
A jubileumi Média Építészeti Díja 2019 gálára ezen a linken keresztül vásárolhatja meg jegyét.
A nemzetközi előzsűri épület és terv kategóriában az összesen több, mint 130 jelentkező közül 5-5 finalistát választott ki. Idén a holland, litván, albán és magyar szakértők nemcsak szelektáltak a pályázók között, de áttekintették, véleményezték a magyar építészetet, és értelmezték főbb irányvonalait. Így 2019-ben úgy fogalmaztak, hogy a magyar építészeti alkotások "minőségüket tekintve kiemelkednek a régió fejlesztései közül." Különösen azokat a projekteket fogadták lelkesedéssel, amelyek "ma, a társadalmi fenntarthatóság és érzékenység kritikus pillanatában erős szociális elköteleződésről tesznek tanúbizonyságot." Példamutatónak nevezték, hogy nagyvárosi attrakciók helyett a magyar építészek kreativitásra és eredetiségre törekszenek, alapvető figyelmet fordítanak környezetükre.
Az ÉPÜLET kategória döntősei
Épület kategóriában egyetemi campusfejlesztés, zarándokhely Fejér megyében, óvodafelújítás és -bővítés, egy kolozsvári családi ház, illetve Salgótarjánban egy lakótelep közösségi tere került a döntőbe. A zsűri szerint a pályaművek technikai megoldásai bizonyítják, hogy a magyar építészek mesterségbeli szakmai tudása is magas fokú. Újdonság, hogy a tervezők számára nemcsak a városképre, épített környezetre, de a társadalomra kifejtett hatás is meghatározó jelentőséggel bír.
Mome Campusfejlesztés, III.ütem - építész: Csillag Katalin, Gunther Zsolt (3h építésziroda)
Vizafogó Tagóvoda felújítása és bővítése - építész: Nagy Csaba, Pólus Károly, Tőrös Ágnes (Archikon)
Nadasan 2., kolozsvári családi ház - építész: Péterffy Miklós
A Fátimai Szűz alsószentiváni zarándokhelye - építész: Gutowski Robert (Robert Gutowski Architects)
A salgótarjáni Beszterce tér felújítása - Tervezők: Holló Mátyás (indelab), Madarász Dóra (Landspect), Baróthy Anna, Krauth Vera (S39 Hybrid Design)
A TERV kategória döntősei
A finalista tervek között találni ételszínházat, roma inkubátort, szociális bérlakásokból álló társasházat, strand- és termálfürdőt, illetve költői műemlékrekonstrukciót. A nemzetközi előzsűri a diplomamunkákat és az ötletpályázatokat preferálta, céljuk ezzel az volt, hogy felhívják a figyelmet az oktatás és a mentorálás szakmában betöltött felelősségére, mert meggyőződésük, hogy jól képzett, társadalmi szerepükkel tisztában lévő, szociálisan elkötelezett fiatal építészekre van szükség.
Szociális bérlakások társasháza Józsefvárosban - építész: Krizsó Bernadett
Ételszínház Kisvárdán - építész: Mártha Anna
A Jászberényi Strand- és Termálfürdő fejlesztése - építész: Tábi Sára
Roma inkubátor liget Nagykárolyban - építész: Tóth Tünde
Budakalász Magja - 2018 pályázat első díjas terve - építészek: Vadász Balázs, Salacz Ádám, Bajusz Csaba Ádám
Az elmúlt években a szakmai zsűri mellett a nagyközönség is szavazott a neki tetsző projektekről, ez idén sincs másként: a november 8-i gálán a publikum a helyszínen dönthet a nyertesekről, az online szavazás eredményeként kialakult 7 döntősről. A közönségszavazás finalistái az Építészfórum oldalán tekinthetők meg.
Az eltelt 15 év során a díjak odaítélésében több mint 40 sajtóorgánum képviseletében több mint 50 újságíró vett részt. Előzsűri 2011 óta szelektál a pályázatok között, ennek köszönhetően az Építészfórum 19 nemzetközi szakértőt invitált arra, hogy megismerjék és véleményezzék a magyar építészet legújabb eredményeit.
A Média Építészeti Díja egyszerre a hagyományok, az innováció és a folytonosság ünnepe: a Média Építészeti Díjat 15. alkalommal rendezik meg, amit hamarosan az Építészfórum 20. születésnapja követ. "Bár az építészet természetes módon vesz mindenkit körbe, mégis a helyeket alakító gondolatokat csak kevesen és csak részlegesen értik meg. Az építészet befogadása is támogatásra szorul. A magyar építészet legnagyobb múltú online folyóirata mindenki számára elérhető felület, melynek célja, hogy különböző módokon segítse ezt a megértést és kapcsolatba hozza azokat, akiknek az építészet közös érdeklődése. A Média Építészeti Díja ennek a mediátori munkának a megünneplése." – vallják a főszerkesztők, Somogyi Krisztina és Kovács Dániel, akik az egykori lapalapítók, Vargha Mihály és Pásztor Erika Katalina víziójának szellemében, de új felvetésekkel, tartalmakkal, a jövőbe mutató témákkal szeretnék továbbfejleszteni az Építészfórumot.