Mapei széndioxid záró, rugalmas és repedésáthidaló betonfestékek
Mi is az a betonfesték? Van, aki így hívja az egyszerűbb vékony, kenhető padlóbevonatokat. Van, aki a nagyobb kötőanyag-tartalmú, jobb vízlepergető képességű homlokzati és lábazati festékeket érti ez alatt. Az előzőeken túl azonban ide sorolhatók és nagyon fontosak a betonvédő, a vasbeton korrózióját megakadályozó festékek.
Amennyiben a vasbeton szerkezetünket meg szeretnénk óvni a legfőbb korróziós folyamattól, azaz a karbonátosodástól, akkor egy olyan bevonatra van szükségünk, ami meggátolja a széndioxid betonba jutását, és emellett kiválóan áthidalja az akár dinamikus terhek hatására mozgó repedéseket is.
A Mapei betonfestékek azok a széndioxid záró, rugalmas és repedésáthidaló festékek, amelyek ezeknek az elvárásoknak messzemenően megfelelnek és megakadályozzák a beton korrózióját.
Mapei betonfestékek:
Nagy rugalmasságú, repedésáthidaló, jó vegyi ellenálló képességű, széndioxid záró festék. Igen jó fedőképességű, és nagyon jól színezhető, akár erősebb telítettebb színekre is. Betonszerkezeten alkalmazva, a felvitel előtt többféle alapozó alkalmazása lehetséges. Általános esetben megfelelő a Malech festékalapozó. Gyengébb fedőképességű szín esetén a színezett és kissé érdesebb felületet biztosító Quarzolite Base Coat a jobb megoldás. A termékcsalád saját alapozója az Elastocolor Primer oldószeres alapozó.
Az Elastocolor Primer alapozó kiválóan alkalmas friss betonszerkezetek utókezelésére, gyors kiszáradásának meggátlására. Így elsősorban frissen készült vasbeton szerkezeteken ajánlott alkalmazni, illetve olyan esetekben, mikor gyengébb, vagy nagyon gyengén nedvszívó felületeket kell alapozni, mivel ilyenkor az oldószeres anyag jobb beszívódása jelentős előnyt biztosít.
A Colorite Beton szintén egy nagyon jó széndioxid záró és rugalmas, félig fedő festék. Ezt a terméket szokták néha betonlazúrnak vagy beton egalizáló festéknek is nevezni. A Colorite Beton alkalmazásával látható marad a műtárgy "zsaluzott" vagy "természetes" felülete, de a felület színe egységessé válik. Mivel a Colorite Beton célja a beton egységes, szép, de betonszerű, annak felületét megmutató megjelenés, így alapozója a színezetlen Malech festékalapozó, és színkínálata is szűkebb, szürkés, pasztell színekre korlátozódik.
Amennyiben a vasbeton szerkezetünk hosszú élettartamát szeretnénk biztosítani a kívánt esztétikai megjelenés mellett, mindenféleképpen a kifejezetten erre a célra fejlesztett, rugalmas, széndioxid-záró festékek közül válasszunk a megfelelő alapozóval kombinálva.
Milyen folyamatok azok, amelyektől az Elastocolor Primer és a Colorite Beton megóvják szerkezeteinket?
1. A vasbeton korróziója
A beton korróziójának számos módja ismert, mégis a legjellemzőbb az úgynevezett karbonátosodás. A betonban lévő cement kötésekor mészhidrát képződik. Ettől a mészhidráttól a beton pH-ja körülbelül 12-es 13-as, azaz erősen lúgos. Ez a magas pH-jú lúgos közeg megvédi a betonban lévő vasalást a korróziótól. A szabadon lévő mészhidrát viszont idővel a levegő széndioxidjával reakcióba lép, illetve kiköt és kalcium karbonáttá alakul. Ez a reakció a karbonátosodás, de míg egy meszes habarcsnál ez a kötés normális folyamata, addig ezt a betonoknál korróziónak tekintjük.
Ennek a folyamatnak a következtében kívülről befelé haladva csökkenni kezd a beton pH értéke. Ha ez a kémhatás a betonvas körül 9 körülire csökken, megszűnik a beton korrózióvédő hatása és elindulhat a betonvas korróziója.
A betonacélon keletkező rozsda, azaz vasoxid többszörös térfogatú, mint az eredeti elkorrodált acél volt. Ennek következtében a rozsda lefeszíti magáról az amúgy még anyagában és szilárdságában megfelelő betontakarást, és így - egy öngerjesztő folyamatként - gyorsul a vasbeton szerkezet korróziója.
2. A vasbetonon lévő repedések
Miért is jön létre természetes repedés a vasbetonon? A vasbetonban a betonacél hivatott elsősorban a húzó igénybevételek, a beton pedig a nyomó igénybevételek felvételére. Ahhoz, hogy mind a betonkeresztmetszet teherbírását, mind a betonacél teherbírását minél nagyobb arányban igénybe tudjuk venni, a vasbeton szerkezeteket többnyire úgy méretezzük, hogy a húzott oldalon a betonkeresztmetszet berepedhet.
Itt nem széles, szemmel jól látható repedésekre kell gondolni, hanem csak tizedmilliméteres léptékűekre, amelyek szélességét szintén számítjuk. A megengedett repedéstágasságot előírások korlátozzák elsősorban korrózióvédelmi okokból.
Forrás: 58. Mapei Krónika
Az Elastocolor Pittura és a Colorite Beton betonfestékek letölthető adatlapjaiért kattintson a hír alatti termékképekre. Amennyiben további információra van szüksége vagy árajánlatot szeretne kérni a Mapei Kft. munkatársaitól, használja a megfelelő gombot.