A cél az építőiparhoz kapcsolódó üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése
Kényes időket élünk, mivel bolygónk a szenvedés aggasztó jeleit mutatja, mint például a magas hőmérséklet és az ebből következő gleccserolvadás, aszályok és nyersanyaghiány, ami a helyzet mielőbbi orvoslására kényszerít bennünket. A feladat, hogy megoldásokat találjunk az építőiparból származó üvegházhatású gázok (GHG) kibocsátásának csökkentésére. A cementipar például az éghajlatváltozásért felelős üvegházhatású gázok globális kibocsátásának 78%-áért felelős: a kibocsátást a globális felmelegedési potenciál (GWP) nevű mutatóval fejezik ki, amelyet a termék tonnánkénti CO₂-egyenértékében mérnek. A Mapei S.p.A. hatodik fenntarthatósági jelentésében azonosított fenntartható fejlődési célok (SDG) között szerepel az éghajlatváltozással kapcsolatos cél (SDG 13), amelyet a folyamatok és termékek hatásainak csökkentésével lehet elérni. A Mapei a betonadalékszerek gyártójaként és a fenntarthatóság nagy híveként úgy döntött, hogy a betonban lévő CO₂ mennyiségének nagymértékű csökkentését lehetővé tevő adalékszerekre összpontosítja kutatásait.
A Mapei szabványosított LCA-módszerrel (életciklus-értékelés) vizsgálja termékei környezetvédelmi teljesítményét, elemzéseinek eredményét pedig környezetvédelmi terméknyilatkozatokban (EPD) összegzi.
Az LCA-módszertan
Hogyan számoljuk ki a termékhez kapcsolódó CO₂-t? Az életciklus-elemzésnek (LCA) nevezett szabványosított módszertan lehetővé teszi számszerűsíteni egy termék környezeti hatásait a bölcsőtől a sírig: a teljes termékciklust figyelembe véve és egyedi szoftver (GaBi - Sphera) segítségével a vállalati környezeti fenntarthatósági csapat képes kiszámítani a környezeti hatásokat az EN 15804:A2 szabványnak megfelelően az építési termékekre vonatkozóan. Mindenféle hatást figyelembe vesznek: nemcsak a GWP-t számítják ki, hanem más mutatókat is, mint például az eutrofizáció (a vízi ökoszisztéma egyensúlyának felborulása, ami az állatvilág pusztulását és a biológiai sokféleség csökkenését okozza), az abiotikus erőforrások kimerülése (azaz az ásványi és fosszilis erőforrások kimerülésének lehetősége), a vízfelhasználás (ami a vízkészleteink potenciális kimerülését fejezi ki), az ózonréteg kimerülése és sok más. A kapott eredményeket egy végső dokumentumban, a környezetvédelmi terméknyilatkozatban (EPD) rögzítik, amelyet a svéd "The International EPD System" program üzemeltetője ellenőriz és tanúsít, amelynek tekintélyét világszerte elismerik.
EPD-k több mint 200 termékhez
A Mapei eddig 85 EPD-t tett közzé – ezek több mint 200 olyan termékre vonatkoznak, amelyek környezeti hatását LCA-módszerrel vizsgálták. A Mapei termékeire vonatkozó LCA-tanulmányok kimutatták, hogy a nyersanyagok kitermelése és feldolgozása gyakorolja a legnagyobb hatást a termék teljes életciklusa során, mint például a cement esetében, amelynek nagyon magas a GWP-értéke, ami a klinker égetése és a rendkívül energiaigényes gyártási folyamat miatt van. Ezért a kutatás-fejlesztési tanulmányok az ellátási lánc és a gyártás befolyásolása mellett a nyersanyagok ökotervezési szempontból történő helyettesítésére is összpontosítanak. Erre azért van szükség, hogy mindig kiváló minőségű és tartós termékeket és megoldásokat kapjunk, ezáltal csökkentve az építési és bontási hulladék mennyiségét, ami egyre kisebb hatást gyakorol a bolygóra, és csökkenti az erőforrások felhasználását is. Ezt szem előtt tartva a Mapei laboratóriumaiban olyan új típusú rendszert, "CUBE" adalékszereket terveztek, amelyek segítségével alternatív cementeket használhatnak a beton előállításához. A segítségükkel előállított kötőanyagok másodlagos nyersanyagokból, például salakból, pernyéből és puzzolánból származnak, és alacsonyabb GWP-értékkel rendelkeznek, mint a hagyományos I. és II. típusú cementek, amelyek nagyon gazdagok klinkerben.
Ezek a speciális adalékszerek azt hivatottak biztosítani, hogy alternatív cementeket tartalmazó keverékből is nagy teljesítményű beton legyen készíthető. Kifejlesztettek egy számítási eszközt is, mely javaslatot tesz az alacsonyabb környezeti hatású cementekkel (III., IV. és V. típusú cementek) készülő keverékre. A módszer kiszámítja a beton köbméterenként elkerült CO₂-kibocsátás százalékos arányát. A Mapei fenntarthatóság iránti elkötelezettségét jellemző gyakorlati megközelítés az, ami megkülönbözteti más cégektől (az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére irányuló elkötelezettség, amely az innovatív építőipar nevében az érdekelt felekkel szinergiában valósul meg).
Az LCA-módszerrel történő mérés kétségtelenül fontos előrelépés a Mapei Csoport számára a környezetre kisebb hatást gyakorló termékek és megoldások tervezése felé, amelyek célja az építőiparhoz kapcsolódó üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése. A kutatás kifejezetten a hosszú élettartamú, kiváló minőségű termékek optimalizálására összpontosít, amelyek szintén kevesebb környezeti terhelést okoznak. Ennek hatására a hulladék mennyisége a lehető legkevesebbre csökken, ezzel jelentősen redukálódik a környezet további terhelése.
Szöveg: Mikaela Decio, Mapei S.p.A.