Ahol minden a cső körül forog
K&K&K&K: ez a négy betű az Egger családban szinte mindent meghatároz. A Ke Kelit családi vállalat alapítóját Karlnak hívták, csakúgy mint fiát, unokáját és dédunokáját.
III. Karl Egger, nővérével, Kristinével vezeti a céget, amelyet Karl gyermekei, IV. Karl és Karoline Morawetz-Egger fognak egyszer átvenni. A képzett épületgépész, I. Karl Egger valaha a linzi városgondnokságon dolgozott, egy fa köré építette fel cégét a linzi iparterületen. A fa ma is ugyanúgy áll és nemcsak ő növekedett az elmúlt 76 évben…
A Ke Kelit ősszel mutatja be a növekedésének következő állomását: egy 180 méter hosszú és 35 méter széles csarnokot, Európa egyik legnagyobb csőgyártó csarnokát, amely egy 30 millió eurós beruházás. A csarnokban egyedi vízvezeték-csöveket fognak gyártani.
„Kórházakban, de más épületeknél is egyre nagyobbak a higiéniai elvárások a melegvízvezeték-csövekkel szemben. Ezért kifejlesztettünk egy 0,1 mm vastag falú nemesacél csövet, amelyet műanyag köpeny vesz körül. Ezek a csövek egyszerre higiénikusak és hajlíthatók. Óriási előrelépés ez az ivóvízellátásban.”– mondja a fiatalabb Karl Egger.
Az elmúlt évtizedekben 160 szabadalmat nyújtott be az Egger család, ez a szám évente tízzel bővül. A szabadalmak jelentik a garanciát a nyereségességre. Az újításokkal sikerült az elmúlt években egy, az egész világra kiterjedő, 700 munkatársat foglalkoztató céget felépíteni.
Gyártanak Ausztriában és Malajziában, a saját értékesítési hálózat egészen Új-Zélandig terjed. A teljes forgalom kereken 230 millió euróra tehető. A családi vállalatot III. Karl és nővére, Kristine vezeti, aki rövid ideig egy linzi jéghoki egyesület elnöke is volt. Rajtuk kívül a gyerekek, IV. Karl és Karoline, valamint öt további menedzser ülnek az igazgatóságban, köztük az egykori linzi alpolgármester, Christian Forsterleitner. Azt, hogy a család és a vállalat mennyire egybeforrt, mi sem példázhatja jobban, mint hogy a családtagok is az üzemi konyha főztjét eszik és a társalgóban mindig van lehetőség a vállalatvezetők és a munkatársak közötti közvetlen beszélgetésre, eszmecserére.
K&K hálózat – A család a hálózatépítés előremutató példája
„Apánktól és nagyapánktól mindig azt hallottuk, hogy a dolgozók jelentik a legnagyobb tőkét.” – mondja Kristine Egger. Ennek megfelelően a cégben nagyon alacsony a fluktuáció. A steyr-i MAN-gyár körüli vitában, a gyár megtartására és „Green Mobility Center”-ré alakítására létrehozott konzorcium tagjai közül egyedül III. Karl Egger fedte fel magát annak ellenére, hogy a konzorciumot nem ő vezeti – ezt ő, mint saját gyárral rendelkező vállalkozó megtehette és meg is akarta tenni. Elmondása szerint lennének ötletei a gyárral kapcsolatban: „Az új hidrogénüzemű autókban a tartály és az üzemanyagcellák közötti vezetékek éppúgy érdekesek a Ke Kelit számára, mint a mobil tartályok” – mondja, és nagy szenvedéllyel vázolja fel a steyr-i központ általa elképzelt új irányvonalát a következő évekre.
Szenvedélyes kapcsolat a borral
Hasonló szenvedéllyel beszélnek az Egger család tagjai a borról is. A kedvelt nyaralási célpont és a vágy, hogy legyen egy birtokuk Toszkánában, együttesen vezetett el az új üzletághoz. A hírek szerint a Tenuta di Carleone (olaszul a Karl-t ’C’-vel írják) időközben nem csak kilenc alkalmazottra, de egy sor kiváló értékelésre is szert tett. Raddában, a Chianti-vidék szívében az Egger-család egy 100 hektáros földet szerzett meg, ahol jelenleg 22 hektáron folyik szőlőgazdálkodás,10 hektáron pedig olívát termesztenek. Az ír bortermelő szakemberrel, Sean O’Callaghannal karöltve évente 100 000 palack bort termelnek. „Ezzel elértünk egy olyan nagyságrendet, ami feltett minket a térképre.” – mondja III. Karl Egger.
Senkiben nem hagy kétséget afelől, hogy a borászatból is hamarosan családi üzem lesz, amely generációról generációra száll majd. „Az első tőke elültetésétől a maximális hozam eléréséig 15-20 év telik el. El tudom képzelni, hogy egy unokám majd borászati iskolába járhat.” Az mindenesetre biztos, hogy a keresztneve K-val fog kezdődni…