Az idei évi energiaellátást érintő bizonytalanságok minden eddiginél intenzívebben – iparágtól függetlenül – arra késztetik a vállalatokat, hogy következetes lépéseket tegyenek fenntarthatósági irányba. Az alábbi követendő példa egy olyan területről való, amelyet nem szokás a környezettudatosság szinonimájaként emlegetni. Ez nem más, mint a műanyag nyílászárók, pontosabban az ahhoz való profilok gyártása. A példa pedig a Gealan, amelynek működését a környezetkímélő irányelvek az elsőtől az utolsó lépésig átszövik.
Napjaink igencsak hétköznapi elemei épületeink nyílászárói. Ezek látványvilági előnyei mellett sokkal fontosabb szerepük otthonunk, családunk és életterünk védelme a külső hatásokkal szemben. Egyik fő védelmi vonalaként az ajtók és ablakok fontos feladatot látnak el zaj- és hőszigetelés, illetve betörésvédelem terén is. A Gealan minőségi PVC profilrendszerei amellett, hogy mindennek magas szinten megfelelnek – ezzel hozzájárulva háztartásunk energiatakarékos és kényelmes működtetéséhez – több mint 25 évnyi tapasztalattal és fejlesztéssel a hátuk mögött mára teljes mértékben fenntartható technológiák alkalmazásával készülnek. Melyek is e gondolkodás fő elemei, hogyan készülnek a környezetbarát műanyag nyílászárókhoz szükséges profilok? Röviden: felelős erőforrás-használat, zárt ciklusú, környezetbarát gyártás és a jól szervezett, ütemezett logisztika.
Felelős erőforrás-felhasználás
Egy környezetbarát módon működő vállalat alapvetően hangsúlyt fektet arra, hogy termékei – esetünkben a Gealan ablak- és ajtóprofilok - tartósak, ezáltal pedig hosszú élettartamúak legyenek. Ebben az esetben, az elkészült nyílászárók az energiamegtakarítás felhasználói oldalát is támogatják. Ez az irányelv a meghatározó a termékek teljes életciklusát tekintve, ami a gyártáshoz szükséges erőforrások tudatos használatával kezdődik. A cég ökológiai lábnyomának csökkentése érdekében tett beruházásoknak köszönhetően immáron második éve 100%-ban biomasszából származó energiaforrásból fedezik oberkotzau-i központjuk, illetve Tannában található gyártóüzemük villamosenergia-igényét. A zöldáramra történő teljes átállásnak köszönhetően a cég éves szinten hatalmas mennyiségű, mintegy 18 ezer tonna szén-dioxid felesleges kibocsátását előzi meg. A telephelyeken történő energiahatékonysági fejlesztésekkel pedig milliós nagyságrendű kWh villamos energiát takarítanak meg. Ennek eredményességébe beletartozik a gyártáshoz közvetlenül szükséges elektronika fejlesztése mellett az extrudáló sorok automatizálása vagy a hűtés hőszivattyús technológiával történő biztosítása például. Ezen felül a telephelyeken teljes egészében LED- és mozgásérzékelős rendszerre álltak át a világítás tekintetében az észszerű fényforrás-használat érdekében.
Környezetbarát, zárt ciklusú gyártási rendszer
A gyártás alatt keletkező maradékanyagokat a Gealan-nál 100%-ban újrahasznosítják, illetve, az extrudálási folyamatokhoz szükséges eszközöket a cég a saját, automatizált üzemében készíti. Emelett viszont a termékek megalkotásának menete számos más részletében is jelen van a fenntarthatósági szemlélet. A nyersanyag-felhasználás optimalizálása érdekében az új, nagy hőszigetelő képességű keretrendszerek belső magjában mára minimum 1/3-ad arányban régi ablakokból származó PVC anyagot használnak. Ennek megvalósításához nagyban hozzájárul a tanna-i üzem többlépcsős válogatási rendszere, amely újrahasznosítás közben fehér és színes darabok szerint válogatja a további felhasználásra szánt törmeléket. A folyamat következtében több mint 21 ezer tonna régi termék került újbóli felhasználásra csak 2021-ben, amely mintegy 43 ezer tonna feleslegesen kibocsátott szén-dioxid-megtakarítást jelentett a cégnek.
Ütemezett logisztika, kevesebb megtett kilométer
A profilgyártónál a gyártási folyamatok optimalizálása mellett a logisztika észszerű, tudatos szervezésének kialakítása szintén célkitűzés, ami a szállítási útvonalak csökkenését, illetve az ehhez használt üzemanyag hosszú távú megtakarítását eredményezi. Ennek érdekében a Gealan regionális szállítmányozó cégekkel és egész Európában elosztó központokkal dolgozik a felesleges kilométerek elkerülése, ezzel párhuzamosan a szállítási folyamatok magasabb kihasználtsága érdekében.
A fenntarthatóságot célzó anyagi befektetéseknek köszönhetően optimalizált folyamatok hatékonysága szembetűnő: a mérhetően gyors megtérülés mellett további pozitív hatásai évtizedeken át segítenek fenntartani a zavartalan működést. Ivica Maurović, a Gealan vezetőségi szóvivője szerint a fenntarthatóságba fektetni a környezet, a társadalmunk, azaz mindannyiunk közös jövője miatt megtérülő beruházás.
A GEALAN fenntarthatósági elveiről és az alkalmazott technológiákról itt olvashat részletesen: Környezet és erőforrások szem előtt tartva