Az ukrán háború lehetséges hatásai a román, török és szlovén építési piacra

Románia
Írta: Dr. Sebastian Sipos-Gug - Ebuild srl,
EECFA Romania

Az EECFA román kutatója, Dr. Sebastian Sipos-Gug szerint bár a román építési piacot közvetlenül nem érinti az ukrajnai háború, számos olyan probléma van, melyek közvetve rosszul érintik: építési költségek, kamatok és infláció. Az EECFA (Eastern European Construction Forecasting Association) 8 kelet-európai ország, köztük Románia építési piacát kutató nemzetközi szövetség. A jelenlegi jelentések 2021 decemberében jelentek meg, a következő jelentések 2022 júniusában kerülnek kiadásra. Megrendelések és minta: eecfa.com

Romániában az építési költségek már 2021-ben is gyors ütemben nőttek (+25%-os éves átlag 2020-hoz képest), de főleg 2022 elején: januárban +41% az előző év azonos hónapjához képest. Ilyen körülmények között az energia- és alapanyagárak növekedése (az import nehézségei és a világpiaci árak emelkedése miatt) még magasabb költségekhez vezetnének, és visszahúznák az új építést. 

A román gazdaság nem kötődik szorosan Oroszországhoz, Ukrajnához vagy Fehéroroszországhoz. 2019-ben mindhárom országból érkező román import az összes import kevesebb mint 5%-át tette ki, míg a román export e három országba kevesebb mint 2,5%-a volt az összes exportnak (tavaly ezt nem érintette a járvány, forrás: NSI). Viszont a kereskedelem intenzitása magas az energia és az ércek esetében: 2019-ben a szén, gáz és olaj 37%-a, és az ércek 40%-a a három ország valamelyikéből származott. Így a kereskedelmi nehézségek negatívan befolyásolnák ezen anyagok elérhetőségét, és így az építési költségeket is.

Míg az építési költségek a kínálatra hatnak, a kamatlábak és az infláció együttesen a keresletre. A Román Nemzeti Bank 3%-ra emelte az alapkamatot: ez az ötödik emelés 2021 szeptembere óta. Ez megdrágítja majd a fogyasztási és jelzáloghiteleket egy olyan időszakban, amikor a lakásárak 2008 óta a legmagasabbak: 2022 márciusában 20%-kal nőtt a lakások ára 2021 azonos hónapjához képest (forrás: imobiliare.ro). Ez párosulva a rekordszintű inflációval rendkívül megnehezítené az új lakásvásárlások finanszírozását, és visszaszorítaná a keresletet.

Bár a nem-lakásépítési piac a járványügyi korlátozások enyhülésének köszönhetően elkezdett magához térni, a korábban említett tényezők mindegyike hátráltatná a kilábalást. Illetve, az alszektornak olyan kihívásokkal kell majd szembenéznie mint például a szankciók miatti globális ellátási lánc akadozása, az energia- és szállítási költségek növekedése egy olyan időszakban, amikor mérsékelt munkaerőhiány van, és a munkavállalók részéről megnövekedett az igény a távmunkára. 

A mélyépítés iránti kereslet továbbra is magas, de a román kormányt visszafogja a beruházásokra fordítható kevesebb pénz. A megnövekedett építési költségek is nehezítik az állami beruházásokat. A növekvő folyó fizetési mérleg hiánya, a támogatások (az infláció és az energiaköltségek legkiszolgáltatottabb rétegekre gyakorolt hatásainak ellensúlyozására), valamint a védelmi kiadások növekedése (2023-ban a GDP 2,5%-ára, 2022-ben 2%-ra) elszívják a mélyépítési projektekre költendő állami pénzeket. Az alszektor megmentői az EU-s források lesznek, bár a költségek növekedése miatt lehet, hogy ezek is kevésbé hatékonynak fognak bizonyulni.

Törökország
Írta: Prof. Ali Turel, Cankaya University,
EECFA Turkey

Az Ukrajnával szomszédos országokhoz képest Törökországot viszonylag kevésbé érintették a háború humanitárius következményei. Az ukrán menekültek száma (a belügyminisztérium március 21.-i közlése szerint) 58 ezer fő volt, jóval kevesebb, mint a fegyveres konfliktusok vagy háborúk elől menekülő legalább 5 millió szíriai, iraki és afgán menekült akik Törökországban vannak.

Az ukrajnai háború Törökország építési teljesítményére gyakorolt ​​közvetlen hatásai egyelőre még nem láthatóak, mivel a statisztikai hivatal a lefedettségi időszak végétől számított 2-3 hónapon belül teszi közzé az építési statisztikát. A háború közvetett hatásai azonban súlyosbítják a 2021 novembere óta meglévő makrogazdasági problémákat, mint például a török ​​líra árfolyamának zuhanása a devizákkal szemben, mely magas inflációt okozott. Az éves infláció 19,89% volt 2021. október végén. Ez 2022. január végére 48,69%-ra nőtt, majd két hónappal később tovább emelkedett 61,14%-ra. A hazai termelői árindex éves változási üteme 2021. október végén már 46,31% volt, majd felkúszott 93,53%-ra, 2022. március végére pedig 114,97%-ra. Az ukrajnai háborúval összefüggő benzin és a földgáz áremelkedés a nemzetközi piacokon is fontos tényező lehet az infláció további növekedésében. 

Az építési költségeket elsősorban a török termelői árindex változási üteme befolyásolja. Az építési költségindex éves változási üteme 2021 októberében 41,93% volt, 2022. január végére pedig meredeken emelkedett, 79,91%-ra, mely a legfrissebb rendelkezésre álló építési költség statisztika. A lakásárindex hasonló tendenciát mutatott, mint az építési költségindex: az éves lakásárak növekedése nominálisan 77,4%, reáláron 21,2% volt 2022. január végén. Mivel a béremeléseket a fogyasztói árindexhez igazítják Törökországban, a lakásárak 21,2%-os reálemelkedése a lakóingatlanok alacsonyabb megfizethetőségére utal.

Mind Oroszország, mind Ukrajna Törökország fontos kereskedelmi partnerei. Az Oroszországgal folytatott kereskedelem értéke 25,3%-kal, az Ukrajnával folytatott kereskedelem értéke 2022 februárjában 63,8%-kal nőtt 2021 azonos hónapjához képest. A háború viszont fennakadásokat okozhat az áruforgalomban, különösen Törökország és Ukrajna között, melynek hatásai akkor lesznek láthatóak, amikor közzéteszik a nemzetközi kereskedelemre vonatkozó statisztikákat 2022 márciusára és az azt követő hónapokra vonatkozóan.

Szlovénia
Írta: Dr. Ales Pustovrh, Bogatin-EECFA Slovenia

Az ukrán háború szlovén építési piacra gyakorolt hatásvizsgálata során figyelembe kell vennünk a járvány miatt kialakult bizonytalan helyzetet. Az építőanyag-gyártók már az ukrán háború kitörése előtt csökkentették kapacitásaikat. Vagy amiatt, mert az országok lezárásából logisztikai problémák adódtak, vagy amiatt, mert csökkent a kereslet. Ahogy a járvány utolsó hulláma véget ért, a kínálat nem tudott lépést tartani a magas kereslettel, és az építőanyagárak emelkedni kezdtek. A statisztika azt mutatja, hogy Szlovéniában az építőanyagárak 2021 3. negyedévében ötödével emelkedtek 2020 3. negyedévéhez képest. A befejezett építkezések értékének implicit deflátora (mely az építőiparban az árakat méri) meghaladta a 14%-ot, mely 20 éve a legmagasabb érték. Ezen túlmenően a növekvő energiaárak járultak hozzá leginkább az építési költségek általános növekedéséhez. 2022 február végén az éves infláció Szlovéniában 7% volt.

A magas infláció ellenére Szlovéniában nőtt az építési piac teljesítménye. Az építőipari tevékenység 2021-es fokozatos visszaesését követően 2022 elején ismét emelkedett az építési munkák értéke. Az építőipari cégeknek 2021-ben 5,8%-kal kevesebb munkájuk volt, elsősorban a nem lakáscélú projektek számának csökkenése miatt. Ennek ellenére idén januárban az összes építőipari alágazat közül a nem lakásépítés nőtt leginkább. 2021 végén-2022 elején a lakásépítésben is magas aktivitást lehetett tapasztalni. A lakásépítés teljesítménye továbbra is magas, de még mindig elmarad a kereslettől, mely a lakóingatlanok árának gyors emelkedését okozza. Nominálisan az árak 2021 végén 26%-kal voltak magasabbak a 2008-as átlagnál, és 2021 utolsó negyedévében tovább gyorsult a lakóingatlanárak növekedése. A mélyépítés teljesítménye is nőtt az állami beruházások miatt, mint például a Port Koper felé vezető második vasútvonal, a közúti összeköttetés a harmadik fejlesztési tengelyhez, a vasútvonalak korszerűsítése, az állami utak és kerékpárutak felújítása, a villamosenergia hálózat kiépítése és felújítása; illetve a nagyberuházások a vízellátási infrastruktúrába. Az állam egészségügyi projekteket is tervez. Mivel 2022 választási év, az állami kiadások növekedésére számítani lehetett, de ez a növekedés a legoptimistább várakozásokat is felülmúlta.

Az építőipari tevékenység 2022-ben és azt követően nagymértékben függ majd az ukrán háborúval kapcsolatos események alakulásától. Bár a szlovén gazdaság közvetlen függése az orosz és az ukrán piacoktól viszonylag csekély, a háború erős hatással lehet a szlovén inflációra, a globális pénzügyi piacokra, a bizalomra és az ellátási lánc működésére. Illetve, az orosz-ukrán háború tovább emeli a nyersanyagárakat is. Nemcsak a vas drágul, hanem a nikkel és az alumínium is, melyek ára rekordmagas. Az olaj és a földgáz ára is emelkedik, és ez a cement árát is emeli. Ukrajna jelentős agyagexportőr volt a csempegyártásában is, így arra számíthatunk, hogy az agyaghiány és az emelkedő energiaárak miatt a csempe ára is emelkedni fog. Az építőipari cégek az ilyen emeléseket át akarják majd hárítani az állami ajánlatkérők felé (beépített infláció), bár eddig csak részben jártak sikerrel. A következő hónapokban a szlovén kormány intézkedései csökkentik majd az energiaárakat, így az árak már valószínűleg nem haladják meg a februári szintet, de nem is fognak csökkenni. Az építőipar drágulását a munkaerőhiány is befolyásolja; a munkaerőpiacon továbbra is nagy a kereslet-többlet a szakképzett munkaerő kínálatához képest.

A hírben szereplő termékek
EECFA Construction Forecast Report
 
EECFA Construction Forecast Report

Bulgária, Horvátország, Oroszország, Románia, Szerbia, Szlovénia, Törökország, Ukrajna

Termékismertető
Tovább
Termék kártya
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...