Dormakaba szakmai interjú az innovatív beléptető rendszerekről
2017. március 21. és 23. között Sümegen szervezték meg a Magyar Biztonsági Fórum (MBF) VII. konferenciáját, melynek mottója a HÉT volt: "Halld meg! Értsd meg! Tanuld meg!" A konferencia környezetének hangulata a régmúlt időket idézte, előadásai és kiállítói viszont azt a jövőt mutatták be, melyben biztonságtechnika egyre inkább vegytiszta IT. A 3 napig tartó rendezvény alkalmával készült az alábbi interjú, melyben Minkó Mariann értékesítési és műszaki szaktanácsadó és Rittinger Krisztián értékesítési és műszaki szaktanácsadó, a dormakaba Magyarország Zrt. munkatársai válaszoltak a Kocsis-M. Brigitta kérdéseire.
A hagyományos, portaszolgálatos megoldás mellett milyen innovatív módjai vannak a fizikai beléptetésnek?
Napjainkban, több okból kifolyólag, egyre több helyen van igény ellenőrzött beléptetés esetén fizikai eszközök beépítésére, akár a portaszolgálatot kiváltandó, akár annak megtartása mellett. Ezek az eszközök lehetnek akár forgóvillák, forgókapuk, irodai környezetben gyorskapuk, de akár magasabb biztonsági fokozatú területek elhatárolásánál a biztonsági forgóajtók vagy zsilipek is. Ezek az eszközök mindig, minden esetben egy beléptető rendszerrel működnek együtt, kizárólag egy személy ellenőrzött beléptetését teszik lehetővé, melynek köszönhetően távolról akár azonnal ki lehet adni területre való belépési engedélyeket, vagy meg lehet akadályozni a területre való bejutást. Amennyiben a portaszolgálat megtartására van igény vagy lehetőség, úgy eszközválasztás tekintetében megfelelő tud lenni már a kb. 1 m zárási magasságú forgóvillás vagy gyorskapus beléptető eszköz.
Irodai területeknél nyernek egyre nagyobb teret a gyorskapuk, a jóval magasabb esztétikai megjelenésüknek köszönhetően. Ezen eszközök esetében az egyszemélyes áthaladást infrarendszerek ellenőrzik, melyek vezérlése nem engedélyezett áthaladási kísérlet esetén hangjelzés mellett csukják az ajtószárnyakat. A nyíló szárnyú gyorskapuk egyik előnye a meglepően kis helyigény, lévén, hogy az ajtószárnyak mindig a haladási irányba nyitnak, és a csúszó ajtószárnyas megoldással ellentétben nincs szükség az ajtószárny szélességével megegyező, vagy azt meghaladó test kialakítására, másrészt kialakításuk és anyaghasználatuk miatt jobban illeszkednek a belsőépítészeti igényekhez. Ennek köszönhető, hogy ma már egyre több esetben a tervezés során belsőépítészeti tervezés részét képezi a megfelelő eszköz kiválasztása.
Az 1,80 m feletti zárási magasságú eszközök esetén, a korábban említett forgókapu, biztonsági forgóajtó, de akár a gyorskapu esetén is a portaszolgálat már leginkább csak a vendégkártya kiadását végzi, hiszen ezeknél az eszközöknél már nincs szükség aktív fizikai jelenlétre, legyen az portaszolgálat vagy biztonsági felügyelet.
A beléptetési mód kiválasztásánál mit érdemes mérlegelnie a megrendelőnek?
Az optimális beléptetés, fizikai beléptetés kiválasztásánál mindig több tényezőt kell figyelembe venni. Alapvető befolyásoló tényező, a kültéri vagy beltéri beépítési helyszín mellett, az adott terület, illetve épület, épületrész funkciója és védelme. Azokon a pontokon, ahol állandó portaszolgálat vagy biztonsági felügyelet van, a létesítmény típusától és beépítési helytől függően megfelelő lehet egy félmagas megoldás is, forgóvilla, forgókereszt vagy gyorskapu. Külső területhatároknál, vagy olyan területek, épület- és épületrészek elválasztásánál, ahol nincs porta, állandóan ellenőrzött felügyelet, vagy a terület kiemelten védett, mindenképpen olyan eszközt kell választani, ahol az alákúszás, átugrás vagy egyéb bejutás nem lehetséges. Jellemzően ipari területek és sportlétesítmények beléptetési pontjainál használt megoldás a forgókapu, épületbe való belépésnél, közvetlenül akár már a portálba is építhető biztonsági forgóajtó, biztonsági zsilip, vagy belterekben magasan záró ajtószárnyú gyorskapu. Természetesen minden kültérre tervezett eszköz elhelyezhető beltérben is.
Milyen korszerű módszerekkel történhet a személyazonosítás?
Egy digitális beléptető rendszer esetében a személyek beazonosítására olyan kiegészítők alkalmazhatók (média), melyek alkalmasak egyedi azonosítók magukban hordozására. A mindennapos életünkben is rengeteg helyen használunk ilyen eszközöket, a telefonunkban lévő SIM kártyára gondolunk, vagy gépkocsik távirányítós nyitására, vagy akár a bankkártyánkra. Ezek mindegyike alkalmas arra, hogy egyedi azonosítókat hordozzanak magukban, melyek alkalmasak a médiát használó beazonosítására. Ilyen hordozókat, médiákat alkalmazunk a személyek beazonosítására akkor is, ha beléptető rendszerről beszélünk. Ami nagyon meghatározó, az a médiákon lévő adatok biztonsága, titkosítása, hogy a hordozókat ne tudják reprodukálni. A dormakaba cégcsoport élen jár abban, hogy csak olyan technológiát alkalmazzon, melynek biztonsági szintje a legmagasabb, és ilyen módon adataink megfelelően védve legyenek. Ennek megfelelően az egyik legmagasabb biztonsági szinttel rendelkező LEGIC technológiával dolgozunk, illetve az általánosabban használatos MIFARE technológia esetén egy dormakaba szabadalommal védett ARIOS titkosítást alkalmazunk.
A személyazonosításnak a médiákon kívül van egyéb módja is, mint például rendszereinkben van lehetőség PIN kóddal kiegészíteni a kártya olvastatását, vagy ha az igények megkívánják, akkor van ujjlenyomattal egybekötött azonosításra is lehetőség. Ez már a beruházó igényétől függ.
Milyen szoftveres és hardveres igényei vannak egy modern beléptetőrendszernek?
Természetesen rendszerünk működtetéséhez szükség van egyedi szoftverre, a Kaba exos 9300 szoftver az, ami a háttérben összehangolja a különböző pontokon lévő belépéseket, adatoknak a rögzítését, a médiák kezelését, külső rendszerekhez való csatlakozást (pl.: riasztó rendszer). A dormakaba rendszernek nincsen különösebben hardveres elvárása, hiszen egy, a mai világban használatban lévő laptop is elegendő lehet a működtetéshez, de természetesen javasolt az adatbázist központi szerveren kezelni, ahol nagyobb biztonság garantált, és az adatok elvesztésének is kisebb a valószínűsége.
Egy biztonsági kapu vagy forgóajtó nem csak jól kell működjön, de az adott enteriőrbe is illeszkednie kell. Mennyire személyre szabhatóak a dormakaba termékei?
Mind a forgóajtó, mind a biztonsági forgóajtó elérhető klasszikus kivitelben, üveges oldalpalásttal, ám ezen kívül számos egyéb kiegészítő elemekkel, mint pl. üveg éjszakai zárópalást, fém oldalpalást, de akár teljesen üveg tetőkialakítással is. Személyre szabhatóság tekintetében széles skála áll az építészek és megrendelők rendelkezésére, melynek köszönhetően ezek az eszközök kiválóan illeszkednek mind az épületek külső megjelenéséhez, mind a belső enteriőrhöz. A belső tereknél mindenképpen ki kell emelni a korábban már említett gyorskapukat, hiszen az épületbe belépvén ezen biztonságtechnikai eszközök meghatározó elemei tudnak lenni a fogadó térnek.
A gyorskapuknál lehetőség van a belső enteriőrhöz leginkább illeszkedő típus kiválasztására a masszív megjelenésű, csak fém (szálcsiszolt nemesacél) testű kaputól a légiesnek mondható fém és üveg keverékén át a már-már futurisztikus, szinte csak üveg testű gyorskapuig.
Kiváló példák sorozatát tekintheti meg az érdeklődő Budapest több pontján, az irodai felhasználástól kezdve a Váci Greens vagy Eiffel Palace Irodaházakban, a nagy forgalmú közösségi intézményen át a CEU épület együtteseiben, egészen a 2016-os évben Az Év Új Ingatlanfejlesztését elnyert Váci 1 több funkciós kereskedelmi ingatlanig. Ezen kiemelkedő projektekben való jelenlétünk miatt azt gondolom bátran kijelenthetjük, hogy a dormakaba termékei személyre szabhatóak, és megfelelő partnerei vagyunk mind az építészeknek mind a belsőépítészeknek.
Mik a jövőbeli fejlesztési irányok a beléptetési rendszerek területén? Merre tart az iparág?
A beléptető rendszerek egyik legfontosabb ismérve a sebessége. Gondoljunk bele, hogy ilyen rendszereket azokban a nagy gyárakban, telephelyeken kívánunk alkalmazni, ahol több ezer ember dolgozik, ami a beléptető rendszereket komoly kihívás elé állítja. A legérzékenyebb pont ebben az esetben a beléptetés sebessége, mivel a munkakezdéskor és a munka végén (adott esetben) egyszerre több ezer ember kíván egyszerre be- és kijutni. A dormakaba beléptetés mind fizikai beléptetés, mind beléptető rendszer tekintetében megfelel az ilyen terhelésnek, és megfelelő sebességgel engedi át az ott dolgozókat.
Továbbá a dormakaba cégcsoport komoly erőfeszítéseket tesz a "wireless"-es technológiák minél megbízhatóbb és biztonságosabb működtetése területén. Ezek a megoldások nagyon fontosak lehetnek olyan kivitelezéseken, ahol a kábelezések megvalósítása nagy költséggel járna.
A cégcsoportnak van mobiltelefonnal használható beléptető megoldása is, egy egyszerűen letölthető applikáció segítségével képes működni BLE technológiával. Ezenkívül kis- és középvállalkozásoknál tapasztaljuk, hogy egyre többször merül fel egy egyszerűsített megoldásnak az igénye, ahol a felhő alapú EXIVO rendszerünket tudjuk kínálni, és innentől kezdve az ügyfélnek nem kell foglalkozni semmilyen szoftverrel, adatbázissal, csak meg kell adnia az elvárásait a rendszer beállításaival kapcsolatban, melyek a felhőben beállításra kerülnek, és utána a helyi rendszer ennek megfelelően működik.
Ha bővebb felvilágosítást szeretne kérni a dormakaba Magyarország Zrt. munkatársától, használja a megfelelő gombot.
Napjainkban, több okból kifolyólag, egyre több helyen van igény ellenőrzött beléptetés esetén fizikai eszközök beépítésére, akár a portaszolgálatot kiváltandó, akár annak megtartása mellett. Ezek az eszközök lehetnek akár forgóvillák, forgókapuk, irodai környezetben gyorskapuk, de akár magasabb biztonsági fokozatú területek elhatárolásánál a biztonsági forgóajtók vagy zsilipek is. Ezek az eszközök mindig, minden esetben egy beléptető rendszerrel működnek együtt, kizárólag egy személy ellenőrzött beléptetését teszik lehetővé, melynek köszönhetően távolról akár azonnal ki lehet adni területre való belépési engedélyeket, vagy meg lehet akadályozni a területre való bejutást. Amennyiben a portaszolgálat megtartására van igény vagy lehetőség, úgy eszközválasztás tekintetében megfelelő tud lenni már a kb. 1 m zárási magasságú forgóvillás vagy gyorskapus beléptető eszköz.
Irodai területeknél nyernek egyre nagyobb teret a gyorskapuk, a jóval magasabb esztétikai megjelenésüknek köszönhetően. Ezen eszközök esetében az egyszemélyes áthaladást infrarendszerek ellenőrzik, melyek vezérlése nem engedélyezett áthaladási kísérlet esetén hangjelzés mellett csukják az ajtószárnyakat. A nyíló szárnyú gyorskapuk egyik előnye a meglepően kis helyigény, lévén, hogy az ajtószárnyak mindig a haladási irányba nyitnak, és a csúszó ajtószárnyas megoldással ellentétben nincs szükség az ajtószárny szélességével megegyező, vagy azt meghaladó test kialakítására, másrészt kialakításuk és anyaghasználatuk miatt jobban illeszkednek a belsőépítészeti igényekhez. Ennek köszönhető, hogy ma már egyre több esetben a tervezés során belsőépítészeti tervezés részét képezi a megfelelő eszköz kiválasztása.
Az 1,80 m feletti zárási magasságú eszközök esetén, a korábban említett forgókapu, biztonsági forgóajtó, de akár a gyorskapu esetén is a portaszolgálat már leginkább csak a vendégkártya kiadását végzi, hiszen ezeknél az eszközöknél már nincs szükség aktív fizikai jelenlétre, legyen az portaszolgálat vagy biztonsági felügyelet.
A beléptetési mód kiválasztásánál mit érdemes mérlegelnie a megrendelőnek?
Az optimális beléptetés, fizikai beléptetés kiválasztásánál mindig több tényezőt kell figyelembe venni. Alapvető befolyásoló tényező, a kültéri vagy beltéri beépítési helyszín mellett, az adott terület, illetve épület, épületrész funkciója és védelme. Azokon a pontokon, ahol állandó portaszolgálat vagy biztonsági felügyelet van, a létesítmény típusától és beépítési helytől függően megfelelő lehet egy félmagas megoldás is, forgóvilla, forgókereszt vagy gyorskapu. Külső területhatároknál, vagy olyan területek, épület- és épületrészek elválasztásánál, ahol nincs porta, állandóan ellenőrzött felügyelet, vagy a terület kiemelten védett, mindenképpen olyan eszközt kell választani, ahol az alákúszás, átugrás vagy egyéb bejutás nem lehetséges. Jellemzően ipari területek és sportlétesítmények beléptetési pontjainál használt megoldás a forgókapu, épületbe való belépésnél, közvetlenül akár már a portálba is építhető biztonsági forgóajtó, biztonsági zsilip, vagy belterekben magasan záró ajtószárnyú gyorskapu. Természetesen minden kültérre tervezett eszköz elhelyezhető beltérben is.
Milyen korszerű módszerekkel történhet a személyazonosítás?
Egy digitális beléptető rendszer esetében a személyek beazonosítására olyan kiegészítők alkalmazhatók (média), melyek alkalmasak egyedi azonosítók magukban hordozására. A mindennapos életünkben is rengeteg helyen használunk ilyen eszközöket, a telefonunkban lévő SIM kártyára gondolunk, vagy gépkocsik távirányítós nyitására, vagy akár a bankkártyánkra. Ezek mindegyike alkalmas arra, hogy egyedi azonosítókat hordozzanak magukban, melyek alkalmasak a médiát használó beazonosítására. Ilyen hordozókat, médiákat alkalmazunk a személyek beazonosítására akkor is, ha beléptető rendszerről beszélünk. Ami nagyon meghatározó, az a médiákon lévő adatok biztonsága, titkosítása, hogy a hordozókat ne tudják reprodukálni. A dormakaba cégcsoport élen jár abban, hogy csak olyan technológiát alkalmazzon, melynek biztonsági szintje a legmagasabb, és ilyen módon adataink megfelelően védve legyenek. Ennek megfelelően az egyik legmagasabb biztonsági szinttel rendelkező LEGIC technológiával dolgozunk, illetve az általánosabban használatos MIFARE technológia esetén egy dormakaba szabadalommal védett ARIOS titkosítást alkalmazunk.
A személyazonosításnak a médiákon kívül van egyéb módja is, mint például rendszereinkben van lehetőség PIN kóddal kiegészíteni a kártya olvastatását, vagy ha az igények megkívánják, akkor van ujjlenyomattal egybekötött azonosításra is lehetőség. Ez már a beruházó igényétől függ.
Milyen szoftveres és hardveres igényei vannak egy modern beléptetőrendszernek?
Természetesen rendszerünk működtetéséhez szükség van egyedi szoftverre, a Kaba exos 9300 szoftver az, ami a háttérben összehangolja a különböző pontokon lévő belépéseket, adatoknak a rögzítését, a médiák kezelését, külső rendszerekhez való csatlakozást (pl.: riasztó rendszer). A dormakaba rendszernek nincsen különösebben hardveres elvárása, hiszen egy, a mai világban használatban lévő laptop is elegendő lehet a működtetéshez, de természetesen javasolt az adatbázist központi szerveren kezelni, ahol nagyobb biztonság garantált, és az adatok elvesztésének is kisebb a valószínűsége.
Egy biztonsági kapu vagy forgóajtó nem csak jól kell működjön, de az adott enteriőrbe is illeszkednie kell. Mennyire személyre szabhatóak a dormakaba termékei?
Mind a forgóajtó, mind a biztonsági forgóajtó elérhető klasszikus kivitelben, üveges oldalpalásttal, ám ezen kívül számos egyéb kiegészítő elemekkel, mint pl. üveg éjszakai zárópalást, fém oldalpalást, de akár teljesen üveg tetőkialakítással is. Személyre szabhatóság tekintetében széles skála áll az építészek és megrendelők rendelkezésére, melynek köszönhetően ezek az eszközök kiválóan illeszkednek mind az épületek külső megjelenéséhez, mind a belső enteriőrhöz. A belső tereknél mindenképpen ki kell emelni a korábban már említett gyorskapukat, hiszen az épületbe belépvén ezen biztonságtechnikai eszközök meghatározó elemei tudnak lenni a fogadó térnek.
A gyorskapuknál lehetőség van a belső enteriőrhöz leginkább illeszkedő típus kiválasztására a masszív megjelenésű, csak fém (szálcsiszolt nemesacél) testű kaputól a légiesnek mondható fém és üveg keverékén át a már-már futurisztikus, szinte csak üveg testű gyorskapuig.
Kiváló példák sorozatát tekintheti meg az érdeklődő Budapest több pontján, az irodai felhasználástól kezdve a Váci Greens vagy Eiffel Palace Irodaházakban, a nagy forgalmú közösségi intézményen át a CEU épület együtteseiben, egészen a 2016-os évben Az Év Új Ingatlanfejlesztését elnyert Váci 1 több funkciós kereskedelmi ingatlanig. Ezen kiemelkedő projektekben való jelenlétünk miatt azt gondolom bátran kijelenthetjük, hogy a dormakaba termékei személyre szabhatóak, és megfelelő partnerei vagyunk mind az építészeknek mind a belsőépítészeknek.
Mik a jövőbeli fejlesztési irányok a beléptetési rendszerek területén? Merre tart az iparág?
A beléptető rendszerek egyik legfontosabb ismérve a sebessége. Gondoljunk bele, hogy ilyen rendszereket azokban a nagy gyárakban, telephelyeken kívánunk alkalmazni, ahol több ezer ember dolgozik, ami a beléptető rendszereket komoly kihívás elé állítja. A legérzékenyebb pont ebben az esetben a beléptetés sebessége, mivel a munkakezdéskor és a munka végén (adott esetben) egyszerre több ezer ember kíván egyszerre be- és kijutni. A dormakaba beléptetés mind fizikai beléptetés, mind beléptető rendszer tekintetében megfelel az ilyen terhelésnek, és megfelelő sebességgel engedi át az ott dolgozókat.
Továbbá a dormakaba cégcsoport komoly erőfeszítéseket tesz a "wireless"-es technológiák minél megbízhatóbb és biztonságosabb működtetése területén. Ezek a megoldások nagyon fontosak lehetnek olyan kivitelezéseken, ahol a kábelezések megvalósítása nagy költséggel járna.
A cégcsoportnak van mobiltelefonnal használható beléptető megoldása is, egy egyszerűen letölthető applikáció segítségével képes működni BLE technológiával. Ezenkívül kis- és középvállalkozásoknál tapasztaljuk, hogy egyre többször merül fel egy egyszerűsített megoldásnak az igénye, ahol a felhő alapú EXIVO rendszerünket tudjuk kínálni, és innentől kezdve az ügyfélnek nem kell foglalkozni semmilyen szoftverrel, adatbázissal, csak meg kell adnia az elvárásait a rendszer beállításaival kapcsolatban, melyek a felhőben beállításra kerülnek, és utána a helyi rendszer ennek megfelelően működik.
Ha bővebb felvilágosítást szeretne kérni a dormakaba Magyarország Zrt. munkatársától, használja a megfelelő gombot.