Beszélgetés Oliver Schweizer formatervezővel
Oliver Schweizer évek óta a Villeroy & Boch formatervezőjeként dolgozik. Először fürdőkádakat és az ezekhez tartozó egyéb kiegészítőket tervezett, majd 2000-ben létrehozta saját formatervezői ügynökségét. Napjainkban különböző németországi egyetemek versengenek előadásaiért, műhelymunkákat vezet, és nyolcfős csapatával kifinomult ízlésvilágú termékeket alkot más cégek számára is a Schweizer Design Consulting társaságnál. Megrendelőik különböző területekről érkeznek, kezdve az autóipartól, az irodai és háztartási cikkektől egészen az egészségüggyel, életformával és sporttal foglalkozó cégekig, legyenek azok a tulajdonos által vezetett, éppen induló társaságok, vagy nagy hagyományokkal rendelkező nemzetközi cégek és vállalatcsoportok. A Schweizer Design Consulting társaság formatervei számos nemzetközi díjat nyertek el, köztük a Red Dot Design díjat a Legato kollekcióért 2016-ban.
Schweizer úr, az Ön kapcsolata a Villeroy & Boch-hal több mint 20 éve tart. Hogyan jellemezné együttműködésüket?
Az 1990-es évek óta tervezek a Villeroy & Boch számára. Nyilvánvalóan oly sok évnyi együttműködés után az ember szoros kapcsolatot alakít ki. A Villeroy & Boch és a Sanipa projektjei mindig nagyon izgalmasak. A legfontosabb a párbeszéd, amely egy rövid eligazítással kezdődik. Akkor kezdek előhozakodni az ötleteimmel, amikor már tudom, hogy mi a cél. Ezt követően megbeszéljük az adott dizájnjavaslatokat, és együtt megállapítjuk, hogy melyek alkalmasak a megfelelő megoldás megtalálására.
Honnan meríti az ihletet és az ötleteit?
Ihleteimet a mindennapi élet adja; ezeket mindenhol és bárhol meg tudom találni. Vizuális típus vagyok, és tágra nyitott szemmel járok az életben. Folyamatosan fürkészem a környezetemet. Sok dolgot érzékelek tudatosan és tudattalanul, akár ha utazom, vagy otthon vagyok, az utcákat járom, szállodában lakom, vagy tévét nézek, kereskedelmi vásárokat látogatok, könyvet olvasok, stb. Ezek a képek elraktározódnak a tudatalattimban, és ők képezik az ihletem alapját. Amikor a csapatomnak és nekem egy konkrét feladatunk van, nyilvánvalóan elemezzük az adott ágazatot és termékcsoportokat annak érdekében, hogy meghatározhassuk az adott helyzetet és meg tudjuk magunkat különböztetni másoktól.
Mi inspirálja a bútorok és a lakberendezés terén? Az építészetből meríti az ötleteit?
Bútorterveimet a jellegzetesen letisztult és egyszerű formákkal jellemezhető északi, skandináv stílusból merítem. A bútortervezést természetesen erősen befolyásolja az építészet is. Mindenesetre a bútornak működnie kell az ember otthonában. Vonzódom az általunk Bauhausként ismert nagyon egyenes vonalú és időtlen architektúrájú dizájnhoz.
Hogyan írná le magát, mint dizájner?
Széles területen próbálok alkotni. A puszta tény, hogy oly sok különböző területnek dolgozom, azt jelenti, hogy rugalmasnak kell lennem abban, amit létrehozok. Formatervezőként úgy tekintem magam, mint aki egyfajta katalizátorként működik ügyfelei számára. A munkám egy formát, azaz egy adott formatervet készíteni, néha meglehetősen tág specifikációk alapján. A kreatív folyamat elsőként a számos funkcionális, műszaki és ergonómiai követelmény elemzését foglalja magában annak érdekében, hogy jelzést kapjunk arról, mit hozhatunk végül ki ebből a folyamatból. Ezt követi a kreatív szakasz, amikor a tervezési folyamat végeredménye az eredeti tárgy megalkotása. Alapjában véve ez a munkám.
Ön szerint milyen egy jó formaterv?
A jó termékterv logikus. Nemcsak a művészi dizájnról szól, hanem a fogyasztó számára is előnyösnek kell lennie. A formaterv akkor jó, ha az emberek kényelemben érzik magukat, amikor a terméket használják. Amikor ez egy élvezetes élmény. Rendelkezhet esetleg olyan funkciókkal, amelyek némileg jobbak, mint az általuk előzőleg használt egyéb termékeké. Képesnek lenni magunkat mások helyébe képzelni, és megtalálni azt a kis valamit, ami az új terméket a már kaphatóknál jobbá teszi – erről szól ez az egész.
De végső soron itt többről van szó, mint pusztán egy termékről, ugye?
A termékek bizonyos életstílust tükröznek, egy stílussal kapcsolatos asszociációt.A termékek mind vizuális, mind pedig gyakorlati funkciókkal rendelkeznek, és a fogyasztó saját megfontolásait tükrözik. Hogyan díszítsem a lakásomat? Milyen termékekkel vegyem körbe magam? Ez szintén egyfajta funkció és mindennapi valóságunk, környezetünk, önképünk része.
Az Ön munkájának fontos részét képezi az autó- és bútortervezés. A kiindulópont mindig ugyanaz, vagy ezeket teljes külön kezeli?
A különböző iparágaknak végzett munka előnye az, hogy például egyik terültről a másikra „áthúzhatok” trendeket, technológiákat vagy formai szempontokat. Ez nyilvánvalóan nem mindig működik egy az egyben, azonban számos szinergia lehetséges.
És mi a helyzet a Legato fürdőszobai kollekcióval? Hogyan tudná jellemezni a Legatot?
A Legato a "tér érzékiségét" adja a fürdőszobához. Ennek a kollekciónak a lényege főként az arányai, sima felületű, lágy és nyugodt vonalvezetésű, fogantyúk nélküli, viszonylag robusztus bútorai. Egyetlen jellemzője az a nagy rész, ami vizuálisan elválasztja a felső alsó szekrény egységet magától a bútordarabtól. Egy tartóelemet és egy alsó szekrény egyesít. Ezt a hatást még jobban kihangsúlyozza a környezet megvilágítása, ami fokozza a bútor lebegő hatását.
Honnan jött ennek a lebegő bútornak ötlete?
Amikor először elkezdtem gondolkozni a Legatoról, ez első ötletem tulajdonképpen ez a nagy rész volt a konzolpanelon. Ez hatékony módszere annak, hogy nehéz és robusztus dolgokat könnyűnek láttassunk. Mindazonáltal, természetesen folytattam alternatív öltetek kifejlesztését és megtervezését. Elvégre mindig sok különféle koncepciót mutatunk az ügyfélnek. Kiderült azonban, hogy a Villeroy & Boch valójában az első elgondolásomat részesítette előnyben a Legato tekintetében. Egy sikeres termék nemcsak a dizájner munkájának az eredménye, hanem a társaságnak is teret kell engednie a jó ötleteknek.
Tehát a Legato lényege a lebegő konzol?
Igen, azt hiszem, lehet így fogalmazni. Két formaterv-koncepció volt mintegy „párosítva”. A mosdók egy konzolon helyezkednek el, vagy fölötte lebegnek, mely konzol viszont elkülönül az alsó szekrénytől egy vizuális töréssel. A Legato alapgondolata ez a „lebegés”. A lebegő konzol pedig finom, elegáns megjelenést kölcsönöz a kollekciónak, ami egyébként nagyon puritán és letisztult.
Mi még olyan különleges a Legatoban?
Az alsó szekrény egység monolitikus, letisztult és puritán tömege bőséges tárolóhelyet biztosít, ami gyakran nem jellemző a dizájnkollekciókra. A Legato bútordarabjait kombinálni lehet a ráültethető mosdók széles választékával, mivel visszafogott megjelenésük teljesen eltérő dizájnstílusokat „hordozhat” – a szó mindkét értelmében. Fürdőszobánkat rugalmasan és stílusosan rendezhetjük be. Sőt, a konzolpanel alatt található fényforrás nemcsak kiemeli a berendezési tárgy dizájnját, hanem különleges atmoszférát is teremt a fürdőszobában.
A fény szintén fontos Önnek a saját fürdőszobájában?
Számomra a fürdőszoba megvilágítása nagyon fontos. A tükör körülötti területet nyilvánvalóan jól meg kell világítani. Ez azonban nemcsak az élénk fényről szól, hanem arról is, hogy képesnek kell lenni a fényt úgy használni, hogy az az igényeink szerinti hangulatot teremtse meg. Ezért az embernek tudnia kell a fényt a napszaknak vagy különböző helyzeteknek megfelelően beállítani – reggel legyen világos, este pedig, vagy amikor egy pihentető fürdőt veszünk, és otthonos légkört kívánunk, legyen félhomály.
Milyen szerepet töltenek be a fürdőszobák modern életstílusunkban?
Napjainkban a fürdőszobák már nem különálló, a többi szobától valahol elszigetelten álló helyiségek. Egyre több olyan nyitott lakáskoncepció van, ahol alig érezhető az átmenet a fürdőszobából a hálóba, sőt esetleg magába a nappaliba. Másfelől, egyre inkább stíluselemeket viszünk át a nappalinkból a fürdőszobánkba. A fürdőszoba olyan helyiséggé vált, amiben több időt töltünk, és ahol nemcsak a reggeli rituálékat végezzük. A fürdőszobában – távol a zaklatott mindennapi élettől – békét és nyugalmat találhatunk, kikapcsolódhatunk, és akkumulátorainkat feltölthetjük.
Vissza a Legatohoz. Ön szerint a Legato egy jellegzetesen Villeroy&Boch-féle fürdőszobai kollekció?
Igen, a Legato tipikusan Villeroy & Boch-féle. A kollekció a legapróbb részletekig meghatározott; remek – és ráadásul nagyon magas színvonalú – műszaki megoldásokkal rendelkezik.
Ha a Villeroy&Boch Legato fürdőszobai kollekcióval kapcsolatban árajánlatot, bővebb információt vagy katalógust szeretne kérni a Villeroy & Boch Magyarország Kft. munkatársától, használja a megfelelő gombot.