Megépíteni a lehetetlent
Az új technológiák fejlődésének és a fa építőanyag új lendületének köszönhetően ma már lehetséges "megépíteni azt, ami korábban elképzelhetetlen volt".
A fával való munka ésszerű, megvalósítható és fenntartható.
Az ilyen nemes anyagból való építkezés segít eloszlatni a fa állítólagos hátrányairól szóló mítoszokat az olyan hagyományosabb anyagokkal szemben, mint a vasbeton és az acél, miközben csökkenti az építőipar ökológiai lábnyomát.
A mesterségesen előállított faanyagok (ragasztott gerenda, OBS, LVL, CLT stb.) az idők során számos szerkezeti korlátot leküzdöttek, továbbá hozzájárulnak a nagyon alacsony "szénlábnyomú" szerkezetek kialakításához. Megfelelő felhasználás esetén a fa több szén-dioxidot képes tárolni, mint amennyit a kitermelés és feldolgozás, a szállítás és beépítés során kibocsát.
A Build the (IM)POSSIBLE pályázat célja, hogy nemzetközi szinten láthatóvá tegye azokat az innovatív építészeti projekteket, amelyek túlmutatnak a korábbi hagyományos építési módszereken.
A mostani Build the (IM)POSSIBLE pályázat témája az oszlopos–gerendás építési rendszer, amelyhez a Rotho Blaas a közelmúltban fejlesztette ki az ALUMEGA nevű forradalmi kötőelemet.
Azoknak a tervezőknek és kivitelezőknek, akik a Rotho Blaashoz hasonlóan szenvedélyesen szeretik a fát, most egy olyan kivételes szilárdsági jellemzőkkel bíró megoldás áll rendelkezésükre, amely nem csak megfelel, hanem meg is haladja a jelenlegi építési és fenntarthatósági szabványokat. A fagerendák innovatív csatlakozási rendszerei lehetővé teszik az egyre hatékonyabb és gazdaságilag versenyképesebb oszlop- és gerendaépítésű épületek tervezését, miközben képesek kiváltani a hagyományos anyagokat (acél és vasbeton).
Most Önön a sor, hogy elképzelje és megtervezze projektjét, majd részt vegyen a Build the (IM)POSSIBLE második pályázatán.
Az első díjat elnyerő projekt inspirációként szolgál majd más jövőbeli projektek számára, amelyek fenntartható, közösségi érdekű megoldásokra törekszenek majd.
A versenykategóriák két legérdekesebb projektje jogosult részt venni a Build the (IM)POSSIBLE végső kiválasztásán.
A pályázat megnyerése mindenekelőtt közvetlen kapcsolatfelvételt jelent a faszerkezetekre szakosodott nemzetközi közösséggel, mivel projekteket az iparág neves képviselői fogják elbírálni.
További információk a díjazásról
Jelentkezés és beadási határidő
Regisztrálni 2023. október 17-től lehet.
A regisztráció és a dokumentumok benyújtásának határideje: 2024. augusztus 30.
A projektek kiválasztása
A zsűri 2024. szeptember 1. és 15. között ül össze a projektek előzetes kiválasztására. Az értékelést a faépítés területén tevékenykedő, a Rotho Blaas-hoz nem kötődő, 5 szakemberből álló zsűrire bízzák. A jelölt projektek értékelési szakaszában a zsűrit két belső Rothoblaas-felügyelő segíti.
Ezt követően minden kategóriában két döntős projektet jelölnek, akiket meghívnak a 2024-es Rotho Blaas szervezésében megrendezésre kerülő Mass Timber Seminar International 2024 rendezvényre. A döntősök kiválasztása egy értékelési rendszer alapján történik, amelynek keretében a projekteket meghatározott kritériumok alapján pontozzák.
A döntőbe jutott projektek bemutatása
A döntőbe jutott pályázók meghívást kapnak a Rothoblaas székhelyén megrendezésre kerülő Mass Timber Seminar International 2024 rendezvényre, ahol 10 percben bemutathatják projektjüket.
A nyertes projektek kiválasztását a 2024-es Mass Timber Seminar International rendezvényen részt vevő szakmai közönségre bízzák.