Austrotherm Akadémia 3. szemeszter

Archív hír
Az itt szereplő cikk tartalma már lehet, hogy nem aktuális.

Az egy éve indult sikeres internetes továbbképzés folytatódik, ezúttal hőhidakról, penészesedésről, zöldtetőkről és passzívházakról.

Egy éve indult internetes Austrotherm továbbképzése, az Austrotherm Akadémia. Az ismeretátadásnak ez a korszerű formája sikeresnek bizonyult, a cég honlapjának leglátogatottabb részévé vált, ezért ebben a félévben is folytatják a sorozatot.

Most a hőhidakról, a penészesedésről, a zöldtetőkről és a passzívházakról lehet 3-3 hetente anyagot olvasni az Austrotherm honlapján.

Hőhidak
A hőhíd kifejezést már nem csak a szakmabeliek, de a laikusok is ismerik. Ennek ellenére nem árt, ha közelebbről is megvizsgáljuk ezt a kérdést. Az épületfizika meghatározása szerint hőhidaknak az épület határoló szerkezetek azon részeit nevezzük, melyeken többdimenziós hőáram alakul ki. Mi is az a hőáram, és mitől lesz többdimenziós?

Penész
Az elmúl évtizedekben több hullámban jelentkezett Magyarországon a penész problémája. Ennek kiváltó okait ma már jól ismerjük, tudjuk, hogyan lehet elkerülni, illetve, hogy mit kell akkor tenni, ha mégis megjelenik. Ennek ellenére sok téveszme kering avatatlan körökben. És még több gombaspóra a nem megfelelő lakásokban.

Zöldtető
A manapság többször is előforduló, jelentős csapadékmennyiséggel járó zivatarok hirtelen lezúduló vízmennyiségét a városi, elöregedett, szűk keresztmetszetű csatornahálózat nem képes elnyelni. Két dolgot tehetünk, amivel jelentősen mérsékelhetjük a lehulló csapadékvíznek azt a mennyiségét, amelyik azonnal a csatornába kerül. Az egyik egyszerű és kézenfekvő megoldás, ha a jelentős alapterületű épületek lapostetőjén „puffertárolót” alakítunk ki zöldtető formájában, hiszen a tető mindenképpen szükséges, így adott a lehetőség is.

Passzívházak
A passzívház lényege, hogy az épületek tervezését energetikai szempontok alapján kezdik meg, és a megjelenést, kialakítást, ennek a speciális energetikai megfontolásnak rendelik alá. Az alapelv: az épületben már bent lévő és az életvitelünk során keletkező hőenergiát minden lehetséges eszközzel bent kell tartani. Egy passzívház éves energiaszükséglete családi házak esetén a mai értékek alig tized része, és ezt a hőmennyiséget is a lakás használata során keletkező „hulladékhő” biztosítja.
Az előadásokat a már megszokott módon, kérdések zárják, melyekre a választ a regisztrált hallgatók elküldhetik. Aki a helyes megfejtést a leggyorsabban beküldi, az a Verlag Dashöfer kiadásában, Fülöp Zsuzsa szerkesztésében megjelent Épületszigetelési kézikönyvet nyeri. A szemeszter végén, a legtöbb helyes megfejtést beküldők között 180.000 Ft értékben négy kötetből álló "mini szakkönyvtárat" (Építési hibák A-tól Z-ig, Panelfelújítás gyakorlati kézikönyve, Épületfelújítás, Tetőszerkezetek A-tól Z-ig) sorsolunk ki, ami ugyancsak a Verlag Dashöfer gondozásában jelent meg.
Épületszerkezetek

Nyílászáró, szigetelés, burkolat, ...

Épületgépészet

Kazán, klíma, légkezelő, szaniter, ...

Épületvillamosság

Elosztó, lámpa, tűzjelző, kamera, ...

Berendezések

Utcabútor, targonca, irodabútor, ...

Eszközök

CAD szoftver, hőkamera, vésőgép, ...